moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niebezpieczna służba patrolu rozminowania

Rozpoczyna się okres ciężkiej i wytężonej pracy dla patrolu rozminowania z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Topniejące śniegi i schodząca z nimi woda odkrywa ukryte w ziemi niewybuchy, amunicję różnego kalibru oraz bomby i granaty z czasów wojny. Zdarzają się również znaleziska na placach budowy oraz w miejscach, w których nikt by się nie spodziewał znaleźć na przykład granat F-1.


Do takiego zdarzenia doszło w centrum miasta w Słupsku. Na terenie starego, wyłączonego z użytkowania browaru dzieci znalazły granat. Powiadomiły o tym swoich rodziców oraz policję. Patrol policji, który przybył na miejsce potwierdził zgłoszenie, po czym wezwano saperów. Ze względu na godzinę zgłoszenia i procedury, na podstawie których działa patrol rozminowania, znaleziony granat został podjęty następnego dnia w godzinach rannych, a do tego czasu miejsce zabezpieczała policja.

Patrol rozminowania nr 6 z 1 bz 7 BOWtospecjalistyczny pododdział wojsk inżynieryjnych przeznaczony do rozpoznania, usuwania i niszczenia przedmiotów wybuchowych pochodzenia wojskowego. Patrol działa w województwie pomorskim na obszarze ośmiu powiatów. Usunięcie przedmiotu niebezpiecznego pochodzenia wojskowego przez patrol rozminowania powinno nastąpić w ciągu 3 dni od zgłoszenia.

W przypadku zgłoszeń pilnych usunięcie przedmiotu niebezpiecznego powinno nastąpić w ciągu 24 godzin od chwili przyjęcia zgłoszenia. Za zgłoszenie pilne uważa się sytuację, w której  przedmiot wybuchowy lub inny przedmiot niebezpieczny pochodzenia wojskowego stwarza szczególne zagrożenie dla ludzi. Kiedy znaleziony niebezpieczny przedmiot  leży na ulicy, w miejscu publicznym , ogólnie dostępnym  lub gdy zagraża on ludziom,  powoduje przerwanie: pracy, nauki, komunikacji, dostaw energii czy zaopatrzenia, zgłoszenie wówczas zawsze traktowane jest jako pilne.

Algorytm postępowania patrolu rozminowania doskonale znany jest dowódcy patrolu st. chor. Markowi Ozimek: – Zgłoszenie do patrolu znalezionego ładunku rozpoczyna proces, który można podzielić na cztery etapy. W pierwszym etapie, po przyjęciu zgłoszenia następuje  jego analiza i kwalifikowanie do zgłoszeń zwykłych lub pilnych. Następnie dowódca określa kierunek działania, stawia zadanie z jednoczesnym określeniem sił i środków oraz organizuje zabezpieczenia działań patrolu rozminowania. Po czym następuje drugi etap działania. Patrol przemieszcza się do rejonu zgłoszenia, nawiązuje kontakt z urzędem lub osobami zgłaszającymi znaleziony przedmiot wybuchowy lub niebezpieczny w celu dokładnej jego lokalizacji. Jeśli to konieczne, następuje ewakuacja osób, mienia z zagrożonego terenu lub obiektu po czym teren zostaje zabezpieczony przed dostępem osób postronnych. Po wykonaniu tych czynności saperzy przeprowadzają rozpoznanie przedmiotu. Kiedy żołnierze z patrolu rozminowania wiedzą już z jakim materiałem czy przedmiotem mają do czynienia, następuje usuwanie przedmiotu wybuchowego lub niebezpiecznego, w języku sapera  następuje: podjęcie, transport i neutralizacja. Po udanej akcji patrol powraca do jednostki i zobowiązany jest sporządzić meldunek z przeprowadzonego zdarzenia.

W 2012 roku patrol rozminowania z Lęborka interweniował 173 razy. Podjął 5 min ppiech  i ppanc,1 bombę lotniczą ponad 500 pocisków artyleryjskich i moździerzowych oraz ponad 3000 sztuk innej amunicji. W swej działalności patrol saperski skupia się także na działalności profilaktycznej i szkoleniowej.

Prócz zajęć instruktorsko-metodycznych, które saperzy prowadzą dla pododdziałów brygady, wychodzą z wiedzą poza mury koszar. W minionym roku przeprowadzili 14 spotkań w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach średnich. Działalność edukacyjno-szkoleniowa skupia się głównie na tematach związanych z  zagrożeniem  stwarzanym przez wybuchowe pozostałości wojenne.

Źródło: kpt. Karolina Krzewina-Hyc

PZ

autor zdjęć: Archiwum 7 BOW

dodaj komentarz

komentarze


Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
 
Militaria na Zamku Królewskim
Symulatory strzelań Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
JWK z odznaką pamiątkową
USA nie zacznie wojny z Iranem
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Palmiry – miejsce kaźni
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Iran uderza w USA
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Darłowo czeka na śmigłowce
Obradowała Rada Gabinetowa
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Krwawe walki o Monte Cassino
Stulatka hydrografia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Własne interesy Europy
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Pretorianie na Mazurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Śmierć bohatera
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Ważka bliżej
Kolejne kontrakty na Wisłę
Rywalizacja strzelców wyborowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polacy najlepsi w Hackathonie
Arsenał Iranu
Polowy „Brave Band”
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
„Bolko” w służbie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Security Game
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO