moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyszli oficerowie na start

Miejsc jest zaledwie dziesięć, a chętnych, na razie, niemal piętnaście razy więcej. Blisko 150 absolwentów uczelni wyższych z całej Polski złożyło już dokumenty do studium oficerskiego we wrocławskiej uczelni wojskowej. Na podjęcie decyzji kolejni chętni mają niewiele ponad dwa tygodnie.


Dwunastomiesięczne studium oficerskie to oferta skierowana do osób z dyplomami uczelni wyższych. Jego absolwenci, podobnie jak ci po pięcioletnich studiach wojskowych, otrzymują stopień podporucznika i pracę w którejś z jednostek wojskowych w kraju.

W tym roku wrocławska uczelnia oferuje zaledwie 10 miejsc w grupie osobowej eksploatacji systemów łączności. Taki limit wynika z decyzji MON określającej liczbę potrzebnych wojsku podporuczników w danej specjalności. Tym razem preferowani są absolwenci kierunków technicznych: – Wymagane są ukończone studia w zakresie elektroniki i telekomunikacji lub informatyki. Szans na studia u nas nie mają osoby np. po pedagogice, ochronie środowiska czy wychowaniu fizycznym – tłumaczy Ewa Mikusz z sekcji rekrutacji uczelni.

Jak dotąd spośród blisko 150 wniosków o przyjęcie, większość złożyły osoby po politechnikach. Ci, którzy chcieliby spróbować swoich szans na egzaminach, na złożenie dokumentów mają jeszcze czas do 15 maja. – Myślę, że im bliżej końca tego terminu, tym więcej wniosków do nas będzie wpływało. Taka już natura młodych ludzi, że mobilizują się na sam koniec – mówi Mikusz. Władz uczelni nie dziwi duże zainteresowanie ofertą edukacyjną. – Jeśli chodzi o studium oficerskie, co roku mamy do kilkudziesięciu chętnych na jedno miejsce – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik szkoły oficerskiej.

Wielu nie odstraszają niemałe wymagania. Poza odpowiednim wykształceniem kandydaci muszą przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. Dopiero ich pozytywne wyniki, określające zdolność do służby wojskowej, są przepustką do egzaminów wstępnych na studium. Te odbędą się w lipcu.

Kandydatów czeka dwugodzinny egzamin z języka angielskiego. – Będzie to sto pytań – zarówno otwartych, jak i wielokrotnego wyboru. Maksymalnie będzie można uzyskać sto punktów, a warunkiem zaliczenia będzie uzyskanie co najmniej 60 procent z nich – mówi rzecznik. Z egzaminu zwolnieni będą kandydaci, którzy mają udokumentowaną znajomość języka na poziomie średnio zaawansowanym (poziom 2222 wg natowskiej normy).

Chętni na wojskowe studia będą też musieli wykazać się niezłą kondycją fizyczną. Ta ostatnia często decyduje o „być” lub „nie być” przyszłego żołnierza. – Konkurencje siłowe, szybkościowe i wytrzymałościowe obnażają niekiedy słabe przygotowanie kandydatów. Dlatego warto podkreślić, że bez odpowiedniego treningu niektórym może być trudno zaliczyć ten etap – mówi mjr Szczepański. Kandydaci muszą zaliczyć podciąganie na drążku w nachwycie (kobiety muszą zrobić zwis o ugiętych ramionach), bieg wahadłowy (kobiety tzw. bieg po kopercie), bieg na tysiąc metrów w określonym czasie (kobiety pokonują dystans 800 metrów) oraz pływanie na 50 metrów stylem dowolnym.

Tych, którym powiedzie się na testach językowym i sprawnościowym, czekać będzie jeszcze rozmowa kwalifikacyjna. Jak zawsze w podobnych przypadkach oceniana będzie motywacja do służby oraz wszelkie dodatkowe kwalifikacje i ukończone kursy kandydatów.

Wyniki zostaną ogłoszone 23 lipca. Ci, którzy przejdą przez sito naboru, staną się podchorążymi Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Ich roczna nauka zacznie się od szkolenia podstawowego (tzw. unitarka), które zakończy przysięga wojskowa. Potem kandydaci na podporuczników będą się uczyć wojskowego rzemiosła, np. strzelania, musztry, taktyki i wojskowych regulaminów.

PG

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Codziennie składamy legunom raport
 
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Black Jack ściąga do Polski
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
68W Means Lifesaver
Cybersec’19
101 lat Niepodległej!
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Razem się szkolą, razem walczą
Tyraliera terytorialsów
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Niechciany traktat
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Plan modernizacji marynarki wojennej
Nowy wiceminister w MON
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Najwyższy skok w tandemie
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Logistycy w akcji
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wołyńskie lwie serca
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pogrzeb generała Ścibiora
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Nowa spółka lotnicza PGZ
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
GROM na kursie działań specjalnych
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Klasy wojskowe po nowemu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wojny wygrywa rezerwa
Mroczne serce okupowanej Europy
Awanse na 11 listopada
Thin Blue Line
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wierny Polsce
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wojsko na Biegu Niepodległości
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Polacy świętowali niepodległość
O służbach specjalnych na ASzWoj
Jani, Miraculously Saved
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowi generałowie Wojska Polskiego
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Symbol zaklęty w dacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO