moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowa kuźnia biatlonowych talentów

Powstały w listopadzie 2001 roku Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie Kościelisko kontynuuje tradycje pierwszej w Polsce sekcji biatlonowej, założonej w 1958 roku przy Wojskowym Klubie Sportowym Legia Zakopane. Od lat największą siłą klubu działającego w kolebce polskiego biatlonu jest młodzież.

St. szer. Łukasz Szczurek

BKS WP szkoli biatlonistów na wybudowanym w latach 60. XX wieku stadionie w Kościelisku-Kirach. Na tym obiekcie trenowali m.in. medaliści mistrzostw świata juniorów Andrzej Rapacz (drugie miejsce w 1969 r.) oraz Jan Szpunar (pierwsza lokata w 1973 r.). W ostatnich latach z zawodników, którzy swoją karierę rozpoczynali w Kirach, największy rozgłos zdobyła st. szer. Krystyna Pałka. Biatlon zaczęła uprawiać w Uczniowskim Klubie Sportowym Czerwienne, który współpracował z Wojskowym Klubem Sportowym Zakopane. Potem była zawodniczką zakopiańskiego WKS i BKS WP Kościelisko. W 2006 r. na zimowej olimpiadzie w Turynie zajęła piąte miejsce w biegu na 15 km. Cztery lata później w Aosta Valley we Włoszech została zwyciężczynią I Zimowych Igrzysk Wojskowych. Wygrała sprint na 7,5 km, zdobyła złoty medal w klasyfikacji drużynowej oraz brązowy w biegu patrolowym.

Klub z Kościeliska słynie z wyszukiwania biatlonowych talentów. Niestety, nie jest w stanie utrzymać najlepszych zawodników, którzy kończą starty w kategorii juniorów. Wychowankowie BKS WP, rozpoczynając studia, zmieniają automatycznie barwy klubowe. Tak właśnie było w przypadku wspomnianej Krystyny Pałki, która jest obecnie najwyżej sklasyfikowaną Polką w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W klubie zostało na szczęście kilku czołowych seniorów. Kadrę BKS WP Kościelisko tworzą obecnie: mistrz świata juniorów młodszych z 2007 r. i wicemistrz z 2006 r. st. szer. Łukasz Szczurek, st. szer. Krzysztof Pływaczyk i st. szer. Adam Kwak. Z klubem z Kir związany jest też Grzegorz Jakubowicz, który w najbliższych dniach zostanie wcielony do wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i będzie mógł wystartować w marcu w II Zimowych Igrzyskach Wojskowych we Francji (Annecy i Chamonix).

Reprezentanci WP do najważniejszej wojskowej imprezy przygotowują się pod okiem st. sierż. Jana Ziemianina – olimpijczyka z Albertville (1992), Lillehammer (1994) i Nagano (1998). Starszy z braci Ziemianinów po zakończeniu kariery sportowej szkoli swoich następców w BKS WP. Natomiast przyszłe mistrzynie biatlonu trenuje w Kirach m.in. st. sierż. sztab. Adam Jakieła. Obaj podoficerowie w ostatnich latach przyczynili się do sporych sukcesów we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. W klasyfikacji gmin liczących do 20 tys. mieszkańców w 2012 r. BKS WP zajął drugie miejsce, przegrywając rywalizację ze sportowcami WLKS Siedlce-Iganie Nowe. We współzawodnictwie, do którego zalicza się punkty zdobyte w mistrzostwach Polski w kategoriach młodzieżowych i juniorskich, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików, klub z Kościeliska już dziesięć razy zajmował drugie miejsce. – Jesteśmy wiceliderami tej klasyfikacji nieprzerwanie od 2004 roku – mówi sekretarz BKS WP Kościelisko mjr rez. Józef Staszel.


Klub z Kir od początku nieźle sobie radzi w sporcie młodzieżowym w starciu z wielosekcyjnymi molochami. Od kilku lat w klasyfikacji generalnej współzawodnictwa nie wypada poza pierwszą trzydziestkę klubów. W 2008 r. biatloniści zajęli 25. pozycję, rok później 27., w 2010 – 26., w 2011 – 28. i w 2012 – 30. W zeszłym roku w stawce 3315 sklasyfikowanych klubów BKS WP wyprzedził m.in. takie potęgi, jak: Gwardia Wrocław, ZKS Gwardia Zielona Góra, KS Orzeł Elbląg, GKS Czarni Bytom i WKS Wawel Kraków. – Zwycięstwa nad klubami z dużych miast podbudowują. Szkoda tylko, że wielu zdolnych młodych ludzi po ukończeniu zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego kończy sportowe kariery. Nie wszyscy bowiem idą na studia. Niestety, nie możemy im zapewnić dobrych warunków do wyczynowego uprawiania sportu wśród seniorów. Cała nadzieja w wojsku, które może wesprzeć najlepszych – mówi mjr Staszel.

Ośmioro młodych zawodników z BKS WP ostatnio zakończyło szkolenie przygotowujące do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Dwoje z nich w najbliższym czasie zostanie powołanych do wrocławskiego WZS i będzie mogło reprezentować Wojsko Polskie na wojskowych igrzyskach we Francji. Pozostali muszą natomiast czekać, aż ich bardziej doświadczeni koledzy zakończą karierę lub zwolnią etaty w WZS po tym sezonie, gdy starsi zawodnicy nie osiągną wyników zadowalających przełożonych.

– Bardzo duże postępy poczynił ostatnio Jakub Topór, który trenuje w kadrze na igrzyska w 2018 roku, prowadzonej przez Tomasza Sikorę. Coraz lepiej sobie radzi Andrzej Nędza-Kubiniec. Biatlon uprawia dopiero dwa lata i choć brakuje mu doświadczenia na strzelnicy, na ostatnich mistrzostwach kraju seniorów w biegu sprinterskim jako jedyny, prócz złotego medalisty, miał bezbłędne strzelanie. Kinga Mitoraj jest najlepszą zawodniczką z rocznika 1995 – wylicza major.

Klub stara się zapewnić swoim zawodnikom jak najlepsze warunki do szkolenia. – Gmina dała nam zgodę na wytyczenie ok. kilometra nowych tras biegowych na terenie gminnego lasu za strzelnicą. Czekamy też na pozytywne rozpatrzenie wniosków o dotacje z Unii Europejskiej na przebudowę strzelnicy, rozbudowę ośrodka i trybun na stadionie, poprawienie tras biegowych oraz położenie rolkostrady na terenie ośrodka i lasu gminnego – dodaje sekretarz BKS WP.

Do tytułu Sportowiec Roku w naszym Plebiscycie na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego mjr Staszel zgłosił wychowankę klubu z Kościeliska st. szer. Krystynę Pałkę. Zaproponował też dwie kandydatki w kategorii Nadzieja Sportu Wojskowego – Beatę Lassak i Kingę Mitoraj. Na ostatniej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wywalczyły one po trzy medale. Biegły w zwycięskiej sztafecie BKS WP, a oprócz tego Lassak wygrała bieg pościgowy i była trzecia w sprincie, Mitoraj zaś została wicemistrzynią w biegu sprinterskim i pościgowym. Mjr Staszel zgłosił również dwóch szkoleniowców do miana Trenera Roku: st. sierż. sztab. Adama Jakiełę i st. sierż. Jana Ziemianina. Od 2002 r. ich podopieczni wywalczyli ponad 400 medali mistrzostw Polski.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~efbojnr27
1362408660
To skandal że w WP istnieje tylko jeden klub biathlonowy aż się prosi by przy 21BSP były przynajmniej dwa takie kluby. O SG nawet nie wspominam
6A-D0-40-16

Skok na lotnisko
 
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Polscy nurkowie na Islandii
Nowy wiceminister w MON
Głos (z) płonącej Warszawy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Moje serce należy też do Indii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko wraca do Łomży
Chorwacki test polskich kadetów
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Selekcja w pigułce
Jedna misja, jeden zespół
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Groźny jak Tallboy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Irańskie szachy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
W Indiach mieli swój drugi dom
Polska nie pozostanie osamotniona
Thin Blue Line
Sprawdzają Brutusa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Walka i dyplomacja
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Rozpoczynamy nową erę
Modernizacja Sokołów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Modernizacja starów 266
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
A Torn Subcontinent
Stalin czekał i kalkulował
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Brawurowa ucieczka „Orła”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Polscy weterani i książę Harry
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Cienka niebieska linia
Dead to the World
Agresja sowieckiego kolosa
Umowa na Feniksy
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Górale” zdobywają miasto

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO