moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy marynarze na rocznicy Bitwy o Atlantyk

Fregata ORP „Generał T. Kościuszko” będzie reprezentować polską Marynarkę Wojenną podczas rozpoczynających się w piątek w Liverpoolu obchodów 70. rocznicy Bitwy o Atlantyk. Historycy są zgodni: to była jedna z najważniejszych batalii drugiej wojny światowej, a Polacy mieli niebagatelny wpływ na jej przebieg.

Konwój w drodze do Kapsztadu.

Do portu w Liverpoolu wpłynęło ponad 20 okrętów wojennych z Wielkiej Brytanii, Belgii, Kanady czy Rosji. Na uroczystości przypłynął także niemiecki niszczyciel min „Grőmitz”.

Obchody rozpoczynają się dziś i potrwają do wtorku. W tym czasie mieszkańcy Liverpoolu i goście będą mogli zwiedzić okręty, a także wziąć udział w licznych prelekcjach, koncertach, spektaklach. W sobotę ulicami miasta przejdzie marsz, w którym wezmą udział weterani drugiej wojny światowej. Po jego zakończeniu na przystani Pier Head w centrum Liverpoolu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca udział polskiej Marynarki Wojennej i Marynarki Handlowej w drugiej wojnie światowej.

– Zwieńczeniem uroczystości będzie parada uczestniczących w niej okrętów. Około drugiej po południu jednostki wspólnie popłyną wzdłuż nabrzeża, po czym opuszczą port – informuje biuro prasowe Royal Navy.

– Zaproszenie  „Kościuszki” na obchody to znak, że Brytyjczycy doceniają nasz wkład w Bitwę o Atlantyk. A był to wkład niemały. Wśród sojuszników polska marynarka była trzecią siłą – podkreśla kmdr ppor. Piotr Adamczak, zastępca rzecznika Marynarki Wojennej. Łącznie przez całą wojnę służyło w niej 26 okrętów.

Bitwa o Atlantyk uznawana jest przez historyków za najdłuższą batalię drugiej wojny światowej. Zmagania rozpoczęły się w 1939 roku i trwały przez sześć następnych lat. Naprzeciw siebie stanęły floty Niemiec i Włoch oraz siły antyhitlerowskiej koalicji, wśród których prym wiedli Brytyjczycy i Amerykanie. Walki toczyły się na Atlantyku i przylegających do niego akwenach – od Morza Północnego poprzez Ocean Arktyczny aż do Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Długo przewagę mieli Niemcy, których pierwotnym celem było całkowite odcięcie Wielkiej Brytanii od dostaw morskich. To miało spowodować krach gospodarki i upadek państwa. Sam premier Winston Churchill przyznawał, że nawet naloty Luftwaffe nie wprawiały go w takie przerażenie jak akcje niemieckich U-Bootów. Ale w 1943 roku przewagę na morzach powoli zaczęli odzyskiwać alianci. I stąd właśnie obchodzona w tym roku 70. rocznica Bitwy o Atlantyk.

W trwających sześć lat zmaganiach wzięły udział tysiące okrętów i statków handlowych, które pływały w konwojach z zaopatrzeniem. Marynarze stoczyli około stu bitew i blisko tysiąc drobniejszych potyczek. Zginęły dziesiątki tysięcy osób. Niemcy i Włosi stracili łącznie 1821 jednostek, alianci zaś  – 4076.

Do najbardziej znanych wydarzeń Bitwy o Atlantyk zaliczyć można zakończone powodzeniem: polowanie alianckich okrętów na niemiecki pancernik „Bismarck”, tak zwane arktyczne konwoje, które przez wody dalekiej Północy wiozły zaopatrzenie i broń ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Islandii do sowieckich portów w Murmańsku i Archangielsku, czy liczne operacje desantowe, z których największą było lądowanie w Normandii.

W czasie sześcioletniej batalii polskie okręty eskortowały blisko 800 konwojów, uczestniczyły w setkach operacji i patroli. Zatopiły 12 okrętów i 41 statków przeciwnika. Niszczyciel ORP „Piorun” zdołał wytropić i ostrzelać wspomnianego już „Bismarcka”. ORP „Kujawiak” i ORP „Krakowiak” wzięły udział w rajdzie na niemiecką bazę na Lofotach. Jednostki cywilne, jak choćby MS „Batory” czy MS „Sobieski”, transportowały broń i zaopatrzenie. Podczas Bitwy o Atlantyk śmierć poniosło blisko pół tysiąca polskich marynarzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Awanse na 11 listopada
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Plan modernizacji marynarki wojennej
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Obrona bez polityki
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Jak Polacy wyzwalali Bredę
O służbach specjalnych na ASzWoj
Podaruj upominek kombatantowi
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy lekkoatleci pokazali moc
PESCO z polskim projektem
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jani, Miraculously Saved
Thin Blue Line
Symbol zaklęty w dacie
101 lat Niepodległej!
Mroczne serce okupowanej Europy
Cybersec’19
Codziennie składamy legunom raport
Nowy wiceminister w MON
Logistycy w akcji
Najwyższy skok w tandemie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa spółka lotnicza PGZ
Tyraliera terytorialsów
Wojsko na Biegu Niepodległości
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Niechciany traktat
Wołyńskie lwie serca
Black Jack ściąga do Polski
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
68W Means Lifesaver
GROM na kursie działań specjalnych
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Wojny wygrywa rezerwa
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Polacy świętowali niepodległość

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO