moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zrobić z WAT korporację na miarę XXI wieku

Wiele osób ma nam za złe, że chcemy patrzeć na WAT jak na korporację. Ale przecież uczelnia wyższa to tak naprawdę firma świadcząca usługi, która działa na rynku edukacyjnym i naukowym. Jeżeli chcemy być konkurencyjni na globalnym rynku, musimy się dostosować do współczesnych wymogów gospodarki i zacząć myśleć w kategoriach XXI wieku – pisze dr hab. inż. Mariusz Figurski, prorektor ds. rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej.

Centrum Transferu Technologii to sposób na przekucie wypracowanego przez lata know-how na produkty potrzebne gospodarce. Tworząc je, nie chcieliśmy zbudować jeszcze jednego administracyjnego szczebla między naukowcem a rynkiem. Naszym celem jest przede wszystkim zmiana mentalności naszego środowiska, tak by każdy pracownik WAT czuł się odpowiedzialny za cały proces badawczy: od rozpoznania potrzeb gospodarki, aż po wdrożenie opracowanych technologii do produkcji. Tylko myślenie w takich kategoriach daje nam gwarancję, że z naszymi biznesowymi partnerami będziemy rozmawiali tym samym językiem.

Stworzenie mechanizmów ułatwiających transfer technologii do przemysłu to także sposób na uczynienie z uczelni bardziej atrakcyjnego miejsca pracy. Chcę, by WAT pozwalał osiągnąć swoim pracownikom nie tylko sukces naukowy, ale także finansowy. W tym celu będziemy rozwijali przedsiębiorczość akademicką. Dzięki temu będziemy w stanie utrzymać obecną kadrę, a także przyciągnąć do nas specjalistów z zewnątrz. To dodatkowo zwiększy nasz potencjał badawczy i pomoże w zdobyciu silnej pozycji na globalnym rynku.

Do tego niezbędne jest wykształcenie nowego typu naukowca – naukowca-menedżera, który będzie potrafił nie tylko prowadzić badania, ale będzie także zdolny od razu wdrażać je do produkcji i rozpoznawać rynek w celu komercjalizacji wyników badań. Ideałem byłoby, gdyby taka osoba znajdowała się w każdym zespole badawczym. Oczywiście wynik finansowy nie będzie jedynym kryterium oceny projektów, bo nie możemy zapomnieć o naukach podstawowych. Nadal będziemy je rozwijać. W tym celu współpracujemy z uniwersytetami, bo to one są centrum badań poznawczych, a także ponownie uruchomiliśmy na WAT kierunek fizyka techniczna, który ma się stać kuźnią kadr dla uczelni. Badania podstawowe nie przyniosą nam efektów w krótkim okresie, ale są absolutnie niezbędne do podtrzymania badań naukowych na wysokim poziomie.

W proces budowy Centrum Transferu Technologii zostali zaangażowani młodzi naukowcy, doktoranci i pracownicy uczelni. Praca z nimi, młodym pokoleniem, które myśli i działa już w oparciu o inną filozofię, jest dla nas źródłem dodatkowej energii oraz inspiracji. Dla nich myślenie zadaniowe, orientacja na efekty i sprawne poruszanie się w realiach gospodarki wolnorynkowej to naturalny sposób pracy. Szukamy więc wśród naszych studentów takich osób, które chcą się rozwijać, mają otwarte głowy i mogą wnieść do naszego dorobku wartość dodaną. Stawiamy na młodych i w nich inwestujemy. Jeżeli wykształcimy sobie kadry, to będziemy mieli z nich pożytek przez kilka dekad.

Wiele osób ma nam za złe, że chcemy patrzeć na WAT jak na korporację. Ale przecież uczelnia wyższa to tak naprawdę firma świadcząca usługi, która działa na rynku edukacyjnym i naukowym. Skoro możemy czerpać z dorobku ekonomii, to po co wyważać otwarte drzwi? Patrzymy też, jak to zostało rozwiązane na innych uczelniach w Unii Europejskiej i przenosimy te doświadczenia na nasz grunt. Jeżeli chcemy być konkurencyjni na globalnym rynku, musimy się dostosować do współczesnych wymogów gospodarki i zacząć myśleć w kategoriach XXI wieku. Wdrażamy sprawdzone rozwiązania, bo takie są wymogi współczesnego świata. Nauka i badania nie mogą działać wyłącznie w swoim świecie. Musimy się otworzyć i przyjąć reguły gry.


Więcej o Centrum Transferu Technologii WAT czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Akademia przekuje pomysły na pieniądze

Radary, technologie kosmiczne i satelitarne czy bezzałogowce mogą być rynkowym przebojem Wojskowej Akademii Technicznej. Wdrożeniem ich do produkcji zajmie się utworzone na uczelni Centrum Transferu Technologii. Zarobione fundusze WAT zamierza przeznaczyć na rozbudowę bazy naukowej i dydaktycznej.

 

Więcej o Centrum Transferu Technologii WAT czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

dr hab. inż. Mariusz Figurski
prorektor ds. rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej

dodaj komentarz

komentarze


Czerwoni w odwrocie
 
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Krwawe walki o Monte Cassino
Centrum dla Viperów w Łodzi?
For the Right Cause
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Umowa na Harpie podpisana!
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Double Eagle po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
Podziemna potęga
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Obradowała Rada Gabinetowa
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
O Patriotach na WAT
Ważka bliżej
Rywalizacja strzelców wyborowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowy wiceminister w MON
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Szturmani na Lipie
Nauka zimowego pływania
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
We Are All Darfur
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Symulatory strzelań Rosomaków
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Iskra – dama polskiego lotnictwa
They Train Together, They Fight Together
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
Chciałem walczyć z Niemcami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żyj zdrowiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO