moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia I wojny na unikatowym szlaku

Fronty wojenne to nie są zamknięte karty historii, dziś tworzy się na ich podstawie oferty edukacyjno-turystyczne. W setną rocznicę wybuchu I wojny światowej otwarty zostanie unikatowy projekt – Szlak Frontu Wschodniego – wielkiego konfliktu zbrojnego, który trwał od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 roku.

Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kongresówki - zdobycie Kielc

– Prace nad nim właściwie dopiero się zaczęły, a otwarcie Szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej nastąpi w 2014 roku. To duża inwestycja i mamy nadzieję, że będzie także dużą atrakcją – mówi Małgorzata Czapla z Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Szlak będzie łączył muzea, pola bitew, koszary, twierdze i zachowane okopy, a także wojenne cmentarze. Ma biec z północy na południe, przez województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie oraz lubelskie. Celem projektu jest przywrócenie pamięci o żołnierzach poległych w armiach zaborczych oraz wykreowanie nowej atrakcji turystycznej.

Pierwszy etap szlaku buduje Małopolska. Pozyskała na ten cel 5 mln zł z Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu przekracza 6,6 mln zł. Szlak małopolski będzie miał 455 km długości. Złoży się na niego trasa samochodowa przebiegająca przez 37 miejscowości związanych z walkami I wojny światowej. Obejmie m.in. krakowskie Oleandry, skąd 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła I Kompania Kadrowa, rozpoczynając polską walkę o niepodległość, a także trasę przemarszu kompanii Józefa Piłsudzkiego, forty Twierdzy Kraków, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, pałac Książ Wielki, w Tarnowie siedziby garnizonów austriackiego i rosyjskiego oraz koszary i szpital wojskowy. Do tego Dąb Wolności na plantach w Nowym Sączu, posadzony w 1918 roku jako symbol odzyskania wolności, dwór w Marcinkowicach i dom w Limanowej, w których przebywał Piłsudski.

– Powstaną trzy pętle tematyczne, wytyczając nowe możliwości wędrowania śladami historii z I wojny światowej po powiecie gorlickim, powiecie tarnowskim oraz gminie Klucze – podkreślał starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz.

Bitwa pod Gorlicami, zwana też Małym Verdun

Te trzy pętle są związane z najważniejszymi epizodami frontu, każda z innym okresem wojny i w inny sposób prezentuje działania wojenne oraz ich skutki. Pierwsza pętla to „Bitwa gorlicka”. W jej ramach powstaną między innymi: ścieżka edukacyjno-rekreacyjno-sportowa u podnóża kasztelu w Szymbarku i kino plenerowe prezentujące filmy wojenne. Jednym z pomysłów jest też utworzenie w Szymbarku placu zabaw dla dzieci „Poligon małego cwancyngiera” w formie obozu wojskowego i plenerowa ekspozycja sztabu dowodzenia 11 Armii Niemieckiej generała Augusta von Mackensena. Atrakcją być może będzie także możliwość podziwiania panoramy regionu z lotu ptaka. Balon, który podczas I wojny światowej pozwalał podglądać działania wrogich wojsk, teraz posłuży jako platforma widokowa. Odbudowana zostanie gontyna na jednym z największych cmentarzy wojennych – nr 123 w Łużnej. Wyremontowany będzie cmentarz Konieczna Beskidek.

Pętla druga to „Cmentarze wojenne powiatu tarnowskiego”, a trzecia – „Bitwa pod Krzywopłotami”, gdzie w lasach wciąż znajduje się wiele zarośniętych okopów. Będzie przewoźna wystawa o historii frontu wraz z pokazem multimedialnym oraz strona internetowa szlaku, mapy i przewodnik.

Na szlaku odbywać się będą rekonstrukcje historyczne. A największym widowiskiem batalistycznym już dziś jest bitwa pod Gorlicami, odgrywana 2 maja w rocznicę tzw. Małego Verdun. W 2015 roku przypadnie setna rocznica tej bitwy. Francuskie Verdun jest powszechnie znane i przyciąga corocznie tysiące turystów. Małopolska chce spopularyzować to gorlickie i zainteresować nim nie tylko pasjonatów historii militarnej, lecz wszystkich zainteresowanych turystyką kulturową. Szlaki tematyczne i produkty niszowe coraz bardziej liczą się bowiem na rynku turystycznym. – Powoli zbliża się setna rocznica tych wydarzeń, a naszą powinnością jest upamiętnianie poległych i prowadzenie działań edukacyjnych. Ten projekt daje szansę na zrealizowanie czegoś bardzo ważnego, co może przyciągać tu mieszkańców całej Europy – zaznaczył marszałek Marek Sowa podczas uroczystego podpisana umowy na dofinansowanie projektu.

REKLAMA

Bernadeta Waszkielewicz

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
Kurs dla saperskich ekspertów
Ukraiński kurs na Zachód
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Na misjach święta inne niż zwykle
Hekatomba na Woli
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Program kosmiczny dla wojska
Druga kadencja prezydenta Dudy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Skok na głęboką wodę
Wojskowy Hot450Challenge
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
PGZ będzie obecna na MSPO
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wojsko przeciw wirusowi
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Więcej celowników z PCO dla wojska
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Galicyjskie przesilenie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Łączność: fundament operacji specjalnej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Cud Piłsudskiego
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wymiana podwodnych doświadczeń
Kierunek: misja
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Laserowa artyleria US Army
Online z mistrzami sportu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Strzelnice dla terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chwała powstańcom
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Not Contaminated With Routine
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Lato z czerwonym terrorem
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO