moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pracowity rok w WSOWL

Wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych rozpoczęła nowy 2013 rok bardzo pracowicie. Już na początku stycznia stawiła się liczna grupa oficerów i kandydatów na oficerów, którzy przez najbliższe miesiące będą zdobywać oraz pogłębiać swoją wiedzę ogólnowojskową i specjalistyczną.

Prawie dwustu oficerów przybyło do wrocławskiej Alma Mater w celu zdobycia kwalifikacji do objęcia stanowisk zaszeregowanych do stopnia porucznika i kapitana. Kurs ten będzie podstawą do wyznaczenia ich na wyższe stanowiska służbowe, jeżeli pozytywnie zaliczą egzamin końcowy. Szkolenie trwać będzie w tym przypadku od miesiąca do dwóch miesięcy.

Oprócz tego stawiło się 129 podoficerów, którzy po ukończeniu sześciomiesięcznego studium oficerskiego zostaną mianowani na stopień podporucznika i obejmą stanowiska dowódców plutonów.

REKLAMA

Od 16 stycznia w uczelni przebywa także delegacja ośmiu podporuczników – słuchaczy francuskiego Zespołu Szkół Wojskowych z Saint-Cyr Coëtquidan. Goście uczestniczą w praktykach stażowych, w czasie których poznają historię i tradycje naszego kraju, regionu oraz szkoły. Podporucznicy biorą udział w intensywnych zajęciach teoretycznych i praktycznych, w tym w strzelaniach, rzucie granatem, jeździe na nartach. Jest to kolejna już edycja praktyk francuskich żołnierzy w WSOWL, które potrwają do 12 lutego.

Kształcenie oficerów i kandydatów na żołnierzy zawodowych to nie jedyne zadania realizowane przez uczelnię. Spora grupa słuchaczy kierunków cywilnych co roku zdobywa wiedzę na studiach I i II stopnia – w Wydziale Zarządzania oraz Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie. Wykorzystanie potencjału wojskowych specjalistów przy kształceniu kadr cywilnych jest pomysłem ze wszech miar trafionym. Nie tylko pozwala zachować historyczną formę kontaktu wojska ze społeczeństwem, ale także wymieniać cenne doświadczenia obu środowisk – mundurowego i cywilnego.

Nazwa uczelni może także sugerować, że kształcenie obejmuje i dotyczy największego rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Lądowych. Nic bardziej mylnego. Szkoła na wielu specjalistycznych kursach przygotowuje także żołnierzy Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Żandarmerii Wojskowej. Jednym z wielu jest kurs przygotowujący do objęcia stanowisk szczególnych, wymagających specjalistycznych kwalifikacji, przygotowujący do objęcia stanowisk zaszeregowanych do stopnia porucznika. Trwa on miesiąc i obejmuje osoby przeznaczone na stanowiska szczególne, wymagające specjalistycznych kwalifikacji.

Zapytaliśmy lidera grupy szczególnej ppor. Sławomira Adamczaka, dowódcę plutonu dowodzenia z 100 Batalionu Łączności w Wałczu, od 4 miesięcy pełniącego obowiązki szefa sekcji wychowawczej, czego oczekuje po ukończeniu kursu? – Przede wszystkim podniesienia kwalifikacji potrzebnych do objęcia nowego, wyższego stanowiska służbowego. Myślę, że w przyszłości wiedza zdobyta na kursie pozwoli mi również odnosić sukcesy zawodowe i lepiej wykonywać postawione zadania. Jestem wdzięcznym swoim przełożonym za kredyt zaufania, jakim mnie obdarzyli, wysyłając na kurs kwalifikacyjny do objęcia wyższego stanowiska służbowego i mam nadzieję, że nie zawiodę ich w przyszłości, pełniąc obowiązki na nowym stanowisku – mówi ppor. Sławomir Adamczak.

Źródło: ppor. Marcin Sochoń/ WSOWL

PZ

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
 
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Głos (z) płonącej Warszawy
Białe noce podhalańczyków
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
MON nie wycofuje się z MSPO
Koniec kijowskiego snu
Transportery płyną na drugi brzeg
F-16 kończą misję w Estonii
Morskie początki „Anakondy”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Specjalsi świętują
„Harpun” do walki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Spartan” znów na Mazurach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowy wiceminister w MON
Mercedes nie tylko do holowania
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
„Ratownik” od nowa
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Co z tegorocznym MSPO?
Terytorialsi nie stracą dodatku
Online z mistrzami sportu
Widzieć i nie być widzianym
Amerykanie odmładzają F-16
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Sukcesy sportowców w mundurach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Na wakacje z WOT
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na misjach święta inne niż zwykle
„Anakonda” rusza na poligony
Ćwiczenia z torpedą
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Trzeba rozbić to więzienie!
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Prawdziwi wojownicy
Święto żołnierzy służących na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Agent w generalskich szlifach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO