moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięgali służyć Ojczyźnie

13 czerwca w Mińsku Mazowieckim odbyła się przysięga żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, którzy rozpoczęli szkolenie 6 maja br. w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej.


W uroczystości, którą poprzedziła minuta cieszy dla uczenia pamięci poległego w Afganistanie st. chor. Jana Kiepury, uczestniczyli: komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcy i przedstawiciele Rodzajów Sił Zbrojnych, komendanci szkół i centrów szkolenia Policji, przedstawiciele Prokuratury Wojskowej i sądów, władz miasta, mińskiej policji oraz straży pożarnej.

Złożenie przysięgi wojskowej jest najważniejszym dniem dla każdego żołnierza Sił Zbrojnych RP. Przygotowujący się do służby w NSR żołnierze przysięgali dochować wierności ojczyźnie oraz podejmować wyzwania dla dobra narodu i kraju. Od chwili wypowiedzenia słów roty przysięgi wojskowej rozpoczęła się ich prawdziwa żołnierska droga. Aktu zaprzysiężenia dokonał komendant Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej płk dr Piotr Płonka. Złożeniem przysięgi na sztandar jednostki wyróżnieni zostali: szer. elew Dawid Mazur, szer. elew Daniel Pieczychlebek, szer. elew Klaudia Kalinowska i szer. elew Łukasz Białozor.

Następnie komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus wręczył listy gratulacyjne wyróżnionym żołnierzom oraz ich rodzinom. Listami gratulacyjnymi, które są wyrazem uznania dla zdyscyplinowania i sumienności podczas szkolenia w okresie unitarnym, wyróżnieni zostali: szer. elew Marcin Herda, szer. elew Łukasz Niedźwiecki, szer. elew Robert Słowikowski i szer. elew Patryk Teleżyński.

– To niezwykłe uczucie patrzeć, jak z cywila rodzi się żołnierz, który w murach Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej zaczyna uczyć się żołnierskiego fachu i zdobywa wojskowe umiejętności, jakie wkrótce będą sprawdzone i doskonalone w jednostkach na terenie całego kraju – zwrócił się do uczestników uroczystości komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus. – Wszyscy składający dziś przysięgę trafili do Wojska Polskiego w wyniku świadomego wyboru – coraz więcej bowiem młodych ludzi widzi w służbie wojskowej możliwość spełnienia życiowych i zawodowych ambicji, ale bycie żołnierzem zobowiązuje – podkreślił komendant i zwrócił się do świeżo zaprzysiężonych żołnierzy: – Już wkrótce będziecie pełnić trudną, odpowiedzialną a nawet niebezpieczną służbę na terenie kraju i za granicą, w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Będziecie wraz z innymi służbami odpowiedzialni za bezpieczeństwo i suwerenność naszej ojczyzny.

W imieniu ministra obrony narodowej komendant główny ŻW podziękował rodzicom i najbliższym za trud i wysiłek włożone w wychowanie i przygotowanie przyszłych żołnierzy do zaszczytnego obowiązku służby dla Rzeczpospolitej Polskiej.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Przysięga była także okazją do promocji Żandarmerii Wojskowej wśród mińskiej społeczności. Mińszczanie mogli zapoznać się z zaprezentowanym sprzętem i wyposażeniem Żandarmerii Wojskowej.

Data przysięgi wojskowej była nieprzypadkowa. 13 czerwca to dzień szczególny dla wszystkich żandarmów. To dzień, w którym obchodzone jest Święto Żandarmerii Wojskowej. W bieżącym roku obchodzimy XXIII rocznicę istnienia formacji, która budowana od 1990 roku jest szanowanym i docenianym za profesjonalizm ogniwem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które dotychczas nie odbyły szkolenia wojskowego, a chciałyby je odbyć w trybie ochotniczym. Wprowadzenie tej służby wychodzi naprzeciw także oczekiwaniom osób, które zamierzają połączyć swoją cywilną aktywność zawodową z obowiązkami żołnierskimi, służąc w przyszłości w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Szkolenie elewów podzielone jest na dwa etapy i będzie trwać do 29 sierpnia 2013 roku. Pierwszy okres to szkolenie podstawowe trwające około 3 miesiące, drugi – specjalistyczne trwające miesiąc. Przez cztery miesiące żołnierze nabędą podstawowe umiejętności oraz wiedzę z zakresu rzemiosła żołnierskiego.

Źródło: Katarzyna Mrozkowiak

PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał Iranu
 
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Podziemna potęga
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Defense Without Politics
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
O Patriotach na WAT
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Noc deportacji
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nowy wiceminister w MON
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Obradowała Rada Gabinetowa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Własne interesy Europy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Chciałem walczyć z Niemcami
Sowieci w lodowej pułapce
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Umowa na Harpie podpisana!
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Iran uderza w USA
Żyj zdrowiej
Szturmani na Lipie
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nauka zimowego pływania
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
F-35 – polska Harpia
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
We Are All Darfur
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Double Eagle po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO