moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przed nami trzecia wojna światowa?

To, co się dzieje wokół Korei Północnej, to raczej eskalacja słów i prężenie militarnych muskułów niż zapowiedź wybuchu światowego konfliktu – uważa Łukasz Kulesa, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Seria prowokacji, jakich w ostatnim czasie dopuszcza się Korea Północna, spotyka się ze zdecydowaną reakcją ze strony USA i Korei Południowej. Jeśli Kim Dzong Un, przywódca komunistycznej Korei, liczył, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w regionie będą poszukiwali z nim kompromisu, to się przeliczył.

Stany Zjednoczone reagują w sposób zdecydowany, chcą bowiem zademonstrować, że ich sojusznicy mogą na nich liczyć w sytuacji zagrożenia. Pytanie, na ile USA są wiarygodnym gwarantem bezpieczeństwa, padało w ostatnich latach już kilkakrotnie w różnych regionach świata. Tak było w Europie, w związki z aktywnością Rosji, później na Bliskim Wschodzie, ze względu na zagrożenie irańskie, a obecnie na Dalekim Wschodzie. Dlatego Stanom zależy na tym, by pokazać, że są w stanie obronić swoich sojuszników, w tym wypadku Koreę Południową. Amerykański przekaz jest jasny: USA nie zostawiają swoich politycznych przyjaciół bez pomocy. Stąd na przykład demonstracyjny przelot nad Koreą Północną dwóch amerykańskich bombowców B-2, które mogą przenosić broń jądrową.

W konflikcie ważne jest stanowisko Chin, jednego z nielicznych państw, z którym komunistyczna Korea utrzymuje kontakty. Politycy Pekinu na razie apelują do obu stron o powściągliwość. Dla Chin sprawa nie jest też prosta. Wiadomo, że toczy się tam dyskusja, na ile ten kraj powinien się zaangażować po stronie Korei Północnej. Nie ma natomiast jak na razie oficjalnego potwierdzenia informacji, jakoby armia chińska wzmacniała swoje bazy przy granicy z Koreą.

Spokój zachowuje także Japonia. Dawniej na podobne sytuacje reagowała ustawiając baterie Patriot przed budynkami rządowymi. Tym razem nie dała się sprowokować nawet po informacjach, że Korea Północna może zbombardować amerykańskie bazy wojskowe znajdujące się w Japonii. Ten spokój to zapewne scenariusz skonsultowany z USA, które chcą zachować kontrolę nad eskalacją kryzysu.

Czy USA, zaangażowane w walkę z talibami w Afganistanie, będą w stanie otworzyć nowy front w innym regionie świata? Oczywiście jest to możliwe, ale Stany Zjednoczone będą chciały uniknąć realizacji tego scenariusza. Nikt w Waszyngtonie nie jest gotowy do wysyłania dużych dodatkowych sił lądowych w rejon konfliktu. Korea Północna musi jednak zdać sobie sprawę, że Stany Zjednoczone mają do dyspozycji potężną siłę w postaci lotnictwa i marynarki wojennej, wystarczającą do zadania poważnych strat siłom KRLD. Działając wspólnie, siły USA i Korei Południowej powinny także poradzić sobie z prowokacjami zbrojnymi na ograniczoną skalę.

Czy grozi nam wybuch trzeciej wojny światowej? To obawy na wyrost. To, co się dzieje wokół Korei Północnej, to raczej eskalacja słów i prężenie militarnych muskułów niż zapowiedź wybuchu światowego konfliktu. W razie wybuchu konfliktu, mocarstwa takie jak Chiny czy Rosja będą raczej nawoływać do pokoju, niż włączać się do walki.

REKLAMA

Łukasz Kulesa
koordynator projektu „Nieproliferacja i kontrola zbrojeń” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zajmuje się problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego, w szczególności nieproliferacją broni masowego rażenia, kryzysami nieproliferacyjnymi (Korea Północna, Iran), polityką odstraszania mocarstw jądrowych oraz NATO, działaniami na rzeczy kontroli zbrojeń i rozbrojenia.

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
 
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Kurs dla saperskich ekspertów
Skok na głęboką wodę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Kierunek: misja
Chwała powstańcom
Polsko-amerykańska współpraca
Online z mistrzami sportu
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Łączność: fundament operacji specjalnej
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Lato z czerwonym terrorem
Bridge to Cooperation
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Program kosmiczny dla wojska
Hekatomba na Woli
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Ukraiński kurs na Zachód
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wymiana podwodnych doświadczeń
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Strzelnice dla terytorialsów
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Układy ze skazą
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Na misjach święta inne niż zwykle
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polskie porty bardziej otwarte
PGZ będzie obecna na MSPO
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Galicyjskie przesilenie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wojskowy Hot450Challenge

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO