moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie spotkali się z generałami

Są ludzie na łatwe czasy i są ludzie na trudne. Wy, panowie generałowie, byliście ludźmi na trudne czasy i doskonale temu sprostaliście. Dziękujemy wam za znakomitą służbę – mówili posłowie z Komisji Obrony Narodowej do generałów Mieczysława Cieniucha i Edwarda Gruszki.


Posiedzenie sejmowej komisji, na które przybył także szef MON Tomasz Siemoniak, odbyło się na prośbę parlamentarzystów. Chcieli podziękować generałom za trzyletnią współpracę. Na początku maja gen. Mieczysław Cieniuch odszedł ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego, a za kilka dni skończy się kadencja dowódcy operacyjnego gen. broni Edwarda Gruszki. Spotkanie było też okazją do poznania ich następców – gen. broni Mieczysława Gocuła, nowego szefa Sztabu Generalnego WP i gen. dyw. Marka Tomaszyckiego, który zostanie dowódcą operacyjnym.

Przewodniczący komisji, Stefan Niesiołowski, podziękował odchodzącym generałom za rzetelność, kompetencję i kulturę osobistą. – Życzyłbym panu generałowi Cieniuchowi, by na koniec kariery wojskowej został marszałkiem – żartował przewodniczący.

Generałom podziękowali także posłowie z partii opozycyjnych. – Chciałabym, w imieniu żeńskiej części komisji, podziękować panom generałom. Spotkałyśmy się ze strony panów z profesjonalizmem, szacunkiem i życzliwością – mówiła posłanka Renata Butryn (PO) i dodała: – Są ludzie na łatwe czasy i są ludzie na trudne. Wy, panowie generałowie byliście ludźmi na trudne czasy i doskonale temu sprostaliście. Dziękujemy wam za znakomitą służbę.

Tomasz Siemoniak zapewnił, że armia będzie korzystać z wiedzy i doświadczenia odchodzących ze stanowisk generałów. – Mamy poważne plany zagospodarowania generała Cieniucha na innym stanowisku. Byłoby marnotrawstwem, nie wykorzystać jego doświadczenia i kontaktów – przekonywał szef MON.

Komisja poznała także nowego szefa sztabu Generalnego – gen. Mieczysława Gocuła oraz przyszłego dowódcę operacyjnego gen. Marka Tomaszyckiego. – To zmiana pokoleniowa. Obaj generałowie mają świadomość jak trudne zadania ich czekają i jaką rolę będą mieli do odegrania wobec nadchodzącej reformy dowodzenia – mówił minister Siemoniak.

Gen. Gocuł przedstawił parlamentarzystom swoje priorytety na stanowisku szefa Sztabu Generalnego. Będą to m.in. przygotowanie wojska do reformy dowodzenia, bezpieczny powrót polskich żołnierzy z Afganistanu, opracowanie raportu na temat wniosków i doświadczeń wyniesionych z Afganistanu oraz przeprowadzenie modernizacji technicznej armii.

Minister Siemoniak poinformował posłów, że prezydent przedłużył kadencje wszystkim pozostałym dowództwom Sił Zbrojnych. – Ich kadencja miała się skończyć w połowie maja, jednak Bronisław Komorowski zdecydował o przedłużeniu ich służby na tych stanowiskach do 31 stycznia 2014 roku – mówił minister Siemoniak. I jak tłumaczył, wynikało to z kalendarza zmian, jakie mają nastąpić w armii. Chodzi o wejście w życie reformy dowodzenia armią. Sejm właśnie rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy w tej sprawie. Zmiany (m.in. likwidacja odrębnych dowództw sił zbrojnych i utworzenie na ich bazie dwóch dowództw – generalnego i operacyjnego) miałyby obowiązywać od stycznia 2014 roku.
– Dzięki przedłużeniu kadencji dowódców zostanie zapewniona ciągłość dowodzenia i łagodne przejście do nowej struktury – wyjaśniał minister Siemoniak.

Generałowie Cieniuch i Gruszka otrzymali nominację w szczególnie trudnym momencie – zaraz po katastrofie smoleńskiej, w której zginęli wszyscy dowódcy Sił Zbrojnych. Ich kadencje na stanowiskach szefa SG i dowódcy operacyjnego kończą się w tym miesiącu. 6 maja swoje obowiązki przejął do poprzednika gen. Gocuł. Zmiana na stanowisku dowódcy operacyjnego odbędzie się 20 maja.

JT

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
 
Polsko-tureckie obrady
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wybierz się na wojskowe studia
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Zbrodnia w Zakroczymiu
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Przeprawa przez Narew
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Legia Akademicka po raz piąty
Szef MON odwiedził USA
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Duch Invictus jest, czas na formę
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Course on Diplomacy
Żołnierze bez testów z WF-u
Na granicy stratosfery
Więcej żołnierzy na granicy
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Szef MON-u w Forcie Sill
Polityka nie znosi próżni
Współpraca i wspólna pamięć
Ziemia z misji na pamiątkę
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Test mobilności 12 Dywizji
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Advantages of Efficient Organization
Wilk na poligonie
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Ostatnie dni kampanii 1939
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
W jedynym słusznym kierunku
Emerytura wypłacana w … karmie
Afganistan. Czas wracać do domu
Strzelec do zadań specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO