moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zrobić z WAT korporację na miarę XXI wieku

Wiele osób ma nam za złe, że chcemy patrzeć na WAT jak na korporację. Ale przecież uczelnia wyższa to tak naprawdę firma świadcząca usługi, która działa na rynku edukacyjnym i naukowym. Jeżeli chcemy być konkurencyjni na globalnym rynku, musimy się dostosować do współczesnych wymogów gospodarki i zacząć myśleć w kategoriach XXI wieku – pisze dr hab. inż. Mariusz Figurski, prorektor ds. rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej.

Centrum Transferu Technologii to sposób na przekucie wypracowanego przez lata know-how na produkty potrzebne gospodarce. Tworząc je, nie chcieliśmy zbudować jeszcze jednego administracyjnego szczebla między naukowcem a rynkiem. Naszym celem jest przede wszystkim zmiana mentalności naszego środowiska, tak by każdy pracownik WAT czuł się odpowiedzialny za cały proces badawczy: od rozpoznania potrzeb gospodarki, aż po wdrożenie opracowanych technologii do produkcji. Tylko myślenie w takich kategoriach daje nam gwarancję, że z naszymi biznesowymi partnerami będziemy rozmawiali tym samym językiem.

Stworzenie mechanizmów ułatwiających transfer technologii do przemysłu to także sposób na uczynienie z uczelni bardziej atrakcyjnego miejsca pracy. Chcę, by WAT pozwalał osiągnąć swoim pracownikom nie tylko sukces naukowy, ale także finansowy. W tym celu będziemy rozwijali przedsiębiorczość akademicką. Dzięki temu będziemy w stanie utrzymać obecną kadrę, a także przyciągnąć do nas specjalistów z zewnątrz. To dodatkowo zwiększy nasz potencjał badawczy i pomoże w zdobyciu silnej pozycji na globalnym rynku.

Do tego niezbędne jest wykształcenie nowego typu naukowca – naukowca-menedżera, który będzie potrafił nie tylko prowadzić badania, ale będzie także zdolny od razu wdrażać je do produkcji i rozpoznawać rynek w celu komercjalizacji wyników badań. Ideałem byłoby, gdyby taka osoba znajdowała się w każdym zespole badawczym. Oczywiście wynik finansowy nie będzie jedynym kryterium oceny projektów, bo nie możemy zapomnieć o naukach podstawowych. Nadal będziemy je rozwijać. W tym celu współpracujemy z uniwersytetami, bo to one są centrum badań poznawczych, a także ponownie uruchomiliśmy na WAT kierunek fizyka techniczna, który ma się stać kuźnią kadr dla uczelni. Badania podstawowe nie przyniosą nam efektów w krótkim okresie, ale są absolutnie niezbędne do podtrzymania badań naukowych na wysokim poziomie.

W proces budowy Centrum Transferu Technologii zostali zaangażowani młodzi naukowcy, doktoranci i pracownicy uczelni. Praca z nimi, młodym pokoleniem, które myśli i działa już w oparciu o inną filozofię, jest dla nas źródłem dodatkowej energii oraz inspiracji. Dla nich myślenie zadaniowe, orientacja na efekty i sprawne poruszanie się w realiach gospodarki wolnorynkowej to naturalny sposób pracy. Szukamy więc wśród naszych studentów takich osób, które chcą się rozwijać, mają otwarte głowy i mogą wnieść do naszego dorobku wartość dodaną. Stawiamy na młodych i w nich inwestujemy. Jeżeli wykształcimy sobie kadry, to będziemy mieli z nich pożytek przez kilka dekad.

Wiele osób ma nam za złe, że chcemy patrzeć na WAT jak na korporację. Ale przecież uczelnia wyższa to tak naprawdę firma świadcząca usługi, która działa na rynku edukacyjnym i naukowym. Skoro możemy czerpać z dorobku ekonomii, to po co wyważać otwarte drzwi? Patrzymy też, jak to zostało rozwiązane na innych uczelniach w Unii Europejskiej i przenosimy te doświadczenia na nasz grunt. Jeżeli chcemy być konkurencyjni na globalnym rynku, musimy się dostosować do współczesnych wymogów gospodarki i zacząć myśleć w kategoriach XXI wieku. Wdrażamy sprawdzone rozwiązania, bo takie są wymogi współczesnego świata. Nauka i badania nie mogą działać wyłącznie w swoim świecie. Musimy się otworzyć i przyjąć reguły gry.


Więcej o Centrum Transferu Technologii WAT czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Akademia przekuje pomysły na pieniądze

Radary, technologie kosmiczne i satelitarne czy bezzałogowce mogą być rynkowym przebojem Wojskowej Akademii Technicznej. Wdrożeniem ich do produkcji zajmie się utworzone na uczelni Centrum Transferu Technologii. Zarobione fundusze WAT zamierza przeznaczyć na rozbudowę bazy naukowej i dydaktycznej.

 

Więcej o Centrum Transferu Technologii WAT czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

dr hab. inż. Mariusz Figurski
prorektor ds. rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej

dodaj komentarz

komentarze


Chorwacki test polskich kadetów
 
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Defendery 2019 – część 4
Nowa misja i nowy sprzęt
Modernizacja Sokołów
Modernizacja starów 266
Thin Blue Line
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Irańskie szachy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Śląskie sceny z życia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Historia Liberatora wyjaśniona
Selekcja w pigułce
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polskie firmy na targach w Londynie
Nowy wiceminister w MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cienka niebieska linia
Umarły dla świata
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wojsko wraca do Łomży
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Agresja sowieckiego kolosa
Stalin czekał i kalkulował
GROM Challenge
Iranian Chess Game
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Sprawdzają Brutusa
Walka i dyplomacja
Terytorialsi na wysokościach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Klasy wojskowe po nowemu
Defendery 2019 – część 3
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Rozpoczynamy nową erę
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polska nie pozostanie osamotniona
A Torn Subcontinent
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Oko na Europę
Rok Żelaznej Dywizji
W Indiach mieli swój drugi dom
Głos (z) płonącej Warszawy
Jedna misja, jeden zespół
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Dead to the World
Samochód do desantowania
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Z maratonu programowania do wojska
Pamięć o tragedii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO