moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wspólne zakupy V4 – doskonały pomysł

Potrzeby sił zbrojnych Czech, Węgier, Polski i Słowacji są bardzo podobne. Dlatego powinniśmy połączyć swe wysiłki. I to zarówno przy pracach badawczych, jak i zakupach sprzętu wojskowego – zauważa Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju.

We współczesnym świecie nie ma możliwości, by państwo było samowystarczalne i produkowało wszystko, co jest mu potrzebne do funkcjonowania. To oczywiście dotyczy także dziedziny zbrojeniowej. Kooperacja kilku państw w tej materii jest wskazana z kilku powodów.

Korzyści zaczynają się już na etapie badań rozwojowych, które w przypadku przemysłu zbrojeniowego mogą trwać latami. Jeśli w prace badawcze zaangażowanych jest kilka zagranicznych ośrodków, to zwykle postępują one znacznie szybciej i są tańsze. I co bardzo ważne, współpraca kilku państw oznacza, że takiej grupy nie obowiązywałaby słynna, unijna dyrektywa, która nakazuje równe traktowanie podczas przetargu wszystkich – krajowych i zagranicznych partnerów.

Dlatego Polska powinna nawiązać współpracę z partnerami zagranicznymi. Zresztą mamy już w tej materii doświadczenia. Dawniej produkowaliśmy np. czołgi w kooperacji z zakładami zbrojeniowymi w Czechach czy Słowacji. Współpracę nawiązują też państwa bloku zachodniego.

Potrzeby sił zbrojnych Czech, Węgier, Polski i Słowacji są bardzo podobne. Wszystkie te kraje dysponują sprzętem w dużej mierze produkcji (lub na licencji) byłego ZSRR, który jest zastępowany nowymi konstrukcjami albo jest zmodernizowany. Wszystkie cztery państwa rozważają zakupy podobnych systemów uzbrojenia: wszyscy musimy modernizować systemy obrony powietrznej i przeciwpancernej, kupić nowy samolot wielozadaniowy, unowocześnić systemy dowodzenia, łączności i rozpoznania.

Państwa V4 powinny więc połączyć swe wysiłki w celu modernizacji sił zbrojnych. Koordynacja i harmonizacja prac badawczych oraz produkcji także leży w interesie wszystkich czterech przemysłów. Mamy też możliwość wspólnego sfinansowania najważniejszych programów badawczych i skoordynowania zakupów.

Debata na temat sensu współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej toczy się od kilkunastu lat. Niestety, do tej pory nie było woli politycznej, by ten projekt zrealizować. Bo to, co łatwe w teorii, nie zawsze jest takie w praktyce. Chcąc rozwijać współpracę międzynarodową w tak szczególnym obszarze, jakim jest produkcja obronna, partnerzy muszą umieć się wznieść ponad partykularne interesy, muszą nauczyć się rozmawiać ze sobą. Nie zawsze się to udaje – na przykład do tej pory nie powiodły się wysiłki na rzecz zharmonizowanego zakupu nowych samolotów bojowych. Nie udało się też w przypadku śmigłowca Mi 24.

Cieszę się, że do pomysłu współpracy w ramach V4 powrócono. Tym bardziej że Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju od dawna podkreślała rolę współpracy czterech państw środkowoeuropejskich dla stabilizacji na naszym kontynencie. Od kilku tygodni spotykamy się w Ministerstwie Obrony Narodowej, by omówić obszary, w których liczylibyśmy na współpracę. Takie debaty (i określanie priorytetów) toczą się również w innych państwach Grupy Wyszehradzkiej.
Pole do współpracy jest bardzo szerokie – począwszy od szkoleń, poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, produkcję, serwis, a skończywszy na zakupach uzbrojenia.

Sławomir Kułakowski
prezes Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju.

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety w celu
 
Zryw kościuszkowski
Saperzy w walce z Covid-19
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Poprady i Pilica z interrogatorami
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Testy radarów dla Wisły
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dowodzę najlepszymi
Certyfikacja na „Tarczowni”
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iran uderza w USA
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Nabór na wojskowe studia trwa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Koronawirus na wojskowej uczelni
Medycy WOT kontra COVID-19
Sukcesy sportowców w mundurach
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Nissany zastąpią Honkery
„Gwiezdne wojny” Reagana
Wojskowi medycy w gotowości
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Studia on-line w Szkole Orląt
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Miliony ofiar hiszpanki
Byli komandosi szkolą terytorialsów
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Beagle dla Polaków
Poprad w kolejnej jednostce
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Dwa oblicza agenta wywiadu
Defense Without Politics
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Cichociemny patronem 14 BOT
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał Iranu
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Kremlowska gra
Nowy wiceminister w MON
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Kwarantanna na WAT
Więcej wojska do walki z pandemią
Trzy cele na ścieżce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO