moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senat o zbrojeniówce

Do końca marca zostanie określona strategia konsolidacji przemysłu obronnego. Jej opracowaniem zajmie się międzyresortowy zespół powołany dziś przez premiera – poinformował senatorów gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej. Na posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej odbyła się debata na temat połączenia zakładów zbrojeniowych.


Na wtorkowe posiedzenie komisji przyjechali przedstawiciele związków zawodowych, by rozmawiać o rządowych planach połączenia krajowego przemysłu obronnego. Możliwe są dwa warianty konsolidacji. Jeden zakłada powstanie dwóch konsorcjów zbrojeniowych wokół Bumaru i Huty Stalowa Wola. Drugi przewiduje powstanie tylko jednego narodowego holdingu. Rząd nie podjął jeszcze decyzji, który wariant zostanie wybrany.

– Nie ma innej drogi niż konsolidacja. Polska ma zbyt mały potencjał obronny, by móc jeszcze bardziej go rozdrabniać. Jeśli nie powstanie jeden narodowy holding zbrojeniowy i na rynku krajowym będą rywalizować ze sobą różne zakłady, to doprowadzimy do kompromitującej wojny polsko-polskiej. A to może nas tylko osłabić na rynkach międzynarodowych – przekonywał Stanisław Głowacki, szef Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”.

Problem w tym, że związkowcy nie są jednomyślni, co do sposobu konsolidacji. Działacze z zakładów wchodzących w skład grupy Bumar domagają się, by konsolidacja była przeprowadzana właśnie wokół tego koncernu. W przeciwnym razie związkowcy zapowiedzieli strajk.

Taki sposób łączenia zbrojeniówki nie odpowiada jednak niektórym związkowcom spoza Bumaru. – Zgadzamy się na utworzenie jednego holdingu, ale liderem nie może być Bumar. Jest to spółka źle zarządzana i przynosząca straty – przekonywała z kolei Małgorzata Kucab, przewodnicząca Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska.

Według niej, rząd powinien powołać jedno konsorcjum, ale podzielone na dwie grupy. – Jedną stanowiłby Bumar, drugą Wojskowe Przedsiębiorstwa Remontowo-Produkcyjne z Hutą Stalowa Wola. Obie grupy powinny ze sobą współpracować, ale na zasadach partnerskich – argumentowała Kucab.

Związkowcy przekonywali także, że zakłady zbrojeniowe powinny mieć tylko jednego właściciela, a nie, jak teraz, aż trzech (MON oraz resorty skarbu i gospodarki). Zaapelowali do ministra obrony narodowej, by jak najszybciej opracował strategię dotyczącą zbrojeniówki na lata 2013-2020, gdyż poprzedni program wygasł wraz z końcem ubiegłego roku.

W odpowiedzi na apele związkowców, senatorowie próbowali dociec, kiedy produkcja krajowych zakładów będzie na światowym poziomie. Do dyskusji włączył się też gen. Waldemar Skrzypczak. Wiceminister obrony narodowej powiedział, że podczas wtorkowego posiedzenia rządu, został powołany międzyresortowy zespół, którego zadaniem będzie opracowanie strategii konsolidacji zbrojeniówki. Zespół ma dwa miesiące na ukończenie prac. Później premier zdecyduje, który z zaproponowanych przez ekspertów wariant konsolidacji jest najkorzystniejszy.


 

Na portalu polska-zbrojna.pl zastanawiamy się, czy konsolidacja przemysłu zbrojeniowego to dobry pomysł. Zapraszamy do dyskusji.

REKLAMA

   
   
Janusz Zemke   Dariusz Seliga   Krzysztof Wilewski


Pracownicy Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych są przeciwni połączeniu ich zakładów z Bumarem. O referendum w WPRP czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Nie chcą połączenia

96 procent pracowników Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych opowiedziało się przeciwko włączeniu tych przedsiębiorstw do Bumaru. W zorganizowanym przez związki zawodowe referendum wzięło udział ponad 80 procent zatrudnionych w nich osób. Wynik oznacza odwieszenie pogotowia protestacyjnego we wszystkich dwunastu WPRP.

 

 

JT

autor zdjęć: Andrzej Pindor

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr
1359901380
Jak wiadomo USA cierpi, bo ma wiele prywatnych firm zbrojeniowych. Po co w ogóle pytać się związkowców?
73-B4-FB-85
~scoobydoopoznan
1359546360
Żadna państwowa firma , bez sporych dotacji nie wygra z firmą komercyjną. Więcej nie ma co pisać... .
00-B3-ED-57
~złosliwiec
1359535680
Wiesz jak to jest bo zawsze nauczeni ze nam sie należy i wyciągnięta ręką "daj" . Sytuacja Bumaru to wieloletnie kolesiostwo i mizerna kadra menadżerska, gniazdko dla spadochroniarzy politycznych i związków zawodowych. Mieli przetarg na WZT-3 jak go skopali... są winni ? Nie ma...
2D-ED-DA-6A
~Zbrojeniowiec
1359487800
Nie rozumiem bumarowskich związkowców, jak można chcieć "uszczęśliwiać" kogoś na siłę?... zwłaszcza kiedy firma źle prosperuje i wszystko wskazuje na to, że konsolidacji domagają się po to, aby spłacić własne długi.
D6-C4-15-7A

Kraby w Bolesławcu
 
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Rakiety z Mesko w F-35
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
F-16 kończą misję w Estonii
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Ofensywa Tuchaczewskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Ogromne zainteresowanie Soną
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Szkolenie wodne podhalańczyków
„Defender” – pracowity poligon saperów
PGZ będzie obecna na MSPO
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda jedzie do USA
Ułańska szarża
Groty z granatnikiem
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
16 sekund Liberatora
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko ma ofertę dla cywili
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Kolejne Groty dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Weterani znów staną na macie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Współzawodnictwo rozwija
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ochotnicy na ratunek
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Most do współpracy
Zbiegowie z innego świata
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Brawurowe zagony motorowe
Laserowa artyleria US Army
Powstaną kolejne strzelnice
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Przysięga podkarpackich terytorialsów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO