moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojska Specjalne to wojska przyszłości

O roli i miejscu wojsk specjalnych w Polsce mówił studentom Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego dowódca Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Piotr Patalong.

Ten nietypowy wykład uświadomił młodym ludziom, jak ważne są jednostki specjalne we współczesnym świecie, gdzie zagrożenia mają już całkiem inny charakter niż kiedyś, a konflikty i wojny są asymetryczne. Wykład szefa DWS na uniwersytecie jest efektem podpisanego porozumienia pomiędzy uczelnią, a Dowództwem Wojsk Specjalnych.

Wojska specjalne od czasu ich powstania przeszły niełatwą drogę. Jak podkreślał gen. Patalong przed powstaniem Dowództwa Wojsk Specjalnych istniały olbrzymie dysproporcje w rozwoju poszczególnych jednostek specjalnych. Spowodowane to było głównie rozproszeniem poszczególnych jednostek specjalnych w systemie dowodzenia, brakiem spójności zarówno w szkoleniu, jak i wyposażeniu. Dlatego właśnie konieczne było stworzenie w 2007 roku Dowództwa Wojsk Specjalnych i powołania Wojsk Specjalnych jako rodzaju sił zbrojnych. Pozwoliło to nie tylko usprawnić działania poszczególnych jednostek, ale i współpracę pomiędzy nimi. Każda z jednostek zarówno Grom, JWK , Formoza jak i Agat czy Nil różnią się od siebie, realizują inne zadania.

Dodatkowo, już w 2008 roku Polska zadeklarowała gotowość do osiągnięcia przez Siły Zbrojne RP statusu państwa wiodącego w obszarze operacji specjalnych NATO oraz osiągnięcia zdolności do dowodzenia sojuszniczymi operacjami specjalnymi. W ślad za tym w roku 2009 zostało podpisanie porozumienie o współpracy Dowództwa Operacji Specjalnych USA i Dowództwa Wojsk Specjalnych. Te decyzje stały się podstawą do dalszego rozwoju Wojsk Specjalnych.

Przykładem skutecznego działania wojsk specjalnych jest z pewnością nasze zaangażowanie w misji ISAF w Afganistanie. Tylko w ciągu dwóch ostatnich zmian Zgrupowanie Wojsk Specjalnych przejęło ponad znaczne ilości materiałów i urządzeń przygotowanych do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych. Szacuje się, że dzięki operacjom specjalnym udało się zapobiec ponad 700 atakom na siły koalicji, w tym głównie na żołnierzy polskich w strefie Ghazni. Gen. Patalong podkreślił pełną współpracę i realizacje zadań z komponentami wojsk konwencjonalnych. Komandosi uzyskują bowiem najlepsze efekty w operacjach połączonych − we współdziałaniu z Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi oraz Marynarką Wojenną. Takie wykorzystanie potencjału daje skupienie wysiłku i uzyskania synergii działań.

Podczas wykładu generał Patalong podkreślał także unikatowość jednostek specjalnych w których „człowiek jest ważniejszy niż sprzęt, a jakość lepsza niż ilość”. Jak zawsze wśród młodych ludzi bardzo duże zainteresowanie budziły zasady naboru do służby w Wojskach Specjalnych. General Patalong podkreślał, że przyjęcie do służby w jednostce Wojsk Specjalnych zawsze jest poprzedzone selekcją lub kwalifikacją. Jest to wyjątkowo trudny test fizyczno- psychologiczny, który zalicza tylko niewielki procent kandydatów. – Takie surowe kryteria naboru nie dziwią,  jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż żołnierze Wojsk Specjalnych szkolą się i walczą w każdych warunkach klimatycznych i terenowych, posługują się najnowszą techniką bojową, w operacjach współdziałają i współpracują z najlepszymi – zaznaczył dowódca Wojsk Specjalnych. Polscy specjalsi na przestrzeni ostatnich 18 lat uczestniczyli w 9 międzynarodowych misjach realizowanych w Azji, Afryce, Ameryce Płd. i w Europie pod auspicjami ONZ, NATO czy też w ramach koalicji.

Kończąc spotkanie ze studentami dowódca Wojsk Specjalnych podkreślił, że w opinii wielu analityków bezpieczeństwa Wojska Specjalne to wojska przyszłości. – Stanowią one niezwykle efektywny instrument w rękach państwa, najlepiej nadający się do reagowania w obliczu zarówno obecnych, jak i nowych nieprzewidywalnych zagrożeń. Posiadają przy tym unikalną zdolność do szybkiego rozwinięcia i osiągnięcia gotowości do działania w każdym środowisku walki – powiedział w konkluzji wykładu gen. Patalong.

Źródło: WS

PZ

autor zdjęć: Arch. WS

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Klasy wojskowe po nowemu
GROM Challenge
A Torn Subcontinent
Kosmiczny gość
Agresja sowieckiego kolosa
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rok Żelaznej Dywizji
Walka i dyplomacja
Modernizacja Sokołów
Chorwacki test polskich kadetów
Selekcja w pigułce
Cienka niebieska linia
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Defendery 2019 – część 3
Defendery 2019 – część 4
Historia Liberatora wyjaśniona
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polskie firmy na targach w Londynie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Iranian Chess Game
Głos (z) płonącej Warszawy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Zapal światło dla ofiar Katynia
Nowa misja i nowy sprzęt
Stalin czekał i kalkulował
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Wojsko wraca do Łomży
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Z maratonu programowania do wojska
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Sprawdzają Brutusa
Polska nie pozostanie osamotniona
Irańskie szachy
Umarły dla świata
Terytorialsi na wysokościach
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Nowy wiceminister w MON
Wrzesień ’39 na południu Polski
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
W Indiach mieli swój drugi dom
Śląskie sceny z życia
Samochód do desantowania
Thin Blue Line
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Rozpoczynamy nową erę
Oko na Europę
Jedna misja, jeden zespół
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pamięć o tragedii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO