moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najgorsze dopiero przed nami?

Łatwe zwycięstwo Francuzów w Mali być może wynika z tego, że islamiści zaszyli się na trudnodostępnych terenach, by przegrupować siły i rozpocząć wojnę podjazdową – pisze Tadeusz Wróbel, publicysta portalu polska-zbrojna.

Sekretarz generalny NATO pogratulował Francji szybkich i skutecznych działań w Mali. Rzeczywiście Francuzi w niecałe trzy tygodnie przejęli większość ważniejszych miejscowości opanowanych przez dżihadystów. Jednak nie należy przedwcześnie ogłaszać zwycięstwa. Być może najgorsze dopiero przed nami. Operacje w Afganistanie i Iraku pokazały, że zwykle łatwiej teren podbić niż później go utrzymać oraz zapewnić bezpieczeństwo i porządek.

Nasuwa się pytanie, czy sukcesy Francuzów nie wynikają z tego, że rebelianci po prostu zmienili taktykę działania. Wycofali się wiedząc, że nie mają szans w starciu z wojskiem francuskim. Być może zaszyci na trudnodostępnych terenach pogranicza malijsko-algierskiego i właśnie przegrupowują siły, by rozpocząć wojnę podjazdową. Możliwe, że powtórzy się scenariusz znany z Afganistanu, gdzie islamiści walczą podkładając improwizowane ładunki wybuchowe i przeprowadzając samobójcze zamachy.

Innym problem, jaki stoi przed Francuzami, to powstrzymanie malijskich sojuszników przed odwetem na ludności żyjącej na północy. Niestety, już miały miejsce zdarzenia, które kładą się cieniem na błyskawicznej ofensywie. Z docierających z północy Mali informacji wynika, że większość mieszkańców jest zadowolona z końca brutalnych rządów islamistów. Jednak jeśli pałająca chęcią zemsty za ubiegłoroczne i wcześniejsze upokorzenia malijska armia nie powstrzyma się od represji wobec Tuaregów i innych mniejszości etnicznych, ludzie ci znowu chwycą za broń.

Jeśli wojna będzie się przeciągać, problemem zaczną być pieniądze. Dotychczasowe działania kosztowały francuski resort obrony 50 mln euro. Jeśli akcja w Mali będzie trwała długo, to może pochłonąć większość środków przewidzianych w budżecie na operacje zewnętrzne.

Francuzi chcą teraz przekonać do siebie Tuaregów związanych z sekularystycznym ruchem separatystycznym. Dlaczego? Po pierwsze, znają oni dobrze teren, a po drugie, mają doświadczenie w walce na pustyni. Poza Taugerami takie doświadczenie mają jedynie oddziały z Czadu i Nigru.

Konflikt w Mali obnażył słabość wspólnych działań społeczności międzynarodowej, która przez wiele miesięcy debatowała o potrzebie interwencji. Pokazał też słabość państw Afryki. Od początku roku słychać jedynie deklaracje wsparcia misji w Mali. Jednak tylko Niger i Czad wysłały swoich żołnierzy. Niektórzy politycy z Afryki otwarcie przyznają, że ich kontynent jest niezdolny, by samodzielnie poradzić sobie ze swymi problemami. A to oznacza, że takie interwencje jak w Mali, mogą się powtórzyć także w innych państwach tego regionu.Na portalu polska-zbrojna.pl zastanawiamy się, jakie mogą być scenariusze rozwoju sytuacji w Mali i jak to wpłynie na misję, w której udział mają wziąć także polscy żołnierze.

  Misja szkoleniowa w ogniu walki?

Operacja w Mali nie będzie łatwa. Z pewnością będzie o wiele trudniejsza niż misja, w której uczestniczyli polscy żołnierze w Czadzie – uważa gen. dywizji Bogusław Pacek, były zastępca dowódcy operacji EUFOR w Czadzie oraz Republice Środkowoafrykańskiej.
REKLAMA

Tadeusz Wróbel
dziennikarz miesięcznika „Polska Zbrojna”

dodaj komentarz

komentarze


Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Galicyjskie przesilenie
Laserowa artyleria US Army
Skok na głęboką wodę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sześć minut w zawisie
Amerykanie odmładzają F-16
Chwała powstańcom
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Kurs dla saperskich ekspertów
PGZ będzie obecna na MSPO
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Bridge to Cooperation
W MON o polsko-słowackiej współpracy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Polsko-amerykańska współpraca
JTAC – mistrz podniebnej układanki
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wymiana podwodnych doświadczeń
Ukraiński kurs na Zachód
Lato z czerwonym terrorem
Układy ze skazą
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Online z mistrzami sportu
Więcej celowników z PCO dla wojska
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie porty bardziej otwarte
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kierunek: misja
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Strzelnice dla terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
Szturmani nie boją się ognia
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO