moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dziś dzień pancerniaków

Jeżdżą Rosomakami, bojowymi wozami piechoty i Leopardami. W armii pieszczotliwie mówi się o nich „pancerniacy”, „dekle”, „uszczelki”. Wojska pancerne i zmechanizowane są największym liczebnie rodzajem wojsk wchodzącym w skład Wojsk Lądowych. Dzisiaj obchodzą swoje święto.


– Wojska pancerne i zmechanizowane to trzon Wojsk Lądowych – mówi Jacek Matuszak z Wydziału Prasowego Wojsk Lądowych. – Mogą nie tylko szybko się przemieszczać, ale też skutecznie niszczyć przeciwnika.

Żołnierze są tak wyszkoleni, że mogą współpracować zarówno z Siłami Powietrznymi, jak i Marynarką Wojenną w dowolnej części kraju oraz poza jego granicami w operacjach bojowych, stabilizacyjnych i wsparcia pokoju prowadzonych pod flagą ONZ, Unii Europejskiej lub w ramach NATO. W czasie pokoju mogą uczestniczyć w operacjach reagowania kryzysowego, w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof.

Żołnierze wojsk pancernych i zmechanizowanych obchodzą swój dzień od 2009 roku. O jego ustanowienie walczył gen. Waldemar Skrzypczak. – Przeciwlotnicy, chemicy, saperzy – wszyscy mieli swoje święta. Pomyślałem, dlaczego nie my – opowiada wiceminister obrony narodowej, były dowódca Wojsk Lądowych.


W tym roku pancerniacy będą świętować  w Bartoszycach. W tym garnizonie stacjonuje 20 Brygada Zmechanizowana. Podczas uroczystości zostaną wręczone medale i odznaczenia. Zwycięzcy zawodów użyteczno-bojowych zostaną nagrodzeni pucharami. Mieszkańcy Bartoszyc będą mogli zobaczyć wozy bojowe i pokaz wyszkolenia żołnierzy.

REKLAMA

Ostatni rok dla wojsk pancernych i zmechanizowanych był intensywny.  – Jedną z najważniejszych operacji, która się rozpoczęła, jest ściągnięcie naszego sprzętu z Afganistanu – mówi gen. bryg. Andrzej Danielewski, szef szkolenia Wojsk Lądowych. Pierwsza partia Rosomaków wróciła w maju do Polski. – Nasi żołnierze pracują w Afganistanie nad zabezpieczeniem sprzętu, przygotowaniem np. Rosomaków do transportu. A kiedy pojazdy wrócą do kraju, trzeba będzie zrobić ich przegląd, być może wykonać naprawy – dodaje gen. Danielewski.

W kraju żołnierze przygotowują się do dwóch dużych ćwiczeń – „Dragon 13” oraz międzynarodowego „Steadfast Jazz 2013”. – Jako Wojska Lądowe odpowiadamy za praktyczną część ćwiczeń, musimy zadbać o poligony, sprzęt, którego będą używać żołnierze – tłumaczy gen. Danielewski.


Pancerniaków cieszą zapowiedzi wiceministra obrony narodowej gen. Waldemara Skrzypczaka  modernizacji i zakupu kolejnych czołgów Leopard oraz unowocześnienie 128 maszyn, które mamy. Obecnie w tego typu czołgi wyposażona jest tylko 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Jeśli kupimy kolejne maszyny, to trafią one najprawdopodobniej do 34 Brygady Kawalerii Pancernej do Żagania, która w tej chwili ma rodzime PT-91 Twardy, albo do 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, która dysponuje wysłużonymi T-72M. Wojsko chce też wyposażyć ośrodek szkolenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej w trzy symulatory dla kierowców czołgów Leopard.

Sami żołnierze próbują opracowywać projekty, które według nich będą im pomocne w służbie. Żołnierze 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich zaprojektowali siatkę maskującą dla Rosomaków. Kamuflaż jest szyty na miarę i sprawia, że jadący pojazd trudno wykryć kamerą termowizyjną. Pomysł żołnierzy popierają dowódcy.  – Mam nadzieję, że ta propozycja zainspiruje firmy zbrojeniowe – mówi gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak.

Żołnierze wojsk pancernych i zmechanizowanych używają pojazdów bojowych różnych typów. Oprócz czołgów mają ok. 1200 bojowych wozów piechoty BWP-1, które od 2003 roku systematycznie są zastępowane przez kołowe transportery opancerzone Rosomak. W jednostkach Wojsk Lądowych jest już ok. 400 KTO. Pododdziały wojsk pancernych i zmechanizowanych są uzbrojone między innymi w 60-milimetrowy moździerz LM-60D,  40-milimetrowy granatnik automatyczny MK19, 40-milimetrowy granatnik jednostrzałowy podwieszany GPBO-40, 40-milimetrowy granatnik jednostrzałowy samodzielny GSBO-40, 12,7-milimetrowy wielkokalibrowy karabin wyborowy TOR, 7,62-milimetrowy karabin wyborowy BOR i 5,56-milimetrowy kbs wz. 96 BERYL.

Nieformalną stolicą wojsk pancernych jest Żagań.  Tam stacjonuje Dowództwo 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 34 Brygada Kawalerii Pancernej. W pobliskim Świętoszowie – 10 Brygada Kawalerii Pancernej, a w Wędrzynie i Międzyrzeczu – 17 Brygada Zmechanizowana. Prócz niej do wojsk pancernych i zmechanizowanych zalicza się 12 Dywizję Zmechanizowaną im. króla Bolesława Krzywoustego w Szczecinie, 16 Dywizję Zmechanizowaną im. króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu oraz podległe im jednostki i 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Rzeszowie.

EK

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Dariusz Kudlewski, Adam Roik (Combat Camera DOSZ)

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1371926580
~ja - sam sprzęt to nie wszystko choć dużo załatwia, wyszkolenie, koncepcja, strategia. Dla mnie klasyczny konflikt można wygrać przez uzyskanie przewagi w powietrzu. (choć Vietnam temu zaprzeczył - wojna na wyczerpanie) . Stąd drony jako środki uderzeniowe są dobrym rozwiązaniem , nasi najwięksi 3 sąsiedzi to głównie siły pancerne. Nie ma czołgu, który wygrałby z MQ-9 uzbrojonym w AGM-114K Hellfire II . przydałaby się eskadra lub 2 F-15SE Silent Eagle , dobry BWP najlepiej ciężki typu Namer i lekki pływający K21, CV90, Anders- patent z pontonami do Andersa można kupić od Koreańczyków (k21) .
5C-16-3D-92
~ja
1371842700
Ważne ile mają nowoczesnego sprzętu a nie sprzętu. Większość to sprzęt którym dysponują sąsiedzi i ewentualnie przeciwnik. Żadnej przewagi nad nimi.
4B-CF-AB-4B
~scoobydoopoznan
1371815340
Pojedziecie kiedyś Namer' em i Andersem .... .
5C-16-3D-92

Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
 
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Fordy, a nie Nissany
Online z mistrzami sportu
Poprady dla zawiszaków
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Mała Polska na skraju Niemiec
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent wręczył nominacje generalskie w Brodnicy
Testament Polski Walczącej
Kim przekracza granice
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Laserowa artyleria US Army
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Ogromne zainteresowanie Soną
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Response to Emergency
Z menażką na wakacje
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Informacja Prasowa
Nieskażeni rutyną
Kajmany na gąsienicach
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda jedzie do USA
Powstaną kolejne strzelnice
Prezydent z wizytą w Drawsku
Ubiory ochronne z Maskpolu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Weterani w pasiece
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Współzawodnictwo rozwija
Na misjach święta inne niż zwykle
Wyjątkowy CWIX
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wyzwania polskiej prezydencji
Nowe karabinki dla specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO