moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zgromadzenie mężów zaufania korpusu oficerów WL

W Zegrzu obradowali mężowie zaufania korpusu oficerów Wojsk Lądowych, aby omówić najbardziej istotne problemy służby wojskowej. Przy tej okazji dowiedzieli się także, że „mąż” może być… kobietą.

W dniach 23-25 kwietnia 2013 roku w Centrum Szkolenia Wojsk Łączności i Informatyki odbyło się VI Zgromadzenie Mężów Zaufania korpusu oficerów Wojsk Lądowych, któremu przewodniczył dziekan Korpusu Oficerów Wojsk Lądowych pułkownik Czesław Wieliczko. I choć pojęcie „mąż” kojarzy się ściśle z mężczyzną, to tym razem, po raz pierwszy, w zebraniu uczestniczyła także kobieta wybrana przez oficerów swojej jednostki do organów przedstawicielskich.

Jak podkreślił na początku zgromadzenia pułkownik Wieliczko: „Głównym celem spotkania jest udzielenie odpowiedzi na zgłoszone wcześniej z jednostek wojskowych pytania, a także spowodowanie, aby oficerowie Wojsk Lądowych wiedzieli, co w najbliższym czasie czeka ich, a także ich podwładnych, kolegów oficerów”. Zgromadzenie poświęcone zostało na omówienie najistotniejszych aspektów działania żołnierzy w świetle już wdrożonych i planowanych do wprowadzenia w najbliższym czasie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, a także rozwiązaniu bieżących problemów, jakie napotykają żołnierze w czasie codziennej służby.

REKLAMA

Mężowie zaufania mieli okazję spotkać się z przewodniczącym Konwentu Dziekanów Wojska Polskiego pułkownikiem Marianem Babuśką, który omówił między innymi aktualny stan prac nad nową ustawą pragmatyczną czy tak zwanym dodatkiem stażowym. Przewodniczący przedstawił także informację na temat projektów aktów prawnych, w których procesie legislacyjnym uczestniczą przedstawiciele Konwentu. Odrębnym tematem dyskusji było omówienie kierunków zmian wynikających z przygotowywanej reorganizacji systemu dowodzenia przewidzianej do wprowadzenia nowelizacją Ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej. Pułkownik Babuśka zapewnił także, iż nie prowadzi się prac nad zmianami w regulacjach prawnych dotyczących uprawnień okołoemerytalnych i w systemie odpraw mieszkaniowych.

Przewodniczący Konwentu Dziekanów Wojska Polskiego nie był jedynym gościem, z jakim mieli okazję spotkać się uczestnicy zgromadzenia mężów zaufania i omówić najistotniejsze aspekty działania jednostek i instytucji Wojsk Lądowych. Kolejną osobą, z którą spotkali się mężowie zaufania korpusu oficerów Wojsk Lądowych był pan Krzysztof Liminowicz, dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego w Warszawie, który omówił problematykę związaną z uprawnieniami emerytalnymi oraz przedstawił na podstawie swoich doświadczeń najczęstsze problemy powstające w czasie kontaktów tej instytucji z żołnierzami odchodzącymi ze służby.

Inną, bardzo istotną problematyką, z jaką zapoznali się mężowie zaufania, były kierunki zmian w systemie funkcjonowania służb medycznych i systemu ochrony zdrowia, które przedstawił pułkownik Grzegorz Szuliński z Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. Z kolei pan Krzysztof Majdura, przedstawiciel Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej, omówił system rekonwersji działający w Wojsku Polskim. Najwięcej emocji wywołało spotkanie z pułkownikiem Krzysztofem Marciniakiem z P-4 Sztabu Generalnego WP na temat zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych przez Wojskowe Oddziały Gospodarcze.

– Udział w takim spotkaniu jest bardzo użyteczny, ponieważ przedstawianych jest wiele różnych uwarunkowań często takich, które mają istotny wpływ na codzienną służbę wojskową, a z punktu widzenia żołnierza są one czasami zupełnie niewidoczne – podsumowała swój pierwszy pobyt na zgromadzeniu mężów zaufania kapitan Karina Szałkowska-Siejwa z 15 Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi. – Bardzo cenny jest także kontakt z przedstawicielami innych jednostek i możliwość wymiany doświadczeń z pracy męża zaufania i wykorzystania ich w rozwiązywaniu problemów we własnej jednostce – dodaje pani kapitan.

Teraz przed mężami zaufania stoi jeszcze ważniejsze zadanie – muszą przekazać po powrocie do macierzystych jednostek wszystkie informacje, jakie otrzymali w czasie zgromadzenia. Z pożytkiem dla żołnierzy w nich służących, którzy obdarzyli ich zaufaniem jako swoich przedstawicieli.

Źródło: kpt. Marcin Gil

PZ

autor zdjęć: kpt. Marcin Gil

dodaj komentarz

komentarze


Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
 
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Bridge to Cooperation
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie porty bardziej otwarte
Skok na głęboką wodę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Szturmani nie boją się ognia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek: misja
Sześć minut w zawisie
Galicyjskie przesilenie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej celowników z PCO dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Amerykanie odmładzają F-16
Wymiana podwodnych doświadczeń
Chwała powstańcom
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Układy ze skazą
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Lato z czerwonym terrorem
Wojsko przeciw wirusowi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
PGZ będzie obecna na MSPO
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kurs dla saperskich ekspertów
Laserowa artyleria US Army
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polsko-amerykańska współpraca
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO