moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsze takie święto

Podczas historycznego święta 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zgodnie z decyzją kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari utożsamione zostały aż trzy pododdziały Cyfrowej Bryg@dy.


Najbardziej uroczystym i podniosłym momentem obchodów było utożsamienie 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7 bSKW), 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej (7 dAKW) oraz batalionu dowodzenia Strzelców Wielkopolskich z ich historycznymi poprzednikami - pułkami i dywizjonem, które zostały odznaczone Orderami Wojennymi Virtuti Militari. Dla pododdziałów dziedziczących i kultywujących tradycje historyczne jest to najwyższy akt świadczący o ciągłości nie tylko samego Orderu, ale także o więzach pomiędzy minionymi i współczesnymi pokoleniami żołnierskimi.

Uroczystego przepięcia replik Orderów Wojennych Virtuti Militari dokonał, w imieniu Kapituły Orderu, generał dywizji Janusz Adamczak oraz dowódca Wielkopolskiej Brygady generał brygady Rajmund T. Andrzejczak. - Przed chwilą wszyscy byliśmy świadkami przekazania najcenniejszych atrybutów, barw i symboli Oręża Polskiego dla pododdziałów brygady. Tym, którzy dziś byli świadkami przekazania sztandarów i wstęg najwyższego wojskowego odznaczenia Virtuti Militari dla moich pododdziałów, ze spokojem mogę powiedzieć, że są w bardzo dobrych rękach - powiedział dowódca Wielkopolskiej Brygady.

Specjalnie na tę okazję 7 bSKW oraz 7 dAKW ufundowały repliki sztandarów historycznych, na które przepięte zostały repliki Orderów. Niesamowite wrażenie robił fakt, że aż trzy podpodziały jednej brygady zostały utożsamione tego samego dnia. Kapituła Orderu Wojennego Virtuti Militari podjęła decyzję o utożsamienia po wnikliwym sprawdzeniu, czy pododdziały są godne dostąpienia tego aktu. „Zarówno dowództwo, jak i żołnierze wszystkich szczebli wyróżniają się szeroką wiedzą historyczną, dużą świadomością obywatelską, wartościami patriotycznymi i wzorową wojskową postawą” - to jeden z argumentów, który przytoczyli członkowie Kapituły OW VM.

To nie jedyna podniosła chwila w czasie święta. Kompania rozpoznawcza, której żołnierze ostatnimi czasy odnosili spore sukcesy podczas rywalizacji na szczeblu Wojsk Lądowych, doczekała się przyjęcia tradycji 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego oraz przejęła nazwę Ułanów Wielkopolskich. Kompania otrzymała także proporzec rozpoznawczy, który wręczył im 96-letni podpułkownik Zbigniew Makowiecki, kawalerzysta z czasów II Rzeczypospolitej, który na uroczystość przybył aż z Londynu.

Święto było okazją do podziękowania żołnierzom za codzienny trud oraz wkład w ich służbę. Wśród wyróżnień znalazły się: tytuł honorowy zasłużony żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej z odznaką w III stopniu, pismo pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru 17 WBZ, odznaki pamiątkowe oraz dyplomy uznania. Trzech oficerów: major Zbigniew Siwek, rotmistrzowie Damian Kidawa oraz Daniel Mysliński, zgodnie z decyzją Zebrania Oficerów 17 WBZ otrzymali szable oficerskie wzór 21/22. Szablę otrzymał także generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, który nie spodziewał się takiego wyróżnienia.

Ważną chwilą było odczytanie apelu poległych oraz oddanie salwy honorowej, a także trzykrotny salut artyleryjski oddany na cześć wszystkich poległych z Wielkopolskiej Brygady. Był to moment wzruszający szczególnie dla rodzin poległych w Afganistanie żołnierzy, którzy przybyli do Międzyrzecza, aby wspólnie uczestniczyć w święcie.

- W dniu święta słowa podziękowania i uznania kieruję do wszystkich oficerów, podoficerów, ułanów, strzelców i artylerzystów konnych, do wszystkich żołnierzy i pracowników cywilnych Jednostki za wasz wysiłek i nienaganną postawę. Dziękuję przełożonym, kolegom, instytucjom i urzędom, które z nami współpracują i pomagają. Dziękuję wszystkim życzliwym sprawom naszej Brygady, dziękuję zwłaszcza za te najdrobniejsze gesty, słowa. Są zawsze oczekiwane i zauważane. Najcieplejsze ze swoich podziękowań kieruję do naszych Rodzin, bez których to cierpliwości, wytrwałości i poświęcenia nasz ogromny sukces nie był by możliwy. Ten dzień dedykuje w imieniu całej 17WBZ - właśnie naszym Rodzinom - powiedział na zakończenie uroczystości dowódca.

W godzinach popołudniowych żołnierze wraz z rodzinami bawili się na wspólnym festynie, gdzie czekała na nich moc atrakcji. Były pokazy ratownictwa medycznego, akcja gaśnicza straży pożarnej, a także występy artystyczne. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił, pokonując ścieżkę saperską, sprawdzić celne oko na trenażerach czy zmierzyć się z żołnierzami podczas wspólnego biegu ulicami Międzyrzecza. Wieczór zakończył występ gwiazdy wieczoru - zespołu MEGITZA oraz bal brygadowy.

Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny/ 17 BZ

PZ

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
 
Krwawe walki o Monte Cassino
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Szturmani na Lipie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowy wiceminister w MON
Chciałem walczyć z Niemcami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Stulatka hydrografia
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
O Patriotach na WAT
Ważka bliżej
Defense Without Politics
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
We Are All Darfur
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Żyj zdrowiej
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Double Eagle po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Własne interesy Europy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał Iranu
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe po nowemu
Czerwoni w odwrocie
For the Right Cause
Podziemna potęga
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Darłowo czeka na śmigłowce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rywalizacja strzelców wyborowych
They Train Together, They Fight Together
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Nauka zimowego pływania
Symulatory strzelań Rosomaków
Iran uderza w USA
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Medyczne ćwiczenia zawiszaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO