moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Doświadczenia w odrabianiu lekcji

W Wojsku Polskim z nauką na błędach i propagowaniem dobrych rozwiązań było różnie –  przekonuje mjr Andrzej Łydka z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, znawca historii
wojskowości.

Ludzie uczą się na błędach. Jest to jeden z wymogów, aby przetrwać w „ciekawych czasach”. Podobnie jest z organizacjami, w tym z wojskiem. Każda organizacja stara się wyciągać wnioski z popełnianych błędów i modyfikować obowiązujące w niej zasady oraz sposoby działania w różnych sytuacjach oraz na różnych szczeblach zarówno taktycznych, jak i strategicznych. Armie czynią to z różnym skutkiem i w różnym tempie. Jedna szybciej, inna wolniej.

Na przykład w carskiej armii po usmireniu polskogo matieża 1863 (pozwolę sobie w tym miejscu przypomnieć, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego) przestano przyjmować do Akademii Sztabu Generalnego oficerów katolików (w Imperium Rosyjskim w paszportach nie wpisywano narodowości, a jedynie wyznanie). Była to konsekwencja postawy Polaków – oficerów carskich, takich jak m.in. Hauke-Bosak czy Haydenreich-Kruk. Z kolei po wojnie rosyjsko-japońskiej (1905) w efekcie zbyt dużej ilości meldunków o koniach, które poniosły z pola bitwy oficerów Sztabu Generalnego, do programów nauczania w Akademii Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu wprowadzono przedmiot „jazda konna”.

Powstała w 1949 roku Bundeswehra podchodziła bardzo poważnie do wykorzystywania doświadczeń z drugiej wojny światowej. Nad uogólnieniem doświadczeń wojennych pracował zespół pod kierownictwem ppłk. Eike Middeldorfa, który w latach 1944–45 był referentem ds. wykorzystania doświadczeń wojennych na szczeblach taktycznych w oddziale wyszkolenia Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. Wnioski z tych doświadczeń zawarł w ciekawej pracy „Taktyka w kampanii rosyjskiej” wydanej również w Polsce w 1957 roku. Później, w latach 1969–71 dowodził 7 DPanc (tą samą, której taktycznie w latach 2002–06 podporządkowana była polska 10 BKPanc ze Świętoszowa w ramach Korpusu Sił Szybkiego Reagowania – ARRC).

REKLAMA

W Wojsku Polskim z nauką na błędach i propagowaniem dobrych rozwiązań było różnie. Jako przykład podam wkład Wielkopolan do zasad prowadzenia walki podczas dwóch kampanii. Podczas wojny 1920 roku 55 Poznański Pułk Piechoty (sformowany z powstańców wielkopolskich, byłych żołnierzy armii niemieckiej, a dowodzony wówczas przez mjr. Gustawa Paszkiewicza – byłego oficera armii rosyjskiej) zwykle w swoich meldunkach informował przełożonych, że podczas prowadzenia kolejnego ataku bolszewicy opuścili okopy bez walki zanim dobiegli do nich Polacy.

Zaintrygowało to dowódcę frontu (doświadczonego w Wielkiej Wojnie generała hr. Szeptyckiego z armii austriackiej) przyzwyczajonego do informacji o zaciętych walkach wręcz podczas zdobywania okopów przeciwnika. Generał wysłał do Wielkopolan dwóch oficerów ze swojego sztabu w celu zbadania (dziś powiedzielibyśmy „nadzoru służbowego”) sposobu przeprowadzenia ataku. Oficerowie wzięli udział w natarciu pułku, a po powrocie do sztabu zdali relację i przedstawili swoje wnioski dowódcy frontu. Po kilku dniach dowódca frontu wydał specjalny rozkaz, w którym przypomniał 55 Pułkowi, że przy szturmie należy używać okrzyku „hurra!”, a nie „rżnij mu jaja!”.

Z kolei w kampanii 1939 roku w dniu 16 września kpt. Ludwik Głowacki, jako dowódca 6 baterii haubic 100 mm 17 Pułku Artylerii Lekkiej, wykorzystał właściwości amunicji (aby zniszczyć ówczesny czołg pociskiem armaty 75 mm, trzeba go trafić, natomiast z haubicy 100 mm pocisk już niszczy czołg, gdy padnie on do czterech metrów od niego) i tak ułożył snop baterii, że uzyskał układ serii bateryjnej na trzydzieści dwa metry szerokości skutecznego zniszczenia czołgu (4 pociski w odstępach 8 m), a na głębokość osiem metrów. Tak ułożoną serią bateryjną przez osiem minut prowadził ogień na posuwającą się półtorakilometrową falę czołgów.

Rozpoczynając skuteczny ogień od środka fali, przerzucał serię od środka w prawo i w lewo, skracając odpowiednio celowniki. W efekcie ogniem pośrednim baterii haubic zniszczył 18 czołgów oraz 30 motocykli (4 następne czołgi bateria zniszczyła ogniem na wprost) i zatrzymał natarcie 35 Pułku Pancernego i pułku SS-Leibstandarte „Adolf Hitler”. Ten wynik nie został pobity do dzisiaj. Następnego dnia polscy saperzy na rozkaz płk. Modzyniewicza, dowódcy 17 DP, za pomocą kostek trotylu wysadzili trafione czołgi w powietrze, skutecznie tym samym zniechęcając Niemców do ich wyremontowania. Niemcy od razu po bitwie zakazali malowania białych krzyży na przednich pancerzach czołgów (ułatwiały artylerzystom pomiar odległości). Niestety, brak informacji o rozpropagowaniu wśród polskich artylerzystów tego sposobu prowadzenia ognia jako przykładu „dobrej praktyki”. Można przyjąć, że systemu wykorzystania doświadczeń nie było wówczas w strukturze Wojska Polskiego lub nie działał właściwie.

Od kilku lat budowany jest w Siłach Zbrojnych RP system LL (Lesson Learned – odrobione lekcje), nazywany systemem wykorzystania doświadczeń. Etatowe komórki systemu powstały w dowództwach rodzajów Sił Zbrojnych i inspektoratach. W jednostkach wojskowych obowiązki w ramach SWD nałożono jako dodatkowe na żołnierzy wykonujących swoje etatowe zadania.

Można zaobserwować, że szczególnie dużo wniosków i obserwacji jest procedowanych w systemie LL po działaniach w ramach PKW. Ma to wpływ na strukturę i wyposażenie oraz uzbrojenie następnych zmian kontyngentów. Wystarczy porównać wyposażenie początkowych zmian w PKW Irak i obecnych zmian w PKW ISAF. Jest to tylko dziesięć lat (lub aż dziesięć lat).

System LL pozwala modyfikować wojsko od „dołu”. To na dole hierarchii wojskowej, w drużynach i plutonach weryfikuje się przydatność wyposażenia i uzbrojenia oraz założenia taktyczne wypracowane „przy stołach przykrytych zielonym suknem”. Ale to na „górze” są podejmowane decyzje dotyczące wprowadzania zmian. To tam należy rozstrzygnąć, podobnie jak dziewięćdziesiąt lat temu, czy pozostawić okrzyk „hurra!”, czy też zmienić go na bardziej skuteczny.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kierunek: misja
Laserowa artyleria US Army
Polskie porty bardziej otwarte
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Więcej celowników z PCO dla wojska
Bon turystyczny także w wojsku
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Amerykanie znów w Drawsku
Wojsko przeciw wirusowi
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Bitwa na miarę zwycięstwa w wojnie
Sprawdzony sojusznik
Biblią w bolszewików
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Świętuj z żołnierzami
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Ukraiński kurs na Zachód
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Polska i USA zacieśniają współpracę obronną
Dla odważnych i walecznych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Super Warrior w GROM-ie
Polsko-amerykańska współpraca
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wolność jak świętość
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Święto wojska w rocznicę warszawskiej wiktorii
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO