moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi przebojem eksportowym

Jeżeli zdanie kilkunastu dziennikarzy brać za miernik, mamy w Europie opinię „kowbojów”. Na coraz bardziej pacyfistycznie nastawionym Starym Kontynencie jesteśmy jednym z niewielu krajów, który jest postrzegany jako aktywny uczestnik działań zbrojnych – pisze Maciej Chilczuk, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Jednym z naszych narodowych sportów jest poszukiwanie na świecie poloników, czyli wszelkiego rodzaju nawiązań do Polski. Jego rozwinięciem jest wypytywanie obcokrajowców o to, co wiedzą o naszym kraju. Towarzyszy temu zwykle ogromne zdziwienie, gdy się okazuje, że taki Włoch czy Hiszpan mogą wieść spokojny żywot bez zaprzątania sobie głowy pytaniem, co tam słychać nad Wisłą. Ale też jaka to radość, gdy gość z zagranicy jest w stanie jednym tchem wymienić choćby Lecha Wałęsę, Jana Pawła II, Białowieżę i mazurskie jeziora.

Miałem ostatnio okazję spędzić kilka dni w gronie kilkunastu dziennikarzy z całej Europy i choć walczyłem ze sobą, to nie mogłem się powstrzymać. Polska natura wzięła górę i musiałem się dowiedzieć, co przedstawiciele zagranicznych mediów wiedzą o Polsce, a konkretnie o naszych siłach zbrojnych.

Zdaniem moich rozmówców, mamy dużą armię, jedną z największych w Europie. Byli szczerze zdziwieni, gdy się dowiedzieli, że od kilku lat nie jest to już wojsko z poboru. „Jak w czasie kryzysu udało się wam sfinansować reformę?” – pytali. Gdy zacząłem żonglować znanymi nam wszystkim pojęciami – porozumienie ponad podziałami, „zielona wyspa”, stabilne finansowanie, 1,95 proc. PKB na obronność – koledzy po piórze stawali się coraz bardziej zdumieni. W ich ojczyznach wydatki na wojsko trafiły pod nóż jako jedne z pierwszych i mało kto przejmuje się tam krytyką ze strony NATO, że tak głębokie cięcia mogą wpływać na efektywność Sojuszu.

Jeżeli zdanie kilkunastu dziennikarzy brać za miernik, mamy w Europie opinię „kowbojów”. Na coraz bardziej pacyfistycznie nastawionym Starym Kontynencie jesteśmy jednym z niewielu krajów, który jest postrzegany jako aktywny uczestnik działań zbrojnych. Jeszcze kilka lat temu taka łatka nie byłaby pewnie powodem do dumy, ale wydarzenia w Libii czy Mali pokazały, że wojna u bram Europy to niestety nie są mrzonki. Francuska dziennikarka radiowa powiedziała mi, że nasze zaangażowanie w misję w Afryce zostało nad Sekwaną zauważone. – Jesteście dobrym sojusznikiem, na którego zawsze można liczyć – podsumowała.

Udział żołnierzy w międzynarodowych operacjach to najlepsza reklamówka polskich sił zbrojnych. Większość moich rozmówców wiedziała, że pomagamy krajom bałtyckim w obronie przestrzeni powietrznej, że pilnujemy porządku na Bałkanach, że braliśmy udział w wielu operacjach pod sztandarem ONZ. Jak widać, od „kowboja rodem z USA” do „sprawdzonego europejskiego sojusznika” droga niedaleka. Wszystko bowiem zależy od tego, kto prosi o pomoc.

„Przebojem eksportowym” są jednak niewątpliwie nasze jednostki specjalne. Ich działania w Iraku i Afganistanie oraz znakomite referencje wystawiane przez kolegów po fachu są powszechnie znane. Polscy komandosi cieszą się renomą i wystawiają siłom zbrojnym najlepsze świadectwo.

Maciej Chilczuk
publicysta portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Sprawdzają Brutusa
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Brawurowa ucieczka „Orła”
Moje serce należy też do Indii
Głos (z) płonącej Warszawy
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Thin Blue Line
Agresja sowieckiego kolosa
A Torn Subcontinent
Umowa na Feniksy
„Górale” zdobywają miasto
Polscy nurkowie na Islandii
W Indiach mieli swój drugi dom
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Selekcja w pigułce
Jedna misja, jeden zespół
Dead to the World
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Stalin czekał i kalkulował
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Irańskie szachy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Iranian Chess Game
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Klasy wojskowe po nowemu
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
Wojsko wraca do Łomży
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Modernizacja starów 266
Polscy weterani i książę Harry
Rozpoczynamy nową erę
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowa misja i nowy sprzęt
Skok na lotnisko
Walka i dyplomacja
Groźny jak Tallboy
Modernizacja Sokołów
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Cienka niebieska linia
Nowy wiceminister w MON
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Chorwacki test polskich kadetów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO