moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi przebojem eksportowym

Jeżeli zdanie kilkunastu dziennikarzy brać za miernik, mamy w Europie opinię „kowbojów”. Na coraz bardziej pacyfistycznie nastawionym Starym Kontynencie jesteśmy jednym z niewielu krajów, który jest postrzegany jako aktywny uczestnik działań zbrojnych – pisze Maciej Chilczuk, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Jednym z naszych narodowych sportów jest poszukiwanie na świecie poloników, czyli wszelkiego rodzaju nawiązań do Polski. Jego rozwinięciem jest wypytywanie obcokrajowców o to, co wiedzą o naszym kraju. Towarzyszy temu zwykle ogromne zdziwienie, gdy się okazuje, że taki Włoch czy Hiszpan mogą wieść spokojny żywot bez zaprzątania sobie głowy pytaniem, co tam słychać nad Wisłą. Ale też jaka to radość, gdy gość z zagranicy jest w stanie jednym tchem wymienić choćby Lecha Wałęsę, Jana Pawła II, Białowieżę i mazurskie jeziora.

Miałem ostatnio okazję spędzić kilka dni w gronie kilkunastu dziennikarzy z całej Europy i choć walczyłem ze sobą, to nie mogłem się powstrzymać. Polska natura wzięła górę i musiałem się dowiedzieć, co przedstawiciele zagranicznych mediów wiedzą o Polsce, a konkretnie o naszych siłach zbrojnych.

Zdaniem moich rozmówców, mamy dużą armię, jedną z największych w Europie. Byli szczerze zdziwieni, gdy się dowiedzieli, że od kilku lat nie jest to już wojsko z poboru. „Jak w czasie kryzysu udało się wam sfinansować reformę?” – pytali. Gdy zacząłem żonglować znanymi nam wszystkim pojęciami – porozumienie ponad podziałami, „zielona wyspa”, stabilne finansowanie, 1,95 proc. PKB na obronność – koledzy po piórze stawali się coraz bardziej zdumieni. W ich ojczyznach wydatki na wojsko trafiły pod nóż jako jedne z pierwszych i mało kto przejmuje się tam krytyką ze strony NATO, że tak głębokie cięcia mogą wpływać na efektywność Sojuszu.

Jeżeli zdanie kilkunastu dziennikarzy brać za miernik, mamy w Europie opinię „kowbojów”. Na coraz bardziej pacyfistycznie nastawionym Starym Kontynencie jesteśmy jednym z niewielu krajów, który jest postrzegany jako aktywny uczestnik działań zbrojnych. Jeszcze kilka lat temu taka łatka nie byłaby pewnie powodem do dumy, ale wydarzenia w Libii czy Mali pokazały, że wojna u bram Europy to niestety nie są mrzonki. Francuska dziennikarka radiowa powiedziała mi, że nasze zaangażowanie w misję w Afryce zostało nad Sekwaną zauważone. – Jesteście dobrym sojusznikiem, na którego zawsze można liczyć – podsumowała.

Udział żołnierzy w międzynarodowych operacjach to najlepsza reklamówka polskich sił zbrojnych. Większość moich rozmówców wiedziała, że pomagamy krajom bałtyckim w obronie przestrzeni powietrznej, że pilnujemy porządku na Bałkanach, że braliśmy udział w wielu operacjach pod sztandarem ONZ. Jak widać, od „kowboja rodem z USA” do „sprawdzonego europejskiego sojusznika” droga niedaleka. Wszystko bowiem zależy od tego, kto prosi o pomoc.

„Przebojem eksportowym” są jednak niewątpliwie nasze jednostki specjalne. Ich działania w Iraku i Afganistanie oraz znakomite referencje wystawiane przez kolegów po fachu są powszechnie znane. Polscy komandosi cieszą się renomą i wystawiają siłom zbrojnym najlepsze świadectwo.

REKLAMA

Maciej Chilczuk
publicysta portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Kim przekracza granice
 
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Na misjach święta inne niż zwykle
Z menażką na wakacje
Wojsko przeciw wirusowi
Wyzwania polskiej prezydencji
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie porty bardziej otwarte
Powstaną kolejne strzelnice
Amerykanie odmładzają F-16
Nieskażeni rutyną
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent wręczył nominacje generalskie w Brodnicy
Weterani w pasiece
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Nowe karabinki dla specjalsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Laserowa artyleria US Army
„Defender” – pracowity poligon saperów
Prezydent Duda jedzie do USA
Ogromne zainteresowanie Soną
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Testament Polski Walczącej
Kajmany na gąsienicach
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Fordy, a nie Nissany
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Response to Emergency
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Ubiory ochronne z Maskpolu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Współzawodnictwo rozwija
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Poprady dla zawiszaków
Online z mistrzami sportu
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Wyjątkowy CWIX
Mała Polska na skraju Niemiec
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent z wizytą w Drawsku
Byli specjalsi mogą wracać do służby
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Informacja Prasowa
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO