moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pracowity rok w WSOWL

Wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych rozpoczęła nowy 2013 rok bardzo pracowicie. Już na początku stycznia stawiła się liczna grupa oficerów i kandydatów na oficerów, którzy przez najbliższe miesiące będą zdobywać oraz pogłębiać swoją wiedzę ogólnowojskową i specjalistyczną.

Prawie dwustu oficerów przybyło do wrocławskiej Alma Mater w celu zdobycia kwalifikacji do objęcia stanowisk zaszeregowanych do stopnia porucznika i kapitana. Kurs ten będzie podstawą do wyznaczenia ich na wyższe stanowiska służbowe, jeżeli pozytywnie zaliczą egzamin końcowy. Szkolenie trwać będzie w tym przypadku od miesiąca do dwóch miesięcy.

Oprócz tego stawiło się 129 podoficerów, którzy po ukończeniu sześciomiesięcznego studium oficerskiego zostaną mianowani na stopień podporucznika i obejmą stanowiska dowódców plutonów.

Od 16 stycznia w uczelni przebywa także delegacja ośmiu podporuczników – słuchaczy francuskiego Zespołu Szkół Wojskowych z Saint-Cyr Coëtquidan. Goście uczestniczą w praktykach stażowych, w czasie których poznają historię i tradycje naszego kraju, regionu oraz szkoły. Podporucznicy biorą udział w intensywnych zajęciach teoretycznych i praktycznych, w tym w strzelaniach, rzucie granatem, jeździe na nartach. Jest to kolejna już edycja praktyk francuskich żołnierzy w WSOWL, które potrwają do 12 lutego.

Kształcenie oficerów i kandydatów na żołnierzy zawodowych to nie jedyne zadania realizowane przez uczelnię. Spora grupa słuchaczy kierunków cywilnych co roku zdobywa wiedzę na studiach I i II stopnia – w Wydziale Zarządzania oraz Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie. Wykorzystanie potencjału wojskowych specjalistów przy kształceniu kadr cywilnych jest pomysłem ze wszech miar trafionym. Nie tylko pozwala zachować historyczną formę kontaktu wojska ze społeczeństwem, ale także wymieniać cenne doświadczenia obu środowisk – mundurowego i cywilnego.

Nazwa uczelni może także sugerować, że kształcenie obejmuje i dotyczy największego rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Lądowych. Nic bardziej mylnego. Szkoła na wielu specjalistycznych kursach przygotowuje także żołnierzy Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Żandarmerii Wojskowej. Jednym z wielu jest kurs przygotowujący do objęcia stanowisk szczególnych, wymagających specjalistycznych kwalifikacji, przygotowujący do objęcia stanowisk zaszeregowanych do stopnia porucznika. Trwa on miesiąc i obejmuje osoby przeznaczone na stanowiska szczególne, wymagające specjalistycznych kwalifikacji.

Zapytaliśmy lidera grupy szczególnej ppor. Sławomira Adamczaka, dowódcę plutonu dowodzenia z 100 Batalionu Łączności w Wałczu, od 4 miesięcy pełniącego obowiązki szefa sekcji wychowawczej, czego oczekuje po ukończeniu kursu? – Przede wszystkim podniesienia kwalifikacji potrzebnych do objęcia nowego, wyższego stanowiska służbowego. Myślę, że w przyszłości wiedza zdobyta na kursie pozwoli mi również odnosić sukcesy zawodowe i lepiej wykonywać postawione zadania. Jestem wdzięcznym swoim przełożonym za kredyt zaufania, jakim mnie obdarzyli, wysyłając na kurs kwalifikacyjny do objęcia wyższego stanowiska służbowego i mam nadzieję, że nie zawiodę ich w przyszłości, pełniąc obowiązki na nowym stanowisku – mówi ppor. Sławomir Adamczak.

Źródło: ppor. Marcin Sochoń/ WSOWL

PZ

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowy wiceminister w MON
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Samochód do desantowania
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
GROM Challenge
Modernizacja starów 266
Rozpoczynamy nową erę
Głos (z) płonącej Warszawy
Pamięć o tragedii
Thin Blue Line
Stalin czekał i kalkulował
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Irańskie szachy
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Iranian Chess Game
Cienka niebieska linia
Terytorialsi na wysokościach
Polscy nurkowie na Islandii
Walka i dyplomacja
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Agresja sowieckiego kolosa
Selekcja w pigułce
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Klasy wojskowe po nowemu
Z maratonu programowania do wojska
Oko na Europę
Polscy weterani i książę Harry
Sprawdzają Brutusa
Modernizacja Sokołów
W Indiach mieli swój drugi dom
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Umowa na Feniksy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polska nie pozostanie osamotniona
Chorwacki test polskich kadetów
Groźny jak Tallboy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
A Torn Subcontinent
Dead to the World
Nowa misja i nowy sprzęt
Wojsko wraca do Łomży
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Górale” zdobywają miasto
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO