moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Broń jądrowa – koreański straszak?

Próba nuklearna Korei Północnej to kolejny sygnał dla społeczności międzynarodowej, że zapowiedzi reżimu należy traktować poważnie – uważa Jacek Durkalec, analityk programu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Korea Północna przeprowadziła trzecią już próbę nuklearną. Wcześniej testy broni jądrowej miały miejsce w 2006 i 2009 roku. Wywiad sąsiadującej z Phenianem Korei Południowej ostrzega, że wkrótce może dojść do kolejnej próby. Skąd taka aktywność komunistycznego państwa? Z jednej strony chodziło o kwestie techniczne – Korea ma problem ze znalezieniem rozwiązania umożliwiającego przenoszenie ładunku jądrowego. Głowica nuklearna musi być zminiaturyzowana tak, by możliwe było umieszczenie jej na rakiecie balistycznej. I to najprawdopodobniej sprawdzali Koreańczycy.

Z drugiej strony, istnieją powody polityczne. Korea Północna chciała pokazać, że świat musi się z nią liczyć. Testy są bardziej demonstracją siły niż chęcią wykorzystania pocisków jądrowych przeciwko któremuś z państw. Fakt posiadania broni tego rodzaju ma mieć siłę odstraszającą. Przede wszystkim chodzi o to, by zapobiec ewentualnej interwencji Stanów Zjednoczonych na terenie Korei Północnej.

Wtorkowa próba broni jądrowej była też odpowiedzią na nałożone wcześniej na ten kraj sankcje. Kim Dzong Un zademonstrował, że żadne groźby organizacji międzynarodowych nie są w stanie powstrzymać nuklearnych ambicji jego kraju. Zapewne chce też przetestować międzynarodową społeczność.

Kluczowa jest teraz postawa Chin – państwa, które jako jedno z nielicznych na świecie ma wpływ na kształtowanie się sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Tylko Chiny mogą mieć realną siłę nacisku na władze w Phenianie, by zaprzestały dalszych prac nad bronią jądrową. Do tej pory Pekin za każdym razem potępiał koreańskie próby nuklearne, ale jednocześnie przekonywał na forum międzynarodowym, że przede wszystkim należy zachować spokój i zimną krew. Jednak państwa zachodnie muszą zareagować. A jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nie odpowie w żaden sposób lub zrobi to zbyt delikatnie, osłabi to jej wiarygodność.Mimo gróźb nałożenia kolejnych sankcji, Korea Północna nie ustaje w prowokowaniu społeczności międzynarodowej. O działaniach reżimu czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Nieobliczalny reżim znowu straszy

Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia prób jądrowych – wynika z informacji wywiadu wojskowego USA i Korei Południowej. Politycy tych państw ostrzegają, że jeśli dojdzie do testów broni jądrowej, nałożą dodatkowe sankcje na reżim Kim Dzong Una.
  Pogróżki Phenianu traktowane poważnie

Korea Północna straszy kolejnymi testami atomowymi oraz rakiet dalekiego zasięgu. Amerykanie w odpowiedzi przyspieszają prace nad małymi satelitami rozpoznawczymi. Japonia z kolei wystrzeliła w niedzielę nowego satelitę szpiegowskiego, by obserwował koreańskie poligony i bazy rakietowe.
  Trzecia próba nuklearna komunistycznej Korei

Korea Północna chce pokazać, że ma materiały i wiedzę wystarczającą do zbudowania broni jądrowej - podkreśla Łukasz Kulesa, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Jacek Durkalec
ekspert projektu „Nieproliferacja i kontrola zbrojeń” Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wcześniej pracował w Ministerstwie Obrony Narodowej, był stażystą w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Specjalizuje się w zagadnieniach kontroli zbrojeń, rozbrojenia jądrowego, proliferacji broni masowego rażenia, obrony przeciwrakietowej, polityki obrony i odstraszania NATO oraz polskiej polityki bezpieczeństwa.

autor zdjęć: Magda Pawluczuk

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze w drodze na misję w Libanie
 
Nowe laboratorium WAT
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Nowe maszyny w LAW
Z archiwum „Szarego”
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
The Army Enters the Frame
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Terytorialsi za oceanem
Kto zostawia ślady w sieci
Klucz do dobrych relacji
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Los Polski naszym losem
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kontenery dla Wisły
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Gorące obrady NATO w Londynie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gotowi na misję
Ostre strzelanie artylerzystów
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Defense Without Politics
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Volhynian Lion Hearts
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Trudna droga
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Wrocław czeka na Amerykanów
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Klasy wojskowe po nowemu
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Leopardy na Podkarpaciu
Unwanted Treaty
Paczki dla kresowiaków
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO