moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Junkers na razie zostaje na dnie

Nurkowie Marynarki Wojennej zakończyli badanie wraku niemieckiego bombowca, który spoczywa na dnie Bałtyku. Wnioski: samolot jest mocno skorodowany i mógłby się rozpaść przy próbie wydobycia. Ale żadne decyzje o przyszłości znaleziska jeszcze nie zapadły.


Wrak Junkersa, o którym w ubiegłą sobotę jako pierwsza napisała polska-zbrojna.pl, przez kilka ostatnich dni badali nurkowie z Brzegowej Grupy Ratowniczej 3 Flotylli Okrętów. Pod wodę schodzili z okrętu ORP „Piast”.

– Wokół samolotu nie odkryli oni żadnych niewybuchów. Niewykluczone jednak, że jakieś spoczywają pod maszyną – wyjaśnia kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik Marynarki Wojennej. Junkers nie rozpadł się od uderzenia w wodę, co stanowi przypadek niezwykle rzadki. – Sama konstrukcja jednak niemal na pewno została naruszona. W dodatku poszycie maszyny jest mocno skorodowane – tłumaczy kmdr por. Zajda.

To wszystko sprawia, że raczej trudno myśleć o wydobyciu jej na powierzchnię. – Można by oczywiście podjąć Junkersa w częściach albo podciągnąć na specjalnie zbudowanej platformie. Istnieje jednak duże ryzyko, że samolot po prostu się rozpadnie: jeśli nie przy pierwszym poruszeniu, to na skutek działania powietrza – zaznacza kmdr por. Zajda. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że wrak jest dość głęboko zaryty w piasku. – Zebrane przez nurków materiały zostaną teraz poddane analizie. Decyzja na temat przyszłości znaleziska zapadnie wkrótce – zapowiada rzecznik MW.


Tymczasem znalezisko wzbudza duże zainteresowanie. Marynarze przyznają, że obraz zarejestrowany przez załogę okrętu ORP „Arctowski”, która natrafiła na Junkersa, i to, co zastali na dnie nurkowie z ORP „Piast” znacznie się różni. – Różnice dotyczą wyglądu wraku i jego otoczenia – przyznaje kmdr por. Zajda. Może to oznaczać, że do znaleziska zdążyli dotrzeć podwodni eksploratorzy. Ale, jak zastrzega rzecznik MW, nie musi. Samolot mógł zostać na przykład zahaczony rybacką siecią. Jakkolwiek by było, przestrzegamy przed badaniem wraku na własną rękę – podkreśla kmdr por. Zajda. Urząd Morski nie wydaje zgody na nurkowanie w tamtym rejonie. Wnioskowało o to Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej. – Jak już wspomniałem, pod wrakiem mogą znajdować się niewybuchy – zaznacza rzecznik MW.

Junkers to niemiecki bombowiec z czasów drugiej wojny światowej. Na wrak maszyny natrafiła załoga okrętu hydrograficznego ORP „Arctowski”. Doszło do tego podczas rutynowych prac nad wytyczaniem szlaku żeglugowego. Samolot spoczywa na głębokości ok. 30 metrów. Nie wiadomo, czy został zestrzelony czy awaryjnie lądował. Według wstępnych ocen, nie powinien zagrażać bezpieczeństwu żeglugi, dlatego najprawdopodobniej nie zostanie oznaczony na żadnej mapie.

Kilka lat wcześniej załoga „Arctowskiego” odkryła w pobliżu polskiego wybrzeża wrak niemieckiego okrętu „Steuben”. Dzięki niej również ostatecznie zidentyfikowany został lotniskowiec „Graf Zeppelin”, który poszedł na dno krótko po zakończeniu drugiej wojny światowej.Film nagrany przez podwodny pojazd, na którym można zobaczyć wrak Junkersa możecie obejrzeć na portalu polska-zbrojna.pl.

  Sensacyjne znalezisko na dnie Bałtyku

Wrak niemieckiego bombowca Junkers z czasów drugiej wojny światowej odkryła na dnie Morza Bałtyckiego załoga okrętu hydrograficznego ORP „Arctowski”. To niezwykle rzadkie znalezisko. – Samoloty podczas upadku zazwyczaj się roztrzaskują, a tutaj wrak jest w dobrym stanie – podkreśla dowódca okrętu.
Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. mar. Sebastian Antoniewski/Marynarka Wojenna

dodaj komentarz

komentarze


Iranian Chess Game
 
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Irańskie szachy
Kosmiczny gość
Rozpoczynamy nową erę
Nowy wiceminister w MON
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Stalin czekał i kalkulował
Historia Liberatora wyjaśniona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Z maratonu programowania do wojska
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
Modernizacja Sokołów
Walka i dyplomacja
Wrzesień ’39 na południu Polski
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Śląskie sceny z życia
Agresja sowieckiego kolosa
Wojsko wraca do Łomży
Thin Blue Line
Selekcja w pigułce
Chorwacki test polskich kadetów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pamięć o tragedii
GROM Challenge
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Oko na Europę
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Defendery 2019 – część 3
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Umarły dla świata
Rok Żelaznej Dywizji
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Samochód do desantowania
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Sprawdzają Brutusa
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Defendery 2019 – część 4
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
A Torn Subcontinent
Głos (z) płonącej Warszawy
Klasy wojskowe po nowemu
Cienka niebieska linia
Terytorialsi na wysokościach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zapal lampkę bohaterom Września’39
W Indiach mieli swój drugi dom
Polskie firmy na targach w Londynie
Nowa misja i nowy sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO