moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zbrojeniówka na zakręcie

Trudno mi się pozbyć wrażenia, że związkowcy z Bumaru dali się wmanewrować w rozgrywkę, w której nie chodzi o setki miejsc pracy w bumarowskich fabrykach, a raczej o kilka miejsc w zarządach i radach nadzorczych – pisze Krzysztof Wilewski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl.

Zanosi się na gorącą zimę w polskiej zbrojeniówce. Strajkiem grożą związkowcy z Bumaru i Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych. Pierwsi chcą włączenia WPRP do Bumaru, drudzy są przeciw. 

By zrozumieć ten konflikt, trzeba cofnąć się do 2007 roku. Wtedy rząd Jarosława Kaczyńskiego, dwa miesiące przed wyborami, przyjął założenia „Strategii konsolidacji i wspierania polskiego przemysłu obronnego w latach 2007 – 2012”. Kluczowym punktem było utworzenie na bazie Bumaru jednego, narodowego koncernu zbrojeniowego. Pod skrzydła Bumaru miały trafić niemal wszystkie kontrolowane przez rząd firmy przemysłu obronnego. Również kilkanaście podległych ministrowi obrony narodowej Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych. Warunki były dwa. Po pierwsze, Bumar miał uporządkować swoje finanse, a potem zreformować się. Chodziło przede wszystkim o podzielenie spółki na piony technologiczne.

Koncern przeszedł trudną i bolesną kurację odmładzającą. Zwolnił kilka tysięcy pracowników, zainwestował w prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami. Niestety, z jednym sobie nie poradził. Od czasu malezyjskiego kontraktu na czołgi PT-91 firma nie może się pochwalić żadną, spektakularną umową z zagranicznym odbiorcą. Kontrakt na dostawę wozów zabezpieczenia technicznego, który miał odwrócić złą kartę, jest dziś raczej powodem do wstydu niż do dumy. Okazał się dla firmy tak niekorzystny, że za jego podpisanie pracę stracił prezes Bumaru Edward Nowak.

REKLAMA

Jednak kilka dni temu związkowcy z Bumaru skierowali do premiera Donalda Tuska pismo, w którym domagają się wypełnienia założeń Strategii 2007-2012 i przekazania WPRP pod skrzydła Bumaru. Grożą strajkiem, jeśli rząd nie podejmie działań w tej sprawie.

Trudno mi się pozbyć wrażenia, że związkowcy z Bumaru dali się wmanewrować w rozgrywkę, w której nie chodzi o setki miejsc pracy w bumarowskich fabrykach, a raczej o kilka miejsc w zarządach i radach nadzorczych.

Nie należy się dziwić, że na groźby płynące z Bumaru nerwowo zareagowali pracownicy WPRP, którzy zorganizowali referendum w sprawie konsolidacji z Bumarem i grożą strajkiem. Bumarowcom łatwo o tym nie pamiętać, ale WPRP również przeszły w ostatnich latach trudną i bolesną transformację. Setki ludzi straciło pracę, ale efekty są. WPRP, poza Stocznią Marynarki Wojennej, są dziś w lepszej sytuacji finansowej niż Bumar.

Co zrobi rząd? Na pewno ma poważny dylemat, a decyzji nie ułatwia fakt, że nowy minister gospodarki z PSL ma nieco inny pomysł na konsolidację przemysłu obronnego niż jego poprzednik. I trzeba go przekonywać od nowa.


Na portalu polska-zbrojna.pl zastanawiamy się, czy konsolidacja przemysłu zbrojeniowego to dobry pomysł. Zapraszamy do dyskusji.

 

Jeśli się łączyć, to z mocnymi

Część zakładów, które miałyby zostać włączone do Grupy Bumar, świetnie sobie radzi na rynku. Dla nich przyłączenie się do grupy mającej problemy finansowe nie jest korzystne – mówi europoseł Janusz Zemke (SLD), były wiceminister obrony narodowej.

  Bumar-bis? Byłbym ostrożny

Nie jestem zwolennikiem tworzenia drugiego konsorcjum zbrojeniowego. Może się okazać, że będzie ono jedynie generować koszty – mówi Dariusz Seliga (PiS), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

 


Pracownicy Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych także skierowali do premiera pismo z prośbą o podjęcie działań w sprawie konsolidacji branży zbrojeniowej. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Nie chcą połączenia

96 procent pracowników Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych opowiedziało się przeciwko włączeniu tych przedsiębiorstw do Bumaru. W zorganizowanym przez związki zawodowe referendum wzięło udział ponad 80 procent zatrudnionych w nich osób. Wynik oznacza odwieszenie pogotowia protestacyjnego we wszystkich dwunastu WPRP.
Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~obserwator
1362684660
Nigdy nie jest tak, że można w tej sprawie znaleźć dobre i wyważone rozwiązanie, które by zadowoliło dwie strony tego dylematu, czy jeden koncern zbrojeniowy czy dwa? Ale żyjemy w części świata, gdzie prawo wyboru jest bardziej promowane niż jego brak. Jeden koncern zbrojeniowy nie mógłby dawać za wielkiego wyboru naszej armii i rządowi Dwa koncerny dają większe pole monerwu i optymalizowania kosztów zakup i remontu sprzęt niż wypadku istnienia jednego koncernu. W państwach europiejskich o utwralonej demokratycji i zdrowej ekonomii wybór jest dowodem dalekowzroczności i odpowiedzialności rządu za bezpieczeństwo obywatelii. Można budować jeden koncern zbrojeniowy, ale to jest zamykanie sobie pola manewru w rozwoju uzbrojenia armii i modernizacji sprzętu. Tylko konkurencja stwarza nowe , aktrakcyjne rozwiązania technologiczne. Pobudza ona również myśl do tworzenia nowych i skutecznych rozwiązan w uzbrojeniu dla naszej armii. A w czasie wojny państwo ma większe możliwości dokonywanie remontó sprzętu niż przypadku istnienia jednego koncernu. Warto mieć dwa koncerny zbrojeniowe i stworzone dla ich istnienia rozwiązania systemowe niż jeden, który może pewnego dnia nie być wstanie unieść ciężaru uzbrojenia i remontu dla naszej armii. Dzisiaj dwa koncerny zbrojeniowe to też wiekszy rozwój dla sektora cywilnego naszej gospodarki, z którym trzeba prowadzić handel by realizować zamówienia dla armii.
1C-31-FD-5A
~Wojtek Ostrowski
1360067460
Panie Redaktorze. To miód na moje serce, że przedstawia Pan stanowisko bez nacisków, niezależne. Rzeczywiście Rząd ma poważny dylemat, a to całe zamieszanie nie służy nikomu i niczemu. Rzeczywiście zajmując się od wielu lat problemami związanymi z konsolidacją uważam również, że związkowcy ze zbrojeniówki cywilnej dali się wmanewrować w przedziwny układ chciejstwa, na które nie mają żadnych argumentów. Muszę również wspomnieć, że żądane przez nich wniesienie WPRP do Bumar Sp. z o.o. jest niezgodne z obowiązującym prawem, na co związkowcy z WPRP mogą przedstawić opinie prawne MON, MSP i dwóch innych niezależnych Kancelarii Prawnych. Ze względu również na to nie jesteśmy za konsolidacją kapitałową, a raczej za czysto biznesową, produktową, jako bardziej elastyczną. Przecież duży, skonsolidowany kapitałowo twór (patrz: Bumar), w każdej sytuacji generuje ogromne koszty. Narodowy Koncern Zbrojeniowy o powiązaniach biznesowych jest bardziej elastyczny i realizując MON-owskie programy produktowe może łatwiej dobierać firmy uczestniczące w danym programie, co jednocześnie zapobiega nieuzasadnionemu generowaniu niepotrzebnych kosztów. W ramach NKZ łatwo będzie zawiązywać konsorcja produktowe i łączyć w nich poziomo poszczególne elementy, firmy NKZ z pionowych branż. Chyba to logiczne? Poza tym zawsze trzeba brać pod uwagę, że firmy cywilne i WPRP mają mimo wszystko inną misję, a realizacja misji WPRP jest bliższa armii, z którą musimy współpracować nie tylko w naszych firmach, ale również na poligonach i zagranicznych misjach. Zapraszam na stronę www.wprp.grudziadz.com. Pozdrawiam. Wojtek Ostrowski.
89-6D-91-65
~wzłnr1sa
1359406680
Sprzęt poradziecki :-) http://www.wzl1.com.pl/?app=newsarch&cid=2
86-14-1F-B2
~Stefan Sulikowski
1359353700
Zarząd Zakładowy NSZZ PW oraz Komisja Zakładowa NSZZ ,,SOLIDARNOŚĆ” Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A w Grudziądzu informują i proszą o wsparcie Informujemy, że w wyniku przeprowadzonych referendów w Wojskowych Przedsiębiorstwach Remontowo Produkcyjnych (WPRP), których wynik wskazuje, że 96,34 % pracowników sprzeciwia się wniesieniu zakładów do Bumar sp. z.o.o. a także stosowaniu nacisków na Rząd RP ze strony przedstawicieli cywilnej zbrojeniówki w celu bezzwłocznego i bezwarunkowego wniesienia przez Skarb Państwa spółek (WPRP) w tym Naszego Zakładu do Bumar sp. z o.o. Zarząd Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska poszerzony o Przewodniczących Zarządów Zakładowych NSZZ PW działających w WPRP na posiedzeniu 25 stycznia 2013 r. podjął decyzję o wznowieniu działalności Komitetu Protestacyjnego, który postanowił ogłosić od 25 stycznia 2013 r. pogotowie protestacyjne we wszystkich WPRP Pogotowie to będzie polegać na oflagowaniu wszystkich zakładów flagami związkowymi i narodowymi oraz na prowadzeniu kampanii informacyjnej. W związku z akcją protestacyjną Zarząd Zakładowy NSZZ PW i Komisja Zakładowa NSZZ ,,SOLIDARNOŚĆ” WZU S.A. w Grudziądzu wzywa wszystkie organizacje społeczne Grudziądza, pracowników, mieszkańców regionu rozumiejących i sprzyjających naszej sprawie do wywieszenia flag narodowych w celu zamanifestowania poparcia dla realizacji przez Rząd RP naszych postulatów pozwalających zachować miejsca pracy w firmach kooperujących i WZU S.A. zabezpieczających byt wielu tysięcy rodzin w regionie o katastrofalnym bezrobociu. Całość poczynań i bieżące informacje na stronie internetowej po wpisaniu w Google WPRP Stefan Sulikowski
89-6D-91-65
~scoobydoopoznan
1359286140
Dlaczego Polska po przez BUMAR finansuje zbrojenie Indii ?
F2-F3-BD-75
~koriolan
1359229080
Połowa WPRP nie ma racji bytu, obecna "dobra kondycja", za rok dwa może stać się kondycją likwidacyjną. Najgłościej krzyczą te WPRP, które nie mają racji bytu w obecnej formule (Grudziądz, Dęblin, Poznań) i nie mają pomysłu na siebie. Poznań i Dęblin w konsorcjum PPP... Jasne. Inni zachowują się umiarkowanie a nawet przyzwoicie. Potencjał mają przede wszystkim elektronicy i łącznościwocy z WPRP.
F9-66-37-87
~Olo
1359210720
No to jakie są niby efekty w WPRP? Remonty techniki poradzieckiej, zlecane przez MON w celu utrzymania WPRP przy życiu? WPRP podlegają MON, więc nic dziwnego, że ich sytuacja może być lepsza, skoro MON może wpisać więcej remontów BWP-1 (i WZM z Poznania ma pracę) itp. Ale WPRP nie mają żadnego handlu zagranicznego. Bazują na remontach i modernizacji techniki poradzieckiej. Co robi WZU nr 2 - tak głośny w sprawie WPRP? Remontuje OSY, KUBY, KRUGI, WEGĘ? Co to jest? Technika PORADZIECKA. Teraz producent uzbrojenia zaspokaja serwisy i modernizacje. Jeśli w systemie OPL będą używane systemy firmy MBDA czy Rafael czy innej, to w tych firmach będą serwisowane, a nie w WZU nr 2. Skończyła się radziecka filozofia podziału kompetencji obronnych - producent produkuje, a serwisuje, remontuje i modernizuje wojskowy zakład remontowy. To ślepa uliczka - układ Warszawski wraz z systemem logistyczny upadł. Póki WP ma technikę poradziecką, WPRP będą miały zajęcie. Skończy się technika poradziecka, skończy się WPRP. Bo to producenci będą zabezpieczali remonty, serwisowanie i modernizację. Więc WPRP muszą się połączyć z producentami, albo czeka ich drastyczne zamykanie, wraz z wycofywaniem sprzętu poradzieckiego z WP. Po wycofaniu OSY, KUBa, KRUGA, WEGI nie będzie już potrzebny WZU nr 2.
F5-34-7D-4F

Szturmani nie boją się ognia
 
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Galicyjskie przesilenie
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Strzelnice dla terytorialsów
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Laserowa artyleria US Army
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej celowników z PCO dla wojska
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kurs dla saperskich ekspertów
Kierunek: misja
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Układy ze skazą
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Chwała powstańcom
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 kończą misję w Estonii
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Bridge to Cooperation
Wymiana podwodnych doświadczeń
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Lato z czerwonym terrorem
Sześć minut w zawisie
Polsko-amerykańska współpraca
Skok na głęboką wodę
Amerykanie odmładzają F-16
PGZ będzie obecna na MSPO
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO