moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Japonia się zbroi, bo nie wierzy w siłę USA?

O tym, dlaczego rząd w Japonii zwiększa wydatki na obronność, czy szykuje się do wojny z Chinami i o niepokojach w Azji Wschodniej obawiającej się japońskiego militaryzmu – piszą eksperci Bartosz Wiśniewski i Tomasz Smura w analizie opublikowanej na stronach Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Po dojściu do władzy w grudniu ubiegłego roku konserwatywnej Partii Liberalno-Demokratycznej i sformowaniu rządu przez premiera Shinzo Abe Japonia sonduje możliwości rozluźnienia rygorów ograniczających swobodę kształtowania jej polityki bezpieczeństwa i obrony. Zostały one nałożone po zakończeniu II wojny światowej (chodzi np. o art. 9 konstytucji, w którym Japonia wyrzekła się prowadzenia wojny i stosowania gróźb użycia siły). Rząd Abe podjął dyskusję na temat udziału Japonii w „zbiorowej samoobronie”, czyli możliwości zbrojnego zaangażowania, nawet gdyby japońskie terytorium nie było celem ataku. Władze Japonii zapowiedziały też zmiany w 10-letnim programie rozwoju zdolności obronnych, właśnie pod kątem wzmocnienia japońskiego potencjału wojskowego. Jeszcze w styczniu tego roku japoński rząd zatwierdził pierwsze od ponad 10 lat zwiększenie budżetu na obronę – skromne (o 2%), ale ważne politycznie. (…) Dodatkowe środki wzmocnią zdolności do utrzymania kontroli nad wyspami Senkaku i zakupów nowych zestawów obrony przeciwrakietowej PAC-3 oraz samolotów wczesnego ostrzegania.

Filarem japońskiej polityki bezpieczeństwa pozostaje współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. Gwarancje bezpieczeństwa USA dla Japonii, ujęte w traktacie o wzajemnej współpracy i obronie z 1960 r., wzmacnia obecność 52-tysięcznego kontyngentu wojskowego. Intensywnie rozwija się współpraca w sferze obrony przeciwrakietowej – w ramach najnowszej modyfikacji tego systemu do Japonii trafi dodatkowy radar, trwają też prace nad pociskiem przechwytującym SM3 Block IIA. Ponadto Japonia jest członkiem międzynarodowego programu powołanego przez USA do prac nad myśliwcem F-35. Pierwsze samoloty mają trafić do japońskich sił powietrznych na początku 2017 roku. Niedawna decyzja rządu Abe o wyłączeniu produkowanych w Japonii komponentów do F-35 spod zakazu eksportu broni do krajów zaangażowanych w konflikty zbrojne (może to dotyczyć np. Izraela) zwiększy udział japońskiego przemysłu obronnego w tym programie i poszerzy możliwości ekspansji międzynarodowej.

Nowe inicjatywy i zapowiedzi japońskich władz mogą wynikać z narastających wątpliwości co do wiarygodności amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa. Po pierwsze, chodzi o zbrojenia Chin i obawy o postawę USA w razie zaognienia relacji japońsko-chińskich, zwłaszcza na tle kontroli nad wyspami Senkaku1. W 2011 r. Chiny wydały na obronę prawie 130 mld dol., czyli 2,5 razy więcej niż Japonia, a chińskie wydatki zbrojeniowe rosną w tempie ponad 10% rocznie. W pierwszej połowie 2012 r. do służby wszedł pierwszy chiński lotniskowiec, a pod koniec kwietnia 2013 r. zapowiedziano budowę kolejnego. Chiny rozwijają ponadto arsenał pocisków przeciwokrętowych oraz broń przeciwsatelitarną, mogącą służyć ograniczeniu swobody operacyjnej USA i ich sojuszników (area and access denial), i inwestują w środki obrony własnego wojskowego potencjału jądrowego. Tymczasem USA unikają zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie sporu japońsko-chińskiego o Senkaku. (…)

Po drugie, wątpliwości japońskich władz i opinii publicznej zdają się dotyczyć polityki USA wobec Korei Północnej. Chodzi o skuteczność odstraszania, zarówno konwencjonalnego, jak i jądrowego oraz perspektyw politycznych i ekonomicznych inicjatyw skierowanych na ograniczanie agresywnej polityki Pjongjangu. (…) Po ostatniej próbie jądrowej Korei Północnej i jej groźbach ataków rakietowych na cele w Azji Wschodniej w japońskiej debacie publicznej pojawiły się nawoływania do takiej interpretacji konstytucji Japonii, która dopuszcza konwencjonalne uderzenia wyprzedzające. (…)

Niezamierzonym skutkiem inicjatyw rządu Abe może być wzrost napięcia w Azji Wschodniej na tle nadal żywych obaw o nawrót japońskiego militaryzmu.

Pełna treść artykułu została opublikowana na stronach PISM.

REKLAMA

Bartosz Wiśniewski
Autorzy tekstu Bartosz Wiśniewski i Tomasz Smura są analitykami Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368530340
Chcesz liczyć na kogoś ? Licz na siebie ... .
5C-16-3D-92

Sukcesy sportowców w mundurach
 
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gorąca północ
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Rajd porucznika „Podkowy”
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Rakiety w celu
Poprad w kolejnej jednostce
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Początek katyńskiej zbrodni
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Walka z niewidzialnym wrogiem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Gen. Mika jest już zdrowy!
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
USA nie zacznie wojny z Iranem
PKW Orlik na półmetku
Certyfikacja na „Tarczowni”
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
As w potrzasku
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Programiści w walce z koronawirusem
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Wirtualny dzień otwarty
Następca RPG-7
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Sześć dekad pod wirnikiem
Obradowała Rada Gabinetowa
Strategiczny most powietrzny
H.E.L.P. na pandemię
Trzy cele na ścieżce
Iran uderza w USA
Sztuka szukania niedoskonałości
Nieoczekiwany test z gotowości
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Gwiezdne wojny” Reagana
Nowa misja polskich żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Misje w cieniu pandemii
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Defense Without Politics
Żadnej kapitulacji
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO