moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojska Specjalne to wojska przyszłości

O roli i miejscu wojsk specjalnych w Polsce mówił studentom Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego dowódca Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Piotr Patalong.

Ten nietypowy wykład uświadomił młodym ludziom, jak ważne są jednostki specjalne we współczesnym świecie, gdzie zagrożenia mają już całkiem inny charakter niż kiedyś, a konflikty i wojny są asymetryczne. Wykład szefa DWS na uniwersytecie jest efektem podpisanego porozumienia pomiędzy uczelnią, a Dowództwem Wojsk Specjalnych.

Wojska specjalne od czasu ich powstania przeszły niełatwą drogę. Jak podkreślał gen. Patalong przed powstaniem Dowództwa Wojsk Specjalnych istniały olbrzymie dysproporcje w rozwoju poszczególnych jednostek specjalnych. Spowodowane to było głównie rozproszeniem poszczególnych jednostek specjalnych w systemie dowodzenia, brakiem spójności zarówno w szkoleniu, jak i wyposażeniu. Dlatego właśnie konieczne było stworzenie w 2007 roku Dowództwa Wojsk Specjalnych i powołania Wojsk Specjalnych jako rodzaju sił zbrojnych. Pozwoliło to nie tylko usprawnić działania poszczególnych jednostek, ale i współpracę pomiędzy nimi. Każda z jednostek zarówno Grom, JWK , Formoza jak i Agat czy Nil różnią się od siebie, realizują inne zadania.

Dodatkowo, już w 2008 roku Polska zadeklarowała gotowość do osiągnięcia przez Siły Zbrojne RP statusu państwa wiodącego w obszarze operacji specjalnych NATO oraz osiągnięcia zdolności do dowodzenia sojuszniczymi operacjami specjalnymi. W ślad za tym w roku 2009 zostało podpisanie porozumienie o współpracy Dowództwa Operacji Specjalnych USA i Dowództwa Wojsk Specjalnych. Te decyzje stały się podstawą do dalszego rozwoju Wojsk Specjalnych.

Przykładem skutecznego działania wojsk specjalnych jest z pewnością nasze zaangażowanie w misji ISAF w Afganistanie. Tylko w ciągu dwóch ostatnich zmian Zgrupowanie Wojsk Specjalnych przejęło ponad znaczne ilości materiałów i urządzeń przygotowanych do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych. Szacuje się, że dzięki operacjom specjalnym udało się zapobiec ponad 700 atakom na siły koalicji, w tym głównie na żołnierzy polskich w strefie Ghazni. Gen. Patalong podkreślił pełną współpracę i realizacje zadań z komponentami wojsk konwencjonalnych. Komandosi uzyskują bowiem najlepsze efekty w operacjach połączonych − we współdziałaniu z Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi oraz Marynarką Wojenną. Takie wykorzystanie potencjału daje skupienie wysiłku i uzyskania synergii działań.

Podczas wykładu generał Patalong podkreślał także unikatowość jednostek specjalnych w których „człowiek jest ważniejszy niż sprzęt, a jakość lepsza niż ilość”. Jak zawsze wśród młodych ludzi bardzo duże zainteresowanie budziły zasady naboru do służby w Wojskach Specjalnych. General Patalong podkreślał, że przyjęcie do służby w jednostce Wojsk Specjalnych zawsze jest poprzedzone selekcją lub kwalifikacją. Jest to wyjątkowo trudny test fizyczno- psychologiczny, który zalicza tylko niewielki procent kandydatów. – Takie surowe kryteria naboru nie dziwią,  jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż żołnierze Wojsk Specjalnych szkolą się i walczą w każdych warunkach klimatycznych i terenowych, posługują się najnowszą techniką bojową, w operacjach współdziałają i współpracują z najlepszymi – zaznaczył dowódca Wojsk Specjalnych. Polscy specjalsi na przestrzeni ostatnich 18 lat uczestniczyli w 9 międzynarodowych misjach realizowanych w Azji, Afryce, Ameryce Płd. i w Europie pod auspicjami ONZ, NATO czy też w ramach koalicji.

Kończąc spotkanie ze studentami dowódca Wojsk Specjalnych podkreślił, że w opinii wielu analityków bezpieczeństwa Wojska Specjalne to wojska przyszłości. – Stanowią one niezwykle efektywny instrument w rękach państwa, najlepiej nadający się do reagowania w obliczu zarówno obecnych, jak i nowych nieprzewidywalnych zagrożeń. Posiadają przy tym unikalną zdolność do szybkiego rozwinięcia i osiągnięcia gotowości do działania w każdym środowisku walki – powiedział w konkluzji wykładu gen. Patalong.

Źródło: WS

PZ

autor zdjęć: Arch. WS

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
 
Darłowo czeka na śmigłowce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Krwawe walki o Monte Cassino
Double Eagle po nowemu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Podziemna potęga
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
O Patriotach na WAT
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Chciałem walczyć z Niemcami
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Stulatka hydrografia
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Symulatory strzelań Rosomaków
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe po nowemu
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Nauka zimowego pływania
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
We Are All Darfur
Nowy wiceminister w MON
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Żyj zdrowiej
Czerwoni w odwrocie
Iran uderza w USA
For the Right Cause
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Rywalizacja strzelców wyborowych
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Obradowała Rada Gabinetowa
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Własne interesy Europy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Defense Without Politics
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał Iranu
Szturmani na Lipie
Ważka bliżej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO