moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięgali służyć Ojczyźnie

13 czerwca w Mińsku Mazowieckim odbyła się przysięga żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, którzy rozpoczęli szkolenie 6 maja br. w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej.


W uroczystości, którą poprzedziła minuta cieszy dla uczenia pamięci poległego w Afganistanie st. chor. Jana Kiepury, uczestniczyli: komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcy i przedstawiciele Rodzajów Sił Zbrojnych, komendanci szkół i centrów szkolenia Policji, przedstawiciele Prokuratury Wojskowej i sądów, władz miasta, mińskiej policji oraz straży pożarnej.

Złożenie przysięgi wojskowej jest najważniejszym dniem dla każdego żołnierza Sił Zbrojnych RP. Przygotowujący się do służby w NSR żołnierze przysięgali dochować wierności ojczyźnie oraz podejmować wyzwania dla dobra narodu i kraju. Od chwili wypowiedzenia słów roty przysięgi wojskowej rozpoczęła się ich prawdziwa żołnierska droga. Aktu zaprzysiężenia dokonał komendant Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej płk dr Piotr Płonka. Złożeniem przysięgi na sztandar jednostki wyróżnieni zostali: szer. elew Dawid Mazur, szer. elew Daniel Pieczychlebek, szer. elew Klaudia Kalinowska i szer. elew Łukasz Białozor.

Następnie komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus wręczył listy gratulacyjne wyróżnionym żołnierzom oraz ich rodzinom. Listami gratulacyjnymi, które są wyrazem uznania dla zdyscyplinowania i sumienności podczas szkolenia w okresie unitarnym, wyróżnieni zostali: szer. elew Marcin Herda, szer. elew Łukasz Niedźwiecki, szer. elew Robert Słowikowski i szer. elew Patryk Teleżyński.

– To niezwykłe uczucie patrzeć, jak z cywila rodzi się żołnierz, który w murach Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej zaczyna uczyć się żołnierskiego fachu i zdobywa wojskowe umiejętności, jakie wkrótce będą sprawdzone i doskonalone w jednostkach na terenie całego kraju – zwrócił się do uczestników uroczystości komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus. – Wszyscy składający dziś przysięgę trafili do Wojska Polskiego w wyniku świadomego wyboru – coraz więcej bowiem młodych ludzi widzi w służbie wojskowej możliwość spełnienia życiowych i zawodowych ambicji, ale bycie żołnierzem zobowiązuje – podkreślił komendant i zwrócił się do świeżo zaprzysiężonych żołnierzy: – Już wkrótce będziecie pełnić trudną, odpowiedzialną a nawet niebezpieczną służbę na terenie kraju i za granicą, w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Będziecie wraz z innymi służbami odpowiedzialni za bezpieczeństwo i suwerenność naszej ojczyzny.

W imieniu ministra obrony narodowej komendant główny ŻW podziękował rodzicom i najbliższym za trud i wysiłek włożone w wychowanie i przygotowanie przyszłych żołnierzy do zaszczytnego obowiązku służby dla Rzeczpospolitej Polskiej.

REKLAMA

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Przysięga była także okazją do promocji Żandarmerii Wojskowej wśród mińskiej społeczności. Mińszczanie mogli zapoznać się z zaprezentowanym sprzętem i wyposażeniem Żandarmerii Wojskowej.

Data przysięgi wojskowej była nieprzypadkowa. 13 czerwca to dzień szczególny dla wszystkich żandarmów. To dzień, w którym obchodzone jest Święto Żandarmerii Wojskowej. W bieżącym roku obchodzimy XXIII rocznicę istnienia formacji, która budowana od 1990 roku jest szanowanym i docenianym za profesjonalizm ogniwem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które dotychczas nie odbyły szkolenia wojskowego, a chciałyby je odbyć w trybie ochotniczym. Wprowadzenie tej służby wychodzi naprzeciw także oczekiwaniom osób, które zamierzają połączyć swoją cywilną aktywność zawodową z obowiązkami żołnierskimi, służąc w przyszłości w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Szkolenie elewów podzielone jest na dwa etapy i będzie trwać do 29 sierpnia 2013 roku. Pierwszy okres to szkolenie podstawowe trwające około 3 miesiące, drugi – specjalistyczne trwające miesiąc. Przez cztery miesiące żołnierze nabędą podstawowe umiejętności oraz wiedzę z zakresu rzemiosła żołnierskiego.

Źródło: Katarzyna Mrozkowiak

PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Walka z niewidzialnym wrogiem
 
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Trzy cele na ścieżce
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Poprad w kolejnej jednostce
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Gen. Mika jest już zdrowy!
Defense Without Politics
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wirtualny dzień otwarty
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Sześć dekad pod wirnikiem
Iran uderza w USA
Rajd porucznika „Podkowy”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Certyfikacja na „Tarczowni”
PKW Orlik na półmetku
Żadnej kapitulacji
Sukcesy sportowców w mundurach
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
H.E.L.P. na pandemię
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Następca RPG-7
Rakiety w celu
Ochotnik do Polski
Początek katyńskiej zbrodni
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Sztuka szukania niedoskonałości
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Obradowała Rada Gabinetowa
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Nieoczekiwany test z gotowości
Terytorialsi nie stracą dodatku
As w potrzasku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
„Gwiezdne wojny” Reagana
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Nowa misja polskich żołnierzy
Programiści w walce z koronawirusem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO