moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tytan” uzbroi polskich żołnierzy

Naszpikowane elektroniką mundury, modułowe karabiny, lżejsze i bardziej wytrzymałe kamizelki kuloodporne oraz wysokiej klasy systemy łączności – tak ma być wyposażony żołnierz XXI wieku. Za kilka lat nasze wojsko dostanie „Tytana” – polski supernowoczesny system walki.


– Modernizacja właściwie całego wyposażenia i uzbrojenia pojedynczego żołnierza ma zwiększyć jego bezpieczeństwo i podnieść możliwości bojowe – mówi ppłk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych.

Program „Tytan – Zaawansowany Indywidualny System Walki” zakłada, że wojskowi zostaną zaopatrzeni w broń, umundurowanie i sprzęt łączności najnowszej generacji. Mundury mają mieć elektroniczne sensory monitorujące funkcje życiowe, kamizelki kuloodporne będą lżejsze o kilka kilogramów, w karabinach będzie można zmieniać lufy, tak by w kilka minut z broni szturmowej można było zrobić karabin wyborowy.

Ppłk Szulejko podkreśla, że najważniejszym elementem „Tytana” jest podsystem C4I, który da żołnierzom możliwość przesyłania i odbierania informacji z głównego systemu dowodzenia. Żołnierze otrzymają bowiem osobiste urządzenia dowodzenia i łączności C4I, dzięki którym będą bez przerwy w kontakcie ze swoim dowódcą. Kiedy będą potrzebowali mapy danego terenu, zobaczą ją na miniaturowych komunikatorach osobistych wraz ze zdjęciami i filmami z bezzałogowych samolotów rozpoznawczych. W kilka chwil będą wiedzieli, gdzie jest nieprzyjaciel i gdzie znajduje się siły ich wsparcia.

Program „Tytan” polska armia rozpoczęła w 2007 roku. Prace nad nim prowadzi konsorcjum 13 polskich firm. Ministerstwo Obrony Narodowej do marca przyszłego roku zamierza podpisać umowę na realizację drugiego etapu projektu – czyli opracowania prototypu.

– Testowanie „Tytana” wojsko rozpocznie pod koniec 2013 roku – zapowiedział gen. Waldemar Skrzypczak wiceminister obrony narodowej. Jeżeli system testy przejdzie pomyślnie, pierwsze seryjne zestawy mogą trafić do jednostek już w 2016 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~nieznamsie
1394749800
po pierwsze jeśli dojdzie do regularnej bitwy gdzie będzie obrona/atak linia frontu to wszystkie elektroniczne zabawki i gadżety wytrzymają kilka godzin po drugie ak47 jest do tej pory najlepszą konstrukcją na świecie po trzecie jeśli żaden z was nie miał do czynienia z wojskiem to swoje teorie wsadzicie sobie w ....:) tylko głęboko Polscy żołnierze są wiele lepiej wyszkoleni niż na zachodzie przykład np punktacja w strzelaniu polak musi trafić w cel w wielu innych krajach wystarczy że trafi blisko celu i zaliczy strzelanie bo wystraszy przeciwnika następna konstrukcja BWP najlepszy wóz piechoty pod względem kształtu i mobilności. inna ciekawostka fabryka broni w Radomiu ma po dwóch latach zostać sprywatyzowana ( wystarczy słuchać wiadomości TVP1) morał ktoś z pieniędzy podatnika zrobił sobie generalny remont
33-30-56-0D
~Marcin
1385495820
Wreszcie Radom otrząsnął się z marazmu i zaczął dorównywać światowej konkurencji. Trzymam kciuki, ponieważ widać ogromny postęp i bez żadnej przesady można powiedzieć, że zaproponowane uzbrojenie jest kompleksową odpowiedzią na potrzeby i pod względem ergonomii jest na wysokim poziomie. Teraz już tylko pozostaje kwestia rozwoju systemu uzbrojenia strzelców wyborowych z uwzględnieniem wyrobów z Tarnowa i rodziny km: rkm i ukm, a także nowego pistoletu samopowtarzalnego (widziałem makietę). Prywatnie chciałbym ujrzeć głęboką modernizację PM-98 w oparciu o polimerową komorę zamkową. Taka broń także będzie niezbędna.
5F-61-50-63
~marian
1360755960
Artur Kotlenga Ty dziecko facebooka, obecne chełmy PA są robione według wzoru z II ws, wzur pochodzi z Niemiec,. Obecnie każdy kraj na ziemi Tworzy chełmy według tego wzoru. Wiec się ogarnij chłopie i się dokształć. Umar Israpiłow, po co w szkole Beryl? Beryl jest budowany na podstawie ak47 więc obsółga jest identyczna. Ak wymaga większej siły gdyż jest cięrzszy a lepiej by żołnierz był wyszkolona na AK i był gotowy na broń cięrzszą niż bedzie operował na polu walki t się tyczy równierz odrzutu. Musisz wziąść tęż pod uwagę ze Polska walczy najczęśćiej z wrogiem uzbrojonym w AK-47, znajomość tej broni może więc pozwolić używanie broni wrogra.
80-A2-6D-14
~scoobydoopoznan
1356883260
Kermit - czujkę ruchu to możesz kupić na allegro za 50 zł. Wiem jaki jest status Szeregowego Żołnierza Zawodowego i nad tym ubolewam. Przyznałem się, że nie znam dokładnie Tytana ale napisałem (biorąc powyższe pod uwagę), że i tak jest lepszy od tego co mają. (Staraj się czytać ze zrozumieniem). Niski status Szeregowego Żołnierza zawodowego bierze się z kilku elementów : 1. Zaszłości historyczne - szkolenie wojskowe z PRL. Większość ( jak nie cały) sztab - kończyła szkoły w Moskwie w/g sowieckich założeń taktycznych , które - delikatnie mówiąc - nie kładły specjalnego nacisku na przeżywalność żołnierzy szeregowych. 2. Sztab jest pozbawiony ludzi charyzmatycznych skłonnych raczej do niezauważania problemu. 3. Sztab jest również medialny tz. jak w telewizji pokażą Rosomaka lub Kraba to to coś jest a tak jaki przeciętny zjadacz chleba z fejsbuka odróżni podstawowy zestaw z 60-70 lat od Tytana, po za tym coś dużego zawsze lepiej wygląda. W wieku 62 lat to człowiek ciesz się, że sika bez bólu a nie będzie sobie jakieś zmiany wprowadzał na głowę. Jest stołek =jest dobrze. Co do Tytana "gołym okiem" brakuje mi kilku elementów i nie rozróżniania on działań w polu i mieście. Brakuje mi ochrony na ręce i nogi przed odłamkami, kamery w tylnej części kamizelki , która emitowała by obraz z pleców , mogą być po bokach, nie muszą mieć wszyscy tylko np idący na końcu oddziału. Co do Gawrona Bałtyk nigdy nie był , nie jest i nie będzie akwenem militarnym. Krab bez amunicji programowalnej i GPS przy 532 szt 2 s1 nie wiele nas wzmocni stąd konieczność zakupy w/w amunicji. p.s. Dowódcą być łatwo o sile armii świadczy kadra podoficerska i umiejętności szeregowego żołnierza.
00-B3-ED-57
~Karim
1356503460
a ty scoobydoo zyj sobie w fikcji opartej na "obcym",a puki co jestesmy 20 lat za zachodem,prawda jest taka ze nasi chlopcy w koszarach to biegaja w waciakach i ak-47 oraz orzeszkiem na glowie.i jesli przeczytales zalozenia tytana w co watpie to sprawnosc bojową ma osiągnąć po 2020r,a do tego czasu duzoo moze sie zmienic przykład Gawron,Krab(20 lat musialo uplynac)..nie jestem sceptykiem tylko realista i wiem ze duzo wody musi w wisle jeszcze uplynac zebysmy mogli powiedziec ze nasza armia spelnia wymogi natowskie.nasz przemysl obronny to jeszcze powijaki.
F3-9A-9F-F1
~Kuba
1356390180
Myślę ~scoobydoopoznan że wykrywaniem min zajmą się bezzałogowe systemy których ma być dość sporo. Fajnie że wreszcie coś zaczyna się dziać w naszej wojskowej myśli technicznej - tego mi brakowało.
34-6C-90-19
~GJ
1356355680
scoobydoo nie wiem czego Ci brakuje że obrażasz wszystkich którzy mają inne zdanie niż Ty dlatego szkoda czasu z Tobą dyskutować bo i tak niczego nie pojmiesz dlatego Wesołych Świąt Ci życzę i szybkiego powroty do zdrowia..
96-37-CC-92
~scoobydoopoznan
1356293460
Co do Tytana. Nie wnikam w projekt , bo to co proponują jest o "niebo" lepsze co nasi mają. brakuje mi kilku elementów , być może dlatego, że nie znam założeń taktycznych dotyczących polskiego Żołnierza Szeregowego. pierwsze to brak wykrywacza min przeciwpiechotnych rosyjskich ( nie podpisali konwencji) mogą być na udach, kolanach ... . chodzi o to, że idący żołnierz z urzędu miałby detektor do skanowania na 2-4 kroki ziemi po której stąpa. Może to być np. kamera przesyłająca obraz w HD i 5 ludzi siedzących 300 km od niego ( coś jak obcy II) gapiło by się w trawę, by wypatrzyć coś podejrzanego.. p.s. powerd by scooby
51-93-DB-ED
~scoobydoopoznan
1356292740
1. Do Redakcji - dajcie możliwość konwersacji z tymi błaznami z fejsbuka , bo nie wszyscy mają konto na tym obciachowym, owczopędowskim portalu. 2. I. co do lalusia w czapce w słonecznych okurarach. to jest - chłepcze - portal tematyczny i jak już się wciskasz to napisz : zdanie z którego coś wynika lub zespół zdań z których coś wynika. Portal Polska -Zbrojna to nie fejsbuk tz. to , że tutaj tylko jesteś to po prostu za mało. Kojeni kolesie - jeden powątpiewa w zdolności percepcyjna Naszych Żołnierzy ( autopsja) , drugi zalogował się , by coś napisać. Skleciło (biedaczysko) zdanie , które można odnieść do polskiej: mikrofalówki, telewizora, "windowsa' gps'a, przeglądarki, ale nie armii. Chłopaki samo konto na fejsbuku gowy nie rozszerza. Nie twierdzę , że jest inaczej :).
51-93-DB-ED
~Yogii
1356282540
Dlaczego żołnierze na zdjęciach uzbrojenie są w Beryle? Jakoś nie pamiętam "opcji" wymiennej lufy.
B2-80-26-B5

Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
 
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Szturmani na Lipie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
O Patriotach na WAT
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Podziemna potęga
For the Right Cause
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Arsenał Iranu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Ważka bliżej
Umowa na Harpie podpisana!
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Krwawe walki o Monte Cassino
Nauka zimowego pływania
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nowy wiceminister w MON
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Darłowo czeka na śmigłowce
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Czerwoni w odwrocie
Double Eagle po nowemu
Defense Without Politics
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Chciałem walczyć z Niemcami
We Are All Darfur
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Symulatory strzelań Rosomaków
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
USA nie zacznie wojny z Iranem
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żyj zdrowiej
Obradowała Rada Gabinetowa
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Iran uderza w USA
Iskra – dama polskiego lotnictwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO