moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Hołd dla ofiar nazistowskiej Zagłady

Powstanie było wyzwaniem rzuconym przez żydowskich powstańców prosto w twarz oprawcom, ale było też oskarżeniem o bierność i nieskuteczność całego wolnego świata – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości upamiętniających 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.


Punktualnie o godzinie dziesiątej w Warszawie zawyły syreny. Chwilę potem pod pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania. – Nawet na tle wojennego dramatu całego miasta los dzielnicy żydowskiej i społeczności Żydów polskich jawi się jako dramat, do dziś przerażający skalą okrucieństwa, bezwzględności i zniszczeń. Władysław Bartoszewski trafnie zauważył przed laty, że każdy Polak był wówczas zagrożony śmiercią, każdy Żyd natomiast był skazany na śmierć – podkreślał Bronisław Komorowski.

Jeden z dwóch żyjących powstańców – Symcha Ratajzer-Rotem „Kazik”– został przez prezydenta uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. – W nazwie wręczonego panu odznaczenia zawarte jest przekonanie, że pana walka w getcie warszawskim, w 1943 roku, a potem w powstaniu warszawskim roku 1944 służyła odrodzeniu Polski – mówił Bronisław Komorowski.

Ratajzer przekonywał, że nie ma nic ważniejszego niż ludzkie życie. – Nikt w żadnej sytuacji nie ma prawa go odbierać i choć świat nie wyciągnął wniosków ze straszliwej wojny, która się dokonała w dwudziestym wieku w sercu Europy, choć słowa „nigdy więcej wojny” niewiele znaczą, musimy pamiętać, musimy powtarzać: ludzkie życie jest święte. Może kiedyś ludzkość usłyszy – powiedział.

Na warszawskie uroczystości przyjechali m.in. premier Donald Tusk, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego, oraz przedstawiciele władz Izraela i organizacji żydowskich.

– Spotykamy się tutaj, aby oddać hołd bohaterom powstańczego zrywu. Warszawa, w której przed II wojną światową jedną trzecią mieszkańców stanowili Żydzi, stała się za sprawą obłąkańczego niemieckiego planu zagłady największym gettem okupowanej Europy – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych wydało specjalne oświadczenie, w którym upamiętnia ofiary hitlerowskiego reżimu: „Wspominamy dziś dzielnych mężczyzn i kobiety, którzy 70 lat temu bronili się przed prześladowcami. Ludzie w warszawskim getcie zdawali sobie sprawę z niewielkich szans na powodzenie. Jednak ze straceńczą odwagą i wielką dzielnością chcieli wykorzystać szansę, aby sprzeciwić się barbarzyńskiemu, bezprawnemu reżimowi i postawić widoczny znak ich oporu”.

O 21.30 przed Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich zostaną zapalone dwa snopy światła skierowane ku niebu. Mają one upamiętnić bohaterski czyn powstańców. Instalację uruchomią: Szymon Ratajzer „Kazik” oraz Eugeniusz Tyrajski „Sęk”, uczestnik powstania warszawskiego.

W piątek wieczorem rozpocznie działalność Muzeum Historii Żydów Polskich. – Muzeum Historii Żydów Polskich ma za zadanie przedstawiać tysiącletnią historię współżycia narodów polskiego i żydowskiego na ziemiach polskich, w tym także tragiczną historię Holokaustu i powstania w getcie warszawskim. Wszystko nie tylko po to, aby pamięć o tym nie zaginęła, ale żeby ciągle była przestrogą przed bagatelizowaniem zła przejawiającego się nienawiścią, ksenofobią i nacjonalizmem, aby nigdy już nie zwyciężyły demony z przeszłości – mówiła prezydent Warszawy.

W muzeum odbędzie się także koncert upamiętniający wybuch powstania z udziałem Krzysztofa Pendereckiego. W weekend zwiedzanie muzeum będzie bezpłatne.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Kilka miesięcy wcześniej Niemcy rozpoczęli jego likwidację. Na początku kwietnia w getcie było już tylko 60–70 tys. osób. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Zginęło niemal 14 tys. osób. Reszta została wywieziona do obozów zagłady.

REKLAMA

JT

autor zdjęć: Łukasz Kamiński/ Kancelaria Prezydenta

dodaj komentarz

komentarze


Strzelnice dla terytorialsów
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek: misja
Program kosmiczny dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Wojsko przeciw wirusowi
JTAC – mistrz podniebnej układanki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Galicyjskie przesilenie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kurs dla saperskich ekspertów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
PGZ będzie obecna na MSPO
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
F-16 kończą misję w Estonii
Układy ze skazą
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Skok na głęboką wodę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Polsko-amerykańska współpraca
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Lato z czerwonym terrorem
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Hekatomba na Woli
Wymiana podwodnych doświadczeń
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Online z mistrzami sportu
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Chwała powstańcom
Bridge to Cooperation
Łączność: fundament operacji specjalnej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojskowy Hot450Challenge

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO