moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Japonia się zbroi, bo nie wierzy w siłę USA?

O tym, dlaczego rząd w Japonii zwiększa wydatki na obronność, czy szykuje się do wojny z Chinami i o niepokojach w Azji Wschodniej obawiającej się japońskiego militaryzmu – piszą eksperci Bartosz Wiśniewski i Tomasz Smura w analizie opublikowanej na stronach Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Po dojściu do władzy w grudniu ubiegłego roku konserwatywnej Partii Liberalno-Demokratycznej i sformowaniu rządu przez premiera Shinzo Abe Japonia sonduje możliwości rozluźnienia rygorów ograniczających swobodę kształtowania jej polityki bezpieczeństwa i obrony. Zostały one nałożone po zakończeniu II wojny światowej (chodzi np. o art. 9 konstytucji, w którym Japonia wyrzekła się prowadzenia wojny i stosowania gróźb użycia siły). Rząd Abe podjął dyskusję na temat udziału Japonii w „zbiorowej samoobronie”, czyli możliwości zbrojnego zaangażowania, nawet gdyby japońskie terytorium nie było celem ataku. Władze Japonii zapowiedziały też zmiany w 10-letnim programie rozwoju zdolności obronnych, właśnie pod kątem wzmocnienia japońskiego potencjału wojskowego. Jeszcze w styczniu tego roku japoński rząd zatwierdził pierwsze od ponad 10 lat zwiększenie budżetu na obronę – skromne (o 2%), ale ważne politycznie. (…) Dodatkowe środki wzmocnią zdolności do utrzymania kontroli nad wyspami Senkaku i zakupów nowych zestawów obrony przeciwrakietowej PAC-3 oraz samolotów wczesnego ostrzegania.

Filarem japońskiej polityki bezpieczeństwa pozostaje współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. Gwarancje bezpieczeństwa USA dla Japonii, ujęte w traktacie o wzajemnej współpracy i obronie z 1960 r., wzmacnia obecność 52-tysięcznego kontyngentu wojskowego. Intensywnie rozwija się współpraca w sferze obrony przeciwrakietowej – w ramach najnowszej modyfikacji tego systemu do Japonii trafi dodatkowy radar, trwają też prace nad pociskiem przechwytującym SM3 Block IIA. Ponadto Japonia jest członkiem międzynarodowego programu powołanego przez USA do prac nad myśliwcem F-35. Pierwsze samoloty mają trafić do japońskich sił powietrznych na początku 2017 roku. Niedawna decyzja rządu Abe o wyłączeniu produkowanych w Japonii komponentów do F-35 spod zakazu eksportu broni do krajów zaangażowanych w konflikty zbrojne (może to dotyczyć np. Izraela) zwiększy udział japońskiego przemysłu obronnego w tym programie i poszerzy możliwości ekspansji międzynarodowej.

Nowe inicjatywy i zapowiedzi japońskich władz mogą wynikać z narastających wątpliwości co do wiarygodności amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa. Po pierwsze, chodzi o zbrojenia Chin i obawy o postawę USA w razie zaognienia relacji japońsko-chińskich, zwłaszcza na tle kontroli nad wyspami Senkaku1. W 2011 r. Chiny wydały na obronę prawie 130 mld dol., czyli 2,5 razy więcej niż Japonia, a chińskie wydatki zbrojeniowe rosną w tempie ponad 10% rocznie. W pierwszej połowie 2012 r. do służby wszedł pierwszy chiński lotniskowiec, a pod koniec kwietnia 2013 r. zapowiedziano budowę kolejnego. Chiny rozwijają ponadto arsenał pocisków przeciwokrętowych oraz broń przeciwsatelitarną, mogącą służyć ograniczeniu swobody operacyjnej USA i ich sojuszników (area and access denial), i inwestują w środki obrony własnego wojskowego potencjału jądrowego. Tymczasem USA unikają zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie sporu japońsko-chińskiego o Senkaku. (…)

Po drugie, wątpliwości japońskich władz i opinii publicznej zdają się dotyczyć polityki USA wobec Korei Północnej. Chodzi o skuteczność odstraszania, zarówno konwencjonalnego, jak i jądrowego oraz perspektyw politycznych i ekonomicznych inicjatyw skierowanych na ograniczanie agresywnej polityki Pjongjangu. (…) Po ostatniej próbie jądrowej Korei Północnej i jej groźbach ataków rakietowych na cele w Azji Wschodniej w japońskiej debacie publicznej pojawiły się nawoływania do takiej interpretacji konstytucji Japonii, która dopuszcza konwencjonalne uderzenia wyprzedzające. (…)

Niezamierzonym skutkiem inicjatyw rządu Abe może być wzrost napięcia w Azji Wschodniej na tle nadal żywych obaw o nawrót japońskiego militaryzmu.

Pełna treść artykułu została opublikowana na stronach PISM.

Bartosz Wiśniewski
Autorzy tekstu Bartosz Wiśniewski i Tomasz Smura są analitykami Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368530340
Chcesz liczyć na kogoś ? Licz na siebie ... .
5C-16-3D-92

Polscy lekkoatleci pokazali moc
 
68W Means Lifesaver
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
101 lat Niepodległej!
Wojsko na Biegu Niepodległości
Nowy wiceminister w MON
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Tyraliera terytorialsów
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Mroczne serce okupowanej Europy
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Awanse na 11 listopada
Pogrzeb generała Ścibiora
Wojny wygrywa rezerwa
Logistycy w akcji
GROM na kursie działań specjalnych
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Jani, Miraculously Saved
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cybersec’19
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Niechciany traktat
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wierny Polsce
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Polacy świętowali niepodległość
Najwyższy skok w tandemie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Codziennie składamy legunom raport
Symbol zaklęty w dacie
O służbach specjalnych na ASzWoj
Black Jack ściąga do Polski
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Wołyńskie lwie serca
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
ORP „Ślązak” gotowy do służby

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO