moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reżim Kima włącza reaktor

Korea Północna zamierza ponownie uruchomić instalacje produkujące materiały przeznaczone do wytwarzania ładunków nuklearnych. Amerykanie wysłali w rejon Półwyspu Koreańskiego nowoczesne samoloty i okręty. U jego wybrzeży pojawił się niszczyciel z systemem do zestrzeliwania rakiet balistycznych.


W nocy z 1 na 2 kwietnia u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego pojawił się niszczyciel US Navy „John S. McCain” z systemem pozwalającym zestrzeliwać rakiety balistyczne

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA opublikowała we wtorek przemówienie przywódcy kraju Kim Dzong Una, wygłoszone 31 marca na posiedzeniu Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei. – To na fundamentach nuklearnej potęgi mogą istnieć pokój i dobrobyt, a także szczęśliwe życie ludzi – mówił do zebranych północnokoreański przywódca. – Nasza siła nuklearna jest niezawodnym środkiem wojennego odstraszania oraz gwarantuje ochronę naszej suwerenności – stwierdził. Podkreślił, że żadne państwo, które dysponuje bronią nuklearną, nie zostało zaatakowane.

Według Jang Mu Dżina z Uniwersytetu Studiów Północnokoreańskich w Seulu niezwykle ważne jest to, że w przemówieniu wygłoszonym przed organem kształtującym politykę państwa młody lider starał się zwrócić uwagę na kwestie gospodarcze. Tym samym doszło do przesunięcia punktu ciężkości z bezpieczeństwa na gospodarkę.

Inne informacje napływające z Korei Północnej, która grozi zaatakowaniem sąsiedniej Republiki Korei i USA, nie są już tak optymistyczne. Jej władze zapowiedziały, że zamierzają uruchomić reaktor jądrowy w atomowym ośrodku Jongbion. Został on zamknięty w 2007 roku po zawarciu międzynarodowego porozumienia w ramach rozmów sześciostronnych. Poza państwami koreańskimi ich uczestnikami były Chiny, USA, Japonia i Rosja. Agencja KCNA podała dwa powody wznowienia pracy reaktora. Pierwszy to produkcja plutonu potrzebnego do budowy broni jądrowej. Drugi zaś to przeciwdziałanie niedoborom energii elektrycznej. Poza reaktorem pracę rozpocznie zakład wzbogacania uranu, który także może być wykorzystany do wytwarzania ładunków nuklearnych.

Według Stanów Zjednoczonych agresywna wojenna retoryka uprawiana od marca przez Piongjang nie idzie w parze z wrogimi ruchami północnokoreańskich wojsk. Niemniej Amerykanie dokonali w ostatnich dniach demonstracji siły. W nocy z 1 na 2 kwietnia u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego pojawił się niszczyciel US Navy „John S. McCain” z systemem pozwalającym zestrzeliwać rakiety balistyczne. Waszyngton postanowił też wysłać w ten rejon pływający radar SBX-1. Urządzenie działające w zakresie fal X jest elementem tarczy przeciwrakietowej USA. Jej morski podsystem tworzą – poza radarem – niszczyciele i krążowniki z system bojowym Aegis BMD. Według CNN w rejon Korei Północnej mogą być skierowane kolejne amerykańskie okręty. Wcześniej pojawiły się informacje o wysłaniu tam niszczyciela USS „Fitzgerald”.

Poza tym wczoraj do bazy lotniczej Osan w Korei Południowej przyleciały z Kadeny na Okinawie dwa niewidzialne myśliwce F-22 Raptor. Rzecznik Pentagonu George Little stwierdził, że ich obecność ma związek z dorocznymi amerykańsko-południowokoreańskimi ćwiczeniami wojskowymi „Foal Eagle 2013”. Wcześniej nad Koreą Południową pojawiły się bombowce B-2 Spirit i B-52.

Źródła: US DoD, Reuters, BBC News, CNN News, US Navy, NBC News

wr

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~zinho
1364945220
Żadnej wojny nie będzie Korea Pn nie jest głupia i wie jakie poniosłaby konsekwencje. To tylko takie prowokacje. Możliwe że nie mają jak przenieść bomb tylko tak gadają, USA i inne narody nie chcą atakować jako pierwsze. Korea zyska tylko broń jądrową i nietykalność bo obce kraje nie będą ryzykować atakując ją. Gdyby Korea nie groziła i nie pokazywała że jest bęzwzględna na pewno nie zyskałaby tego. Po zdobyciu broni Korea Pn moim zdaniem zajmie się ludem gospodarką itp. Atak USA doprowadziłby do konfliktu globalnego nie można zapomnieć o Iranie kraj który żyje w dobrych stosunkach z Koreą. Gdyby te kraje zostały przyparte do muru to strzelaliby czym by popadło zresztą każdy kraj zrobiłby tak w chwili upadku.
3D-55-10-70
~GJ
1364907420
A co na amerykańskie prowokacje mówi rada bezpieczeństwa ONZ
8D-F6-79-61

Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
 
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rakiety w celu
Żadnej kapitulacji
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowa misja polskich żołnierzy
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Bomby w Odrze
PKW Orlik na półmetku
Defense Without Politics
Poprad w kolejnej jednostce
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Policja i wojsko kontra COVID-19
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Początek katyńskiej zbrodni
Logistycy transportują środki ochronne
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Certyfikacja na „Tarczowni”
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Edukacja na platformie
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wojskowi medycy w gotowości
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Obradowała Rada Gabinetowa
Medycy WOT kontra COVID-19
„Gwiezdne wojny” Reagana
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Terytorialsi nie stracą dodatku
Trzy cele na ścieżce
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Ochotnik do Polski
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Nowy wiceminister w MON
Sześć dekad pod wirnikiem
Iran uderza w USA
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
PGZ pomaga w walce z epidemią
Następca RPG-7
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Sukcesy sportowców w mundurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO