moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o ustawie o służbie wojskowej i reformie dowodzenia

Posłowie z Komisji Obrony Narodowej powołali dwie podkomisje, które mają pracować nad nowelizacją ustawy o służbie wojskowej oraz ustawą wprowadzającą reformę dowodzenia armią. To jedne z najważniejszych zmian, jakie wkrótce czekają polskie wojsko.


Podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji odbyły się pierwsze czytania rządowych projektów. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej przedstawili posłom najważniejsze zmiany, jakie resort chce wprowadzić do ustawy o służbie wojskowej, tzw. pragmatycznej, oraz ustawy o urzędzie MON. Ta ostatnia ma zreformować system dowodzenia i kierowania wojskiem. Głównym jej założeniem jest uproszczenie struktur, dostosowanie ich do mniej licznej armii oraz ujednolicenie struktur na czas wojny i pokoju. By to osiągnąć, MON zaproponował utworzenie dwóch dowództw: generalnego (odpowiedzialnego za dowodzenie siłami zbrojnymi w czasie pokoju) oraz operacyjnego (przejmującego dowodzenie w czasie wojny i kryzysów). Jednocześnie zostaną zlikwidowane odrębne Dowództwa Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Zwiększy się także cywilna kontrola nad armią. Według projektu minister obrony będzie kierował siłami zbrojnymi poprzez dowódców generalnego i operacyjnego oraz szefa Sztabu Generalnego. Wszyscy trzej mają bezpośrednio jemu podlegać. Zmieni się również rola samego Sztabu Generalnego – będzie organem planistycznym i doradczym wobec ministra.
 
Drugim niezwykle istotnym dla żołnierzy dokumentem jest nowelizacja ustawy pragmatycznej. Podczas posiedzenia komisji obrony gen. dyw. Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr MON, przedstawił najważniejsze zmiany. Polegają one m.in. na odejściu od zasady tożsamości stopnia ze stanowiskiem, co będzie oznaczać, że szeregowi, podoficerowie i oficerowie młodsi (do stopnia kapitana) będą mogli awansować bez zmiany stanowiska. Zniesiona ma też zostać zasada kadencyjności u podoficerów, a dla oficerów wprowadzona możliwość wielokrotnego powtarzania kadencji na tym samym stanowisku. – Oczywiście nie będzie to dotyczyć najwyższych dowódców powoływanych przez prezydenta. Ich nadal będzie obowiązywać ograniczenie do dwóch kadencji – wyjaśnił gen. Wasilewski.

Zmniejszone zostaną sankcje wobec żołnierzy, którzy nie złożą w terminie oświadczeń majątkowych. Dziś za spóźnienie grozi im wydalenie ze służby. – Prowadzi to niekiedy do paradoksalnych, nieadekwatnych do winy, restrykcji. Mieliśmy przypadek żołnierza, który złożył oświadczenie dzień po terminie, ale w świetle przepisów musiał pożegnać się z wojskiem – powiedział wiceminister Czesław Mroczek.

Posłów zainteresowało jednak, czy zostaną utrzymane jakiekolwiek sankcje za niezłożenie oświadczenia. – Jeśli ich nie będzie, to czy żołnierze będą składali oświadczenia majątkowe? – dociekał poseł Andrzej Rozenek, wiceprzewodniczący komisji. Przedstawiciele MON zapewnili, że wobec spóźnialskich można będzie zastosować cały wachlarz kar dyscyplinarnych.

Żołnierze z pewnością przyjmą z ulgą likwidację przepisu nakazującego usunąć ze służby tych, którzy z egzaminu sprawnościowego otrzymali ocenę niedostateczną. W myśl nowych przepisów niezdanie WF będzie jedynie obniżało ogólną ocenę żołnierza. Może mieć to jednak przykre konsekwencje, ponieważ – jak podkreślił gen. Wasilewski – „niska ocena żołnierza będzie prowadziła do zatrzymania jego ścieżki kariery”. Zmiany mają dotyczyć także sposobu opiniowania wojskowych. – Dziś oceniamy ich raz na trzy lata. To za rzadko. Żołnierz lubi być oceniany po wykonaniu zadania, dlatego wprowadzimy zasadę opiniowania raz w roku. Będzie to motywować wojskowych do rozwoju – przekonywał szef Departamentu Kadr.

Łatwiej będzie natomiast otrzymać dodatek motywacyjny. Dziś, aby na niego zasłużyć, trzeba mieć ocenę ogólną bardzo dobrą. MON proponuje, by była to ocena dobra. Wojskowi otrzymają też prawo wzięcia urlopu ojcowskiego. Powrócono ponadto do zasady, że oficerem może zostać tylko absolwent studiów magisterskich. Dziś wystarczy jedynie licencjat.

Parlamentarzyści zdecydowali w środę, że dalsze prace nad dokumentami będą prowadzić dwie nadzwyczajne podkomisje. Szefem pierwszej, zajmującej się reformą dowodzenia, został Stefan Niesiołowski (PO), a jego zastępcą Marek Opioła (PiS). Z kolei nowelizacją ustawy pragmatycznej zajmie się podkomisja, której ma przewodniczyć Mariusz Antonii Kamiński (PiS). Na wiceprzewodniczącego wybrano posła Cezarego Tomczyka z PO.

JT

autor zdjęć: Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze


Żądajcie „Polski Zbrojnej”
 
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Duch Invictus jest, czas na formę
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Żołnierze bez testów z WF-u
Advantages of Efficient Organization
Polsko-tureckie obrady
Course on Diplomacy
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szef MON-u w Forcie Sill
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Na granicy stratosfery
Test mobilności 12 Dywizji
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wybierz się na wojskowe studia
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szef MON odwiedził USA
Przeprawa przez Narew
Więcej żołnierzy na granicy
Wilk na poligonie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Strzelec do zadań specjalnych
Współpraca i wspólna pamięć
Ostatnie dni kampanii 1939
Polityka nie znosi próżni
Ziemia z misji na pamiątkę
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Emerytura wypłacana w … karmie
Black Hawk na potrzeby GROM-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
W jedynym słusznym kierunku
Legia Akademicka po raz piąty
KFOR: wyższy stopień gotowości
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zbrodnia w Zakroczymiu
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Dołącz do sportowców w mundurach!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO