moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Osiem Krabów dla artylerzystów

Do polskiej armii trafił właśnie zestaw armatohaubic Krab. Przez najbliższe półtora roku działa będą testowane na toruńskim poligonie. To najpotężniejsze w tej chwili uzbrojenie polskiej artylerii. W przyszłości Kraby mają trafić na wyposażenie 11 pułku artylerii z Węgorzewa.

Cztery lata po podpisaniu kontraktu, polskie wojsko odebrało od Huty Stalowa Wola zestaw ogniowy armatohaubic Krab. Służy on do wsparcia ogniowego, szczególnie niszczenia strategicznych celów. Poza ośmioma 155-milimetrowymi działami, w skład zestawu wchodzą trzy wozy dowodzenia oraz wóz amunicyjny i pojazd remontu elektroniki i uzbrojenia. Za całość wojsko zapłaciło Hucie ponad 200 mln zł. Nowe armatohaubice to w tej chwili najpotężniejsze uzbrojenie polskiej artylerii. Czeka je teraz kilkanaście miesięcy testów na poligonie pod Toruniem.

– Kraby muszą przejść badania eksploatacyjno-wojskowe. Założyłem, że potrwają one szesnaście miesięcy. Przez ten czas będziemy badać każdy element Krabów i zapewniam, nikt nie będzie ich przez ten czas oszczędzał – zapowiada gen. bryg Jarosław Wierzcholski, szef wojsk rakietowych i artylerii.

REKLAMA

Za testy odpowiedzialny będzie dowódca zestawu ogniowego ppłk Dariusz Rewak. Oficer zapowiada, że działa będą sprawdzane w dzień i w nocy, przy każdej pogodzie. To niezbędne, aby wykryć ewentualne wady i niedociągnięcia, ale również po to, aby opracować wojskową dokumentację potrzebną do codziennej eksploatacji tego sprzętu.

– Musimy między innymi określić normy zużycia paliwa w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Sprawdzimy system kierowania ogniem, obciążając go maksymalnie, by w ten sposób ocenić jego przepustowość. Co ważne, trzeba to zrobić nie tylko w słoneczny dzień, ale szczególnie w deszczu i na mrozie, które niesprzyjają pracy urządzeń elektronicznych – opowiada płk Rewak. Dodaje, że kiedy wojsko kupi amunicję do Krabów, rozpocznie się kolejny etap badań – próby ogniowe.

Po szesnastu miesiącach badań Kraby otrzymają certyfikat, w którym szefostwo wojsk rakietowych i artylerii wojsk lądowych określi, czy i co należy w nich poprawić. Dokument będzie również podstawą do przyjęcia dział do służby w wojsku polskim. Formalnie bowiem, armia ma je teraz jedynie w „czasowym użytkowaniu”.

W uroczystości przekazania Krabów na poligonie pod Toruniem wziął udział  Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Szef MON składając artylerzystom życzenia z okazji przypadającego 4 grudnia ich święta, podkreślał, że w najbliższej dekadzie polską artylerię czeka technologiczna rewolucja, a Kraby są jedynie jej pierwszym etapem.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1354647960
Nie można skomentować artykułu o Kormoranie 2 coś blokuje dlatego pozwolę sobie tu napisać parę słów.Znowu opowiada się banialuki "MON rozpoczęło JUŻ prace badawczo-rozwojowe nad projektem Kormoran 2, który zakłada skonstruowanie nowego polskiego niszczyciela min. – Prace powinny potrwać jeszcze dwa lata – mówił gen. W.Skrzypczak"przypomnę że tzw.Kormoran rozpoczęty był już z początkiem lat 90-tych i po kilku latach zarzucony.Kormoran 2 objawił się w 2007r. i końca nie widać. "Resortowi zależy, by projekt okrętu przygotowały polskie instytucje badawczo-naukowe, a fregatę zbudowała rodzima stocznia"Polacy niczego jeszcze sami nie zbudowali i opowieści tego typu można wsadzić między bajki,a Niszczyciel Min to "Kuter" a nie "Fregata" i na poziomie ministerialnym gdzie decyduje się wydatkowanie dużych pieniędzy z naszych podatków powinno się to potrafić rozróżnić. "Wiceminister przyznał, że budowa trzech takich okrętów będzie bardzo kosztowna. Dlatego MON szuka sposobów, by obniżyć wydatki"Jeżeli będą budowane w Polsce to koszty będą ogromne a okrętów nigdy nie będzie jak to jest z Gawronem.Myślę że najlepiej kupić PONTONY będzie szybko,tanio i gumowo.
8B-D3-91-DC
~GJ
1354385700
Ktoś powie że znowu się czepiam ale jak ma podatnik spać spokojnie jak przez 20 lat wydaje się grube miliony na koncepcje,badania,analizy i Bóg wie co jeszcze i w końcu "Eureka" wojsko dostaje nowoczesny,najlepszy wręcz rewelacyjny (20 letni ) nie sprawdzony i nie przetestowany na poligonie sprzęt w oszałamiającej ilości 8szt.ale najlepsze przed nami; teraz przez półtora roku Kraby dostaną tak po D....e że wiele z nich nie zostanie i na końcu info które zwala z nóg "płk Rewak. Dodaje, że kiedy wojsko kupi amunicję do Krabów, rozpocznie się kolejny etap badań – próby ogniowe" to znaczy że nie mają do Kraba "Kapiszonów" to co będą robić prze 16 miesięcy? Potem dalsze badania przez kolejne 2 lata i co dalej? Będzie już zapewne 2018r i okaże się że ten cały szumny program Regina to psu na budę i do niczego się nie nadaje bo przestarzały i jak już wiele innych koncepcji upadnie, miliardy się rozejdą a odpowiedzialnych brak.Wtedy z pewnością niewiele już będzie sprawnych Gozdzików i Danek i co potem? Wielce oświeceni POlitycy wymyślą nowy program i tak w koło Macieju albo sprowadzą amerykański złom za grube miliardy dolców co po paru latach się rozleci.Taka jest Polska rzeczywistość
1F-FC-43-2E
~Maulus
1354360800
Czyżby niewielki promień nadziei na modernizację szeroko pojętych możliwości ofensywnych naszej armii ?
C6-39-CB-4C

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
 
Laserowa artyleria US Army
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Szarża „Hallerczyka”
Wojsko przeciw wirusowi
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Świętuj z żołnierzami
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Biblią w bolszewików
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
F-16 kończą misję w Estonii
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Tak się zostaje prymusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Chemicy do zadań specjalnych
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
Bon turystyczny także w wojsku
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Amerykanie znów w Drawsku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Na misjach święta inne niż zwykle
Dla odważnych i walecznych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kierunek: misja
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Trwała odporność terytorialsów
Strzelnice dla terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Super Warrior w GROM-ie
Sprawdzony sojusznik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO