moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grali dla chłopaków

Polscy i amerykańscy żołnierze 16 lutego na terenie bazy Ghazni w Afganistanie przeprowadzili akcję charytatywną pod hasłem „Gramy dla chłopaków”. Podczas tej koleżeńskiej inicjatywy zbierano pieniądze dla rannych podczas XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego  kolegów przebywających obecnie w kraju.


Warto podkreślić, że żołnierze zgrupowania bojowego i samodzielnej grupy powietrzno-szturmowej stanęli na wysokości zadania. – Zebrano ponad 14 tysięcy dolarów i to jeszcze nie koniec – zapowiada nam jeden z organizatorów, porucznik Iwo Listewnik.

Cała akcja zebrania dodatkowych funduszy na rehabilitację rannych podczas XII zmiany żołnierzy została zorganizowana w ekspresowym tempie. Przedsięwzięcie to nie byłoby możliwe bez wsparcia Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, które na naszą prośbę udostępniło nam swoje konto i wsparło naszą inicjatywę.

W ciągu trwającej 6 godzin akcji na rzecz naszych rannych kolegów można było wziąć udział w 9-kilometrowym biegu charytatywnym, licytacjach przedmiotów podarowanych na ten cel m.in. przez ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego czy też szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja.

Dzięki dowódcy samodzielnej grupy powietrzno-szturmowej podpułkownikowi Piotrowi Heringowi i jego żołnierzom, którzy przygotowali śmigłowce Mi-17 i Mi-24 do zwiedzania oraz pokaz „Show of Force” w wykonaniu Mi-24, nasza akcja nie miałaby takiej oprawy. Sala nowej stołówki pełna była żołnierzy amerykańskich i polskich. – Tutaj nie jest ważne, skąd jesteśmy, ważne jest, aby pomóc i wesprzeć naszych kolegów, z którymi codziennie wyjeżdżamy na patrole – stwierdził jeden z żołnierzy amerykańskich.

Oczywiście podczas aukcji nie mogło zabraknąć typowego polskiego jedzenia przygotowanego przez polskich kucharzy wojskowych z kompanii logistycznej. – Bigosik i żurek pierwsza klasa. Wszystkim nam przypomina domowe smaki – powiedział jeden z żołnierzy biorący udział w licytacji.

Podczas całej aukcji licytowano około 90 różnych przedmiotów. Pióro ministra Radosława Sikorskiego osiągnęło najwyższą cenę – 800 dolarów amerykańskich. Moneta pamiątkowa dowódcy operacyjnego generała Gruszki sprzedana została za 600 dolarów. Kolejna z monet pamiątkowych, tym razem dowódcy kontyngentu generała brygady Andrzeja Tuza, poszła za 350 dolarów. Tę samą cenę osiągnęła również moneta pamiątkowa dowódcy Wojsk Specjalnych generała Patalonga.

Ta niewielka część przedmiotów sprzedanych podczas naszej aukcji pokazała, jak wielkie serca mają żołnierze bez względu na narodowość. W licytacji brali udział także amerykańscy żołnierze. Dwa czeki, każdy opiewający na sumę 1000 dolarów amerykańskich, przekazane zostały przez naszych amerykańskich przyjaciół. – Tego gestu nikt z nas nie zapomni. Razem walczymy, jeździmy w patrole i przyjaźnimy się podczas przebywania w bazie. Za to, że z własnej woli zaangażowali się w naszą akcję, należy im się ogromny szacunek – podsumował ten szczery gest podpułkownik Sławomir Kocanowski, dowódca zgrupowania bojowego, którego żołnierze na co dzień prowadzą wspólne działania z amerykańskimi żołnierzami.

Do wylicytowania w przyszłym tygodniu po raz pierwszy w historii wojska za pomocą zastrzeżonej sieci MILWAN będą między innymi: pióro, medal pamiątkowy i ryngraf szefa BBN.

Źródło: kpt. Marcel Podhorodecki/ PKW Afganistan

REKLAMA

PZ

autor zdjęć: PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Mała Polska na skraju Niemiec
 
Fordy, a nie Nissany
Laserowa artyleria US Army
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowe karabinki dla specjalsów
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent z wizytą w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Online z mistrzami sportu
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Response to Emergency
Prezydent wręczył nominacje generalskie w Brodnicy
Ubiory ochronne z Maskpolu
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Powstaną kolejne strzelnice
Prezydent Duda jedzie do USA
Informacja Prasowa
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wyjątkowy CWIX
F-16 kończą misję w Estonii
Kajmany na gąsienicach
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Wojsko przeciw wirusowi
Współzawodnictwo rozwija
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Weterani w pasiece
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Z menażką na wakacje
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kim przekracza granice
Amerykanie odmładzają F-16
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Poprady dla zawiszaków
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Testament Polski Walczącej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Nieskażeni rutyną
„Defender” – pracowity poligon saperów
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ogromne zainteresowanie Soną
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wyzwania polskiej prezydencji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO