moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdzą, czy piloci mogą wzbić się w powietrze

Na obóz kondycyjny do Mrągowa przyjechało 70 lotników. Wypoczną, ale przede wszystkim przejdą serię testów wytrzymałościowych. Zaliczenie takiego turnusu raz w roku to obowiązek każdego pilota, nawigatora czy strzelca pokładowego. Inaczej nie będą mogli znowu zasiąść w kokpicie wojskowej maszyny.


– U nas żołnierze mogą się zregenerować i odreagować stres związany ze służbą – mówi ppłk Krzysztof Sikorski, komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Mrągowie.

Na obóz przyjechali lotnicy z Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych. Są wśród nich nie tylko piloci śmigłowców, samolotów transportowych i bojowych, lecz także wszyscy członkowie załóg, którzy pełnią służbę w powietrzu: nawigatorzy, technicy i strzelcy pokładowi oraz lekarze z grup poszukiwawczych. – Udział w obozie szkoleniowo-kondycyjnym raz w roku jest obowiązkiem każdego członka personelu latającego. Inaczej nie mógłby pełnić służby w powietrzu – informuje mjr Jakub Block z Dowództwa Sił Powietrznych.

Podpułkownik Krzysztof Sikorski, komendant mrągowskiego Ośrodka, podkreśla jednak, że rekreacja nie jest tu najważniejsza. – Piloci przechodzą przede wszystkim ogólne badania oraz testy wytrzymałościowe, np. w komorze niskich ciśnień. Sprawdzamy w ten sposób odporność ich organizmu na niedotlenienie wysokościowe – wyjaśnia komendant.

A jeśli żołnierz nie przejdzie badań? – Nie może latać. To kwestia bezpieczeństwa – mówi ppłk Sikorski.

REKLAMA

Żołnierze uczestniczą w obozie także po to, by poprawić swoją fizyczną sprawność. Podczas trzytygodniowego turnusu nie tylko korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych i odnowy biologicznej, lecz również po kilka godzin dziennie pracują nad swoją kondycją. Ćwiczenia są dobierane przez trenerów. Do wyboru mają kilka sportowych dyscyplin. – Teraz, gdy mamy sezon letni, żołnierze są podzieleni na specjalistyczne grupy, m.in. żeglarską, windsurfingową i nurkową. Jest też grupa ogólnorozwojowa, której żołnierze uprawiają nordic walking, jeżdżą na rowerach lub biorą udział w marszach kondycyjnych – mówi oficer z mrągowskiego WOSzK-u. Zimą jeżdżą na nartach i łyżwach lub uprawiają żeglarstwo lodowe. Każdy turnus kończy się egzaminem z wychowania fizycznego.

Historia obozów kondycyjnych jest długa. – W latach pięćdziesiątych po katastrofach samolotów LIM uznano, że trzeba zadbać o najbardziej zawodny element, jakim jest w lotnictwie człowiek. Stąd idea turnusów – mówi płk Dariusz Tatarowski, pilot śmigłowca z Dowództwa Sił Powietrznych. Pułkownik, który na co dzień lata na śmigłowcach SW-4, Mi-2 i W-3 Sokół, jest na obozie po raz szesnasty. Twierdzi, że pozwala mu to zadbać nie tylko o tężyznę, lecz także o dobre samopoczucie. – To w naszym trudnym i stresującym zawodzie rzecz niezwykle istotna – dodaje.

Długość turnusu ustalili specjaliści na podstawie badań między innymi fizjologów, którzy uznali, że trzy tygodnie to najodpowiedniejszy czas, by piloci mogli się zregenerować.

Obozy kondycyjne dla lotników odbywają się w mrągowskim ośrodku przez cały rok. W bieżącym weźmie w nich udział ponad 750 żołnierzy. Rok temu w jedenastu turnusach uczestniczyło 769 wojskowych, a w 2011 – 730. Trwający teraz obóz jest piąty w tym roku. Zakończy się 28 maja.

***
Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny w Mrągowie powstał w 1960 roku z rozkazu dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju. Do 2005 roku funkcjonował w strukturach Sił Powietrznych. Od 1 czerwca 2005 podlega dowódcy Garnizonu Warszawa. Podobne obozy odbywają się także w drugim ośrodku kondycyjno-szkoleniowym w Zakopanem.

PG

autor zdjęć: Arch. WOSzK

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Weterani znów staną na macie
Wojsko przeciw wirusowi
Powstaną kolejne strzelnice
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kraby w Bolesławcu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prezydent Duda jedzie do USA
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szkolenie wodne podhalańczyków
Wojsko ma ofertę dla cywili
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rakiety z Mesko w F-35
Kolejne Groty dla wojska
Krwawy Wołyń
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Ułańska szarża
Ofensywa Tuchaczewskiego
Oficer jak biała karta...
16 sekund Liberatora
Most do współpracy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Żołnierze w sztafecie pomocy
PGZ będzie obecna na MSPO
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Współzawodnictwo rozwija
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Brawurowe zagony motorowe
Ogromne zainteresowanie Soną
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Zbiegowie z innego świata
Ochotnicy na ratunek
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Groty z granatnikiem
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Online z mistrzami sportu
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Minister Błaszczak dziękuje medykom
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO