moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Broń jądrowa – koreański straszak?

Próba nuklearna Korei Północnej to kolejny sygnał dla społeczności międzynarodowej, że zapowiedzi reżimu należy traktować poważnie – uważa Jacek Durkalec, analityk programu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Korea Północna przeprowadziła trzecią już próbę nuklearną. Wcześniej testy broni jądrowej miały miejsce w 2006 i 2009 roku. Wywiad sąsiadującej z Phenianem Korei Południowej ostrzega, że wkrótce może dojść do kolejnej próby. Skąd taka aktywność komunistycznego państwa? Z jednej strony chodziło o kwestie techniczne – Korea ma problem ze znalezieniem rozwiązania umożliwiającego przenoszenie ładunku jądrowego. Głowica nuklearna musi być zminiaturyzowana tak, by możliwe było umieszczenie jej na rakiecie balistycznej. I to najprawdopodobniej sprawdzali Koreańczycy.

Z drugiej strony, istnieją powody polityczne. Korea Północna chciała pokazać, że świat musi się z nią liczyć. Testy są bardziej demonstracją siły niż chęcią wykorzystania pocisków jądrowych przeciwko któremuś z państw. Fakt posiadania broni tego rodzaju ma mieć siłę odstraszającą. Przede wszystkim chodzi o to, by zapobiec ewentualnej interwencji Stanów Zjednoczonych na terenie Korei Północnej.

Wtorkowa próba broni jądrowej była też odpowiedzią na nałożone wcześniej na ten kraj sankcje. Kim Dzong Un zademonstrował, że żadne groźby organizacji międzynarodowych nie są w stanie powstrzymać nuklearnych ambicji jego kraju. Zapewne chce też przetestować międzynarodową społeczność.

Kluczowa jest teraz postawa Chin – państwa, które jako jedno z nielicznych na świecie ma wpływ na kształtowanie się sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Tylko Chiny mogą mieć realną siłę nacisku na władze w Phenianie, by zaprzestały dalszych prac nad bronią jądrową. Do tej pory Pekin za każdym razem potępiał koreańskie próby nuklearne, ale jednocześnie przekonywał na forum międzynarodowym, że przede wszystkim należy zachować spokój i zimną krew. Jednak państwa zachodnie muszą zareagować. A jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nie odpowie w żaden sposób lub zrobi to zbyt delikatnie, osłabi to jej wiarygodność.Mimo gróźb nałożenia kolejnych sankcji, Korea Północna nie ustaje w prowokowaniu społeczności międzynarodowej. O działaniach reżimu czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Nieobliczalny reżim znowu straszy

Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia prób jądrowych – wynika z informacji wywiadu wojskowego USA i Korei Południowej. Politycy tych państw ostrzegają, że jeśli dojdzie do testów broni jądrowej, nałożą dodatkowe sankcje na reżim Kim Dzong Una.
  Pogróżki Phenianu traktowane poważnie

Korea Północna straszy kolejnymi testami atomowymi oraz rakiet dalekiego zasięgu. Amerykanie w odpowiedzi przyspieszają prace nad małymi satelitami rozpoznawczymi. Japonia z kolei wystrzeliła w niedzielę nowego satelitę szpiegowskiego, by obserwował koreańskie poligony i bazy rakietowe.
  Trzecia próba nuklearna komunistycznej Korei

Korea Północna chce pokazać, że ma materiały i wiedzę wystarczającą do zbudowania broni jądrowej - podkreśla Łukasz Kulesa, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
REKLAMA

Jacek Durkalec
ekspert projektu „Nieproliferacja i kontrola zbrojeń” Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wcześniej pracował w Ministerstwie Obrony Narodowej, był stażystą w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Specjalizuje się w zagadnieniach kontroli zbrojeń, rozbrojenia jądrowego, proliferacji broni masowego rażenia, obrony przeciwrakietowej, polityki obrony i odstraszania NATO oraz polskiej polityki bezpieczeństwa.

autor zdjęć: Magda Pawluczuk

dodaj komentarz

komentarze


Przeciwlotnicy w drodze do USA
 
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Not Contaminated With Routine
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Lato z czerwonym terrorem
W tym roku wojskowe święto bez defilady
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wojskowy Hot450Challenge
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Strzelnice dla terytorialsów
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Galicyjskie przesilenie
Ukraiński kurs na Zachód
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Łączność: fundament operacji specjalnej
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej celowników z PCO dla wojska
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Cud Piłsudskiego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Skok na głęboką wodę
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polsko-amerykańska współpraca
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Hekatomba na Woli
Kurs dla saperskich ekspertów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chwała powstańcom
Kierunek: misja
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO