moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mamy drugi medal mistrzostw Europy

St. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski zdobyła brązowy medal na szermierczych mistrzostwach Europy w Zagrzebiu. To już drugi polski krążek na tej imprezie. Wczoraj trzecie miejsce zajął jej kolega z zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego st. szer. Krzysztof Mikołajczak.


Na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy szablistka z WZS Zegrze w turnieju indywidualnym także zajęła trzecie miejsce. W tym roku po nieudanym starcie na londyńskich igrzyskach była głodna sukcesu. Drogę do finału zamknęła jej jednak Ukrainka Olga Charłan, z którą w tym roku dwukrotnie przegrała w półfinale turniejów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata. Polka przegrała z nią 11:15 w Orleanie oraz 10:15 w Gandawie. W Zagrzebiu Ukrainka wygrała z szablistą z zegrzyńskiego WZS 15:9, a potem w walce o tytuł mistrzowski wyższość Charłan musiała uznać reprezentantka Grecji Vassiliki Vougiouka. Ukrainka po zwycięstwie 15:7 mogła cieszyć się ze złotego medalu. Wraz z Polką na trzecim stopniu podium stanęła Włoszka Irene Vecchi.

W półfinałowym pojedynku pomiędzy Polką i Ukrainką pierwszy punkt wywalczyła nasza reprezentantka. Charłan jednak wyrównała, a potem zawodniczka z WZS Zegrze znów wyszła na prowadzenie. Ale na krótko. Kiedy na tablicy pojawił się wynik 2:2 w dalszej fazie rywalizacji prowadziła już tylko Ukrainka. Najwyższą przewagę uzyskała przy stanie 12:6. Polce szybko udało się odrobić dwa trafienia, ale kolejne dwa zadała jej rywalka. W momencie, gdy Ukraince do zwycięstwa brakowało już tylko jednego punktu Polka zdobyła dziewiąte oczko. Kolejnego już nie udało jej się wywalczyć. Ukrainka nie dała sobie odebrać zwycięstwa, a w finale nie dała żadnych szans Greczynce.

St. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski (z prawej).

Na postawę Polki w walce z Charłan z pewnością duży wpływ miał wcześniejszy, ciężki i niezwykle dramatyczny, pojedynek z Francuzką Cécilią Berder. St. szer. Socha-Szelagowski wygrała 15:14, ale przez niemal całą walkę prowadziła jej rywalka, chwilami nawet sześcioma punktami (11:5 i 12:6). Na szczęście od stanu 12:6 dla Berder pięć punktów z rzędu zdobyła Polka. Ale Francuzka nie poddawała się i objęła prowadzenie 14:12. Nasza reprezentanta zdobyła jednak trzy punkty z rzędu i już mogła cieszyć się z brązowego medalu. – Obawiam się, że tak dramatyczny pojedynek z Francuzką odbije się na półfinałowym pojedynku Oli – powiedział tuż po jego zakończeniu mjr Jerzy Świnoga, szef zegrzyńskiego WZS. Niestety, miał rację. Na dodatek jego podwładna w półfinale trafiła na niewygodną rywalkę. – Ukrainka jest świetną szablistką, a Oli po ciężkiej walce trudno było się odbudować. Ale bardzo cieszę się z jej brązowego medalu i w ogóle drugiego krążka naszego zawodnika w Zagrzebiu – dodał uradowany major.

W turnieju szablistek walczyły jeszcze trzy Polki, ale tylko jednej z nich udało się zakwalifikować do czołowej szesnastki. Szer. Katarzyna Kędziora z poznańskiego WZS uplasowała się na 15. pozycji. W walce o awans do ćwierćfinału przegrała 3:15 z Hiszpanką Araceli Navarro. Matylda Ostojska zajęła 30. miejsce, a Marta Puda 31.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Thin Blue Line
Groźny jak Tallboy
Pamięć o tragedii
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Selekcja w pigułce
W Indiach mieli swój drugi dom
Polscy nurkowie na Islandii
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Agresja sowieckiego kolosa
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Walka i dyplomacja
Brawurowa ucieczka „Orła”
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Modernizacja starów 266
A Torn Subcontinent
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stalin czekał i kalkulował
Modernizacja Sokołów
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wojsko wraca do Łomży
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Skok na lotnisko
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
Polska nie pozostanie osamotniona
Dead to the World
Sprawdzają Brutusa
Moje serce należy też do Indii
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Górale” zdobywają miasto
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Chorwacki test polskich kadetów
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Cienka niebieska linia
Irańskie szachy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Nowa misja i nowy sprzęt
Umowa na Feniksy
Polscy weterani i książę Harry
Iranian Chess Game
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO