moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zapasy poza olimpijską matą

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaproponował, by skreślić zapasy z programu igrzysk. I to już w 2020 roku. Powód? Wiadomo, że nowożytne igrzyska sportowe to przede wszystkim wielkie pieniądze. Tych natomiast zapasy w stylu wolnym i klasycznym nie przynoszą – pisze płk Wojciech Piekarski, dziennikarz zajmujący się wojskowym sportem.

Ta wiadomość wywołała ostatnio spore poruszenie wśród sympatyków sportu. Jak twierdzą szefowie ruchu olimpijskiego, ich propozycja wynikała z analizy blisko 40 czynników. Takich jak oglądalność, popularność, wpływy z biletów i polityka antydopingowa danej dyscypliny. Przede wszystkim jednak marketing. No i tu akcje zapasów wyglądają kiepsko, skoro przegrały one z innymi dyscyplinami przeznaczonymi do olimpijskiego „odstrzału”. To znaczy z taekwondo, hokejem na trawie czy też uznawanym wcześniej za najbardziej zagrożony pięciobojem nowoczesnym.

Zapasy były na igrzyskach od zawsze. Na tych starożytnych i nowożytnych. To najstarsza, najpopularniejsza i chyba jedna z najtańszych form sportowego współzawodnictwa. Dostępna i popularna na całym świecie. Dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich Andrzej Wroński – kiedyś żołnierz-sportowiec, a dziś trener zapasów na rodzinnych Kaszubach – jest zdruzgotany propozycją rezygnacji z jego dyscypliny. – Nie wiem jak mogło do tego dojść. Rozumiem, że dla współczesnego kibica i widza atrakcyjniejsze są bardziej widowiskowe i krwawe zmagania typu KSW czy MMA, ale czy to znaczy, że areną sportowego współzawodnictwa na igrzyskach mają stać się klatki? Wierzę, że rozsądek i tradycja weźmie w końcu górę – z nadzieją twierdzi „Wrona”. A członkini MKOl Irena Szewińska uspokaja swojego młodszego kolegę: „Ja byłam i jestem za tym, aby na igrzyskach nadal walczono o medale w zapasach”.

Wiem nawet dlaczego. Reprezentanci Polski w zapasach zdobyli dotychczas 25 medali olimpijskich. To jedna z dyscyplin, w których zawsze zdobywaliśmy cenne krążki. Spora w tym zasługa atletów-żołnierzy, którzy na podium igrzysk stawali dziewięciokrotnie. Osobiście byłem świadkiem bodaj najbardziej udanego olimpijskiego startu naszych zapaśników. Było to w Atlancie (1996), gdzie Polacy zdobyli na zapaśniczej macie aż pięć medali. Poza Ryszardem Wolnym (złoto) aż czterech medalistów (Andrzej Wroński i Włodzimierz Zawadzki – złoto, Jacek Fafiński – srebro i Józef Tracz – brąz) nosiło wtedy wojskowe mundury.

Polskie zapasy kojarzą się dziś głównie z wrocławskim WKS Śląsk i kpr. Damianem Janikowskim. Ale brązowego medalistę olimpijskiego z Londynu kuszą już znacznie większymi pieniędzmi organizatorzy „walk w klatce”. Janikowski zadeklarował, że do igrzysk w Rio de Janeiro (2016) pozostaje na klasycznej macie. Ale sportowiec ze stolicy Dolnego Śląska, który wygrywa ze sportowymi rywalami może przecież przegrać z działaczami olimpijskimi, podobnie jak i całe zapasy. A do programu igrzysk na miejsce zwolnione przez atletów może wejść baseball, sporty wrotkarskie, wspinaczka czy też chińskie… wushu. Ja, podobnie zapewne jak większość czytelników portalu polska-zbrojna.pl, nie mam pojęcia, co to takiego jest wushu… Ale mistrz Wyspiański już dawno ostrzegał, że Chińczycy są blisko.

Wojciech Piekarski
Pułkownik w stanie spoczynku, dziennikarz sportowy, były kierownik działu sportowego „Żołnierza Wolności”, „Żołnierza Rzeczypospolitej” i „Polski Zbrojnej”.

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1361267640
Zapasy są nudne .. i to jest powód podstawowy. Co do skuteczności w walce 1 : 1 nie ma nic lepszego - jeżeli chodzi o nie inwazyjne i destrukcyjne sztuki. Nawet jak przeciwnika poddusisz to i tak mu się nic nie stanie. Pre minut i dojdzie do siebie. Zapasy to najszlachetniejsza forma ustalania dominacji.
00-B3-ED-57

Defendery 2019 – część 4
 
Terytorialsi na wysokościach
Kosmiczny gość
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Selekcja w pigułce
Z maratonu programowania do wojska
Irańskie szachy
GROM Challenge
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Stalin czekał i kalkulował
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Umarły dla świata
Defendery 2019 – część 3
Rok Żelaznej Dywizji
Thin Blue Line
Pamięć o tragedii
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Zapal światło dla ofiar Katynia
Rozpoczynamy nową erę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
Polska nie pozostanie osamotniona
A Torn Subcontinent
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Cienka niebieska linia
Walka i dyplomacja
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Chorwacki test polskich kadetów
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Polskie firmy na targach w Londynie
Śląskie sceny z życia
W Indiach mieli swój drugi dom
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Głos (z) płonącej Warszawy
Iranian Chess Game
Nowy wiceminister w MON
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Agresja sowieckiego kolosa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wrzesień ’39 na południu Polski
Wojsko wraca do Łomży
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Samochód do desantowania
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Oko na Europę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowa misja i nowy sprzęt
Sprawdzają Brutusa
Modernizacja Sokołów
Historia Liberatora wyjaśniona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO