moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poligon dywizjonu przeciwlotniczego

W dniach 21−23 maja 2013 roku pas ćwiczeń taktycznych okolic Wzgórza Prezydenckiego na świętoszowskim poligonie był areną działań żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc), którzy brali udział w szkoleniu taktyczno-specjalnym „Orzeł 13”.

– W szkoleniu udział bierze ponad 110 żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego, 1 baterii przeciwlotniczej (1bplot) i kompanii logistycznej (klog), którzy w trakcie wykonywania zadań angażują prawie 30 jednostek sprzętu – relacjonował dowódca dywizjonu przeciwlotniczego, podpułkownik Robert Nikonowicz.

– W ramach tego ćwiczenia poza dywizjonem, szkoli się także 24 Batalion Ułanów. Szereg zadań taktycznych polega na współdziałaniu tych dwóch pododdziałów, między innymi w zakresie osłony przeciwlotniczej ćwiczącego batalionu.

Na „Wzgórzu Prezydenckim” – w jednym z obszarów ćwiczebnych poligonu Świętoszów – rozwinięte w polu stoją mobilne stanowiska dowodzenia. 1 bateria przeciwlotnicza zabezpiecza kierownictwo ćwiczenia. Realizując kolejne punkty skomplikowanej sytuacji operacyjnej koncentrują się głównie na doskonaleniu umiejętności dowódców w rozwiązywaniu problemów taktycznych i podejmowania skutecznych decyzji na podstawie analizy zadania i realnej sytuacji.

Niezmiernie istotnym jest doskonalenie działania żołnierzy w sytuacjach alarmowych oraz doskonalenie pododdziałów w planowaniu, organizowaniu i prowadzeniu działań taktycznych w różnych warunkach atmosferycznych, w tym między innymi działania w warunkach skażeń, oślepiania przeciwnika, czy stawiania zasłon dymnych

– Niestety pogoda nam nie sprzyja. Jedynie pierwszego dnia mogliśmy użyć środków pozoracji pola walki. Przy dzisiejszej aurze jest to niemożliwe, gdyż zadymiają i stwarzają niebezpieczeństwo pożaru – powiedział podpułkownik Nikonowicz.

Ale „Orzeł 13” to nie tylko szkolenie baterii przeciwlotniczej. Drugim oddziałem dywizjonu przeciwlotniczego na poligonie jest kompania logistyczna, która w trakcie ćwiczenia doskonali wykonywanie zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem. To na żołnierzach kompanii logistycznej spoczywa zadanie praktycznego zabezpieczenia logistycznego wszystkich ćwiczących żołnierzy dywizjonu. Oprócz obsługi przygotowywania posiłków i obsługi kuchni polowej, jednym z najważniejszych przedsięwzięć które realizuje kompania logistyczna jest zabezpieczenie techniczne. Podczas gdy kuchnia sprawnie przygotowuje obiad, na skraju lasu zespół medyczny w składzie: dwóch ratowników i kierowca szkolą się w zakresie udzielenia pierwszej pomocy rannemu żołnierzowi.

Dowódca świętoszowskich przeciwlotników zwraca uwagę jeszcze na jednego z ćwiczących żołnierzy. To chorąży Tomasz Sawionek z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL) w Poznaniu, który w ramach porozumienia pomiędzy 10BKPanc i CSWL uczestniczy w ćwiczeniu „Orzeł 13”, zdobywając w jego trakcie pierwsze szlify i doskonaląc praktycznie nabyte w czasie nauki wiedzę i umiejętności.

– Jestem zadowolony z przebiegu ćwiczenia. Głównie z ogromnego zaangażowania, którym wykazali się żołnierze. Co prawda aura pogodowa nie pozwoliła na wykonanie wszystkich zamierzonych przedsięwzięć, ale udało nam się zrealizować większość zaplanowanych zadań – podsumował dowódca dywizjonu przeciwlotniczego podpułkownik Nikonowicz.

Źródło: Katarzyna Przepióra

PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wzywa na kwalifikację
 
Mobilne moździerze dla armii
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Następcy Wstęg poszukiwani
Polsko-łotewska „Zima”
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
To nie mogło się udać, ale…
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Pomagali z narażeniem życia
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Powstanie bez sukcesu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
We Are All Darfur
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Klasy wojskowe po nowemu
Iran uderza w USA
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Terytorialsi za oceanem
Arsenał Iranu
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Misje na dłużej
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Ostatni samochód Marszałka
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
Strykery znów na Mazurach
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Kajak idealny dla komandosa
Projekt MON dla szkół
Misja wojownika
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Beagle dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Za wolność naszą i waszą
Defense Without Politics
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Bohaterskie Orlęta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Benemerenti 2020
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO