moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy marynarze na rocznicy Bitwy o Atlantyk

Fregata ORP „Generał T. Kościuszko” będzie reprezentować polską Marynarkę Wojenną podczas rozpoczynających się w piątek w Liverpoolu obchodów 70. rocznicy Bitwy o Atlantyk. Historycy są zgodni: to była jedna z najważniejszych batalii drugiej wojny światowej, a Polacy mieli niebagatelny wpływ na jej przebieg.

Konwój w drodze do Kapsztadu.

Do portu w Liverpoolu wpłynęło ponad 20 okrętów wojennych z Wielkiej Brytanii, Belgii, Kanady czy Rosji. Na uroczystości przypłynął także niemiecki niszczyciel min „Grőmitz”.

REKLAMA

Obchody rozpoczynają się dziś i potrwają do wtorku. W tym czasie mieszkańcy Liverpoolu i goście będą mogli zwiedzić okręty, a także wziąć udział w licznych prelekcjach, koncertach, spektaklach. W sobotę ulicami miasta przejdzie marsz, w którym wezmą udział weterani drugiej wojny światowej. Po jego zakończeniu na przystani Pier Head w centrum Liverpoolu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca udział polskiej Marynarki Wojennej i Marynarki Handlowej w drugiej wojnie światowej.

– Zwieńczeniem uroczystości będzie parada uczestniczących w niej okrętów. Około drugiej po południu jednostki wspólnie popłyną wzdłuż nabrzeża, po czym opuszczą port – informuje biuro prasowe Royal Navy.

– Zaproszenie  „Kościuszki” na obchody to znak, że Brytyjczycy doceniają nasz wkład w Bitwę o Atlantyk. A był to wkład niemały. Wśród sojuszników polska marynarka była trzecią siłą – podkreśla kmdr ppor. Piotr Adamczak, zastępca rzecznika Marynarki Wojennej. Łącznie przez całą wojnę służyło w niej 26 okrętów.

Bitwa o Atlantyk uznawana jest przez historyków za najdłuższą batalię drugiej wojny światowej. Zmagania rozpoczęły się w 1939 roku i trwały przez sześć następnych lat. Naprzeciw siebie stanęły floty Niemiec i Włoch oraz siły antyhitlerowskiej koalicji, wśród których prym wiedli Brytyjczycy i Amerykanie. Walki toczyły się na Atlantyku i przylegających do niego akwenach – od Morza Północnego poprzez Ocean Arktyczny aż do Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Długo przewagę mieli Niemcy, których pierwotnym celem było całkowite odcięcie Wielkiej Brytanii od dostaw morskich. To miało spowodować krach gospodarki i upadek państwa. Sam premier Winston Churchill przyznawał, że nawet naloty Luftwaffe nie wprawiały go w takie przerażenie jak akcje niemieckich U-Bootów. Ale w 1943 roku przewagę na morzach powoli zaczęli odzyskiwać alianci. I stąd właśnie obchodzona w tym roku 70. rocznica Bitwy o Atlantyk.

W trwających sześć lat zmaganiach wzięły udział tysiące okrętów i statków handlowych, które pływały w konwojach z zaopatrzeniem. Marynarze stoczyli około stu bitew i blisko tysiąc drobniejszych potyczek. Zginęły dziesiątki tysięcy osób. Niemcy i Włosi stracili łącznie 1821 jednostek, alianci zaś  – 4076.

Do najbardziej znanych wydarzeń Bitwy o Atlantyk zaliczyć można zakończone powodzeniem: polowanie alianckich okrętów na niemiecki pancernik „Bismarck”, tak zwane arktyczne konwoje, które przez wody dalekiej Północy wiozły zaopatrzenie i broń ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Islandii do sowieckich portów w Murmańsku i Archangielsku, czy liczne operacje desantowe, z których największą było lądowanie w Normandii.

W czasie sześcioletniej batalii polskie okręty eskortowały blisko 800 konwojów, uczestniczyły w setkach operacji i patroli. Zatopiły 12 okrętów i 41 statków przeciwnika. Niszczyciel ORP „Piorun” zdołał wytropić i ostrzelać wspomnianego już „Bismarcka”. ORP „Kujawiak” i ORP „Krakowiak” wzięły udział w rajdzie na niemiecką bazę na Lofotach. Jednostki cywilne, jak choćby MS „Batory” czy MS „Sobieski”, transportowały broń i zaopatrzenie. Podczas Bitwy o Atlantyk śmierć poniosło blisko pół tysiąca polskich marynarzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Druga kadencja prezydenta Dudy
 
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Program kosmiczny dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej celowników z PCO dla wojska
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Lato z czerwonym terrorem
Not Contaminated With Routine
F-16 kończą misję w Estonii
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Wojskowy Hot450Challenge
Polsko-amerykańska współpraca
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Cud Piłsudskiego
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Strzelnice dla terytorialsów
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Galicyjskie przesilenie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
PGZ będzie obecna na MSPO
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kurs dla saperskich ekspertów
Online z mistrzami sportu
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Hekatomba na Woli
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wymiana podwodnych doświadczeń
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wojsko przeciw wirusowi
Chwała powstańcom
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie porty bardziej otwarte
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Łączność: fundament operacji specjalnej
Skok na głęboką wodę
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek: misja
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO