moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To będzie dobry rok dla polskiego wojska

Powołanie specjalnego zespołu, który zajmie się przygotowaniem powrotu z Afganistanu polskiego wojska, zapowiada minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w rozmowie z „Polską Zbrojną”. – Wycofanie żołnierzy to także operacja polityczna, która powinna wspierać działania wojskowe i logistyczne – dodaje szef MON.


Zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami Polski Kontyngent Wojskowy misję w Afganistanie ma zakończyć w 2014 roku. Tomasz Siemoniak podkreśla, że koncepcja powrotu polskich żołnierzy została już opracowana przez Sztab Generalny Wojska Polskiego na początku 2013 roku. – Od dawna pracujemy nad tym, by wycofanie naszych żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu przebiegało płynnie i bez problemów – przypomina minister.

Portal polska-zbrojna.pl informował już, że resort obrony bierze pod uwagę kilka dróg przetransportowania żołnierzy i sprzętu do kraju.

Minister w wywiadzie mówił także o planach modernizacji technicznej armii. Jednym z ważniejszych jego części jest zakup 70 nowych śmigłowców. Wkrótce ruszy postępowanie przetargowe w tej sprawie. Pierwsze śmigłowce powinny pojawić się w wojsku już na przełomie lat 2014 i 2015. – To duży kontrakt, w tej chwili chyba największy w Europie; daje szansę, by zwycięzca przetargu umieścił w naszym kraju produkcję maszyn – dodaje szef MON.

Tomasz Siemoniak podkreślał też, że zapadły już decyzje dotyczące modernizacji Marynarki Wojennej. W ciągu najbliższych miesięcy zostanie ustalony sposób zakupu okrętu obrony Wybrzeża.

Największym wyzwaniem będzie budowa systemu obrony powietrznej. – Według naszych szacunków system może kosztować 13–15 miliardów złotych. Jeżeli jednak uwzględnimy, że obroną powietrzną są także rakiety do samolotów F-16 czy bezzałogowce, to kwotę tę można podwyższać – zauważa minister.

Rok 2013 upłynie w wojsku także na przygotowaniach do reformy struktury dowodzenia. Planowane zmiany niemal zbiegną się w czasie z upływającymi kadencjami dowódców. Większość z nich odejdzie ze stanowisk w połowie roku, a struktura nowego sytemu dowodzenia ma obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.

– Do obsadzenia będzie około trzydziestu stanowisk dla ludzi, którzy pokierują armią. Należy jednak pamiętać, że na najważniejsze stanowiska w armii mianuje prezydent w uzgodnieniu z premierem – mówi minister Siemoniak.

Cały wywiad można przeczytać w lutowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.O planach Ministerstwa Obrony Narodowej – modernizacji polskiej armii i reformie dowodzenia – czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

REKLAMA

  Reforma dowodzenia

– W nowoczesnych systemach dowodzenia, np. w NATO, występuje rozdzielenie funkcji planistycznej od dowodzenia ogólnego i użycia operacyjnego sił zbrojnych. To dobrze, że w Polsce reforma dowodzenia idzie w tym samym kierunku – mówi Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Koncepcję zmian na szczeblu dowódczym zaakceptował we wtorek rząd.
  Minister określił kierunki rozwoju

W ciągu 10 lat resort obrony narodowej zamierza wydać 130 mld zł na zakupy sprzętu i uzbrojenia dla armii. Tak zakłada „Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022”. Wśród priorytetów są m.in. obrona powietrzna, śmigłowce zapewniające mobilność wojska i rozwój Marynarki Wojennej.
DK

autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1360164540
Oj chłopie chłopie / scoobydoo/ już nie raz pisałem że nikt liczący się w europie nie ma sprzętu z USA i myślę że rząd i mon wyciągną wnioski z ogromnych wpadek jakimi były zakupy amerykańskiego złomu że przypomnę tylko nieloty F-16,Dreamliner czy Hummer i nie kupią przepłacając 3 krotnie jak to mówisz nowoczesnego 40 letniego Black Hawka.Z drugiej strony patrząc na wysiłki w zamówieniach IU z pewnością niczego nowego nie kupią a tylko łatać będą to co jest ewentualnie sprowadzą coś używanego albo przerobią jakiegoś Sokoła.O zwalczaniu OP nie nasz bladego pojęcia dlatego odpuść sobie albo żyj dalej w swoim światku przypominam o 4039 fachowcu lotnictwa
36-7D-B6-71
~scoobydoopoznan
1360158600
warto dodać , że nasze lotnictwo będzie posiadało nowoczesny amerykański śmigłowiec Black Hawk http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,6,27,1794,lotnictwo,smiglowce,morskie-wazki-%E2%80%93-black-hawk-w-odmianach-morskich , który praktycznie nie daje szans OP na sadzawce Bałtyk 2. Czy przy braku floty jakie istnieje zagrożenie ze strony OP ? Czy coś nas nauczyła kampania w 1939 gdzie nie zatopiliśmy nic (samych OP mieliśmy 5 lub 6). Jak by się walczyło w 1939 naszym żołnierzom gdyby Polska miała nowoczesny myśliwiec ? wbijam to od lat w odporne głowy i nic . Jak ktoś jest na logikę zabezpieczony to nie da rady.... .
00-B3-ED-57
~GJ
1360150560
scoobydoo wiecznie piszesz to samo.Jak F-16 lub NSM zatopisz OP albo F-16 schowa się tak że przez 2 tygodnie go nie wyśledzisz a potem zaatakuje to dwiema rękami będę Ciebie popierał a jak nie to przestań bredzić.Op nie kosztuje 3 mld zł tylko połowę a nawet mniej i co do tego ma Warszawa czy ona jest najważniejsza i reszta kraju się nie liczy?Znalazłeś już samolot o nr.4039 szukaj szukaj
CD-86-A6-95
~scoobydoopoznan
1360145400
Jaki jest sens posiadanie kosztownej floty na tak małym i płytkim akwenie ja Bałtyk śr. gł 52 m.b. ? Wszystko można zrobić lotnictwem a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć inne formacje. Nasze wody terytorialne to 25 km od brzegu. NSM leci 170 km Bałtyk nigdy nie był akwenem o znaczeniu militarnym. W zasadzie to wystarczy zatopi 20-30 sonarów i mamy pełen monitoring. Co okręt podwodny z 2-3 mld zł pomoże Warszawie ? Każdy okręt jest ograniczony akwenem - samolot nie. Dużej floty nie ma sensu budować, mała się nie przyda .... .
00-B3-ED-57

„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
 
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
PGZ będzie obecna na MSPO
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wojsko ma ofertę dla cywili
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Żołnierze w sztafecie pomocy
Ogromne zainteresowanie Soną
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Ułańska szarża
Weterani znów staną na macie
Brawurowe zagony motorowe
16 sekund Liberatora
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie porty bardziej otwarte
Groty z granatnikiem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
F-16 kończą misję w Estonii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szkolenie wodne podhalańczyków
Prezydent Duda jedzie do USA
Most do współpracy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kolejne Groty dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Współzawodnictwo rozwija
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kraby w Bolesławcu
„Defender” – pracowity poligon saperów
Rakiety z Mesko w F-35
Ochotnicy na ratunek
Zbiegowie z innego świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO