moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żaroodporni w mundurach

Muszą umieć sprawnie ugasić las na poligonie lub koszary, ale też płonący samolot wypełniony paliwem, skład amunicji i magazyn pełen środków chemicznych. Koledzy żartobliwie nazywają ich żaroodporni. W wojsku służbę pełni 2,5 tysiąca zawodowych strażaków.


Na drodze krajowej nr 18 cysterna z paliwem wpadła do rowu. W każdej chwili mogło dojść do wybuchu. Wśród kilku strażackich sekcji ratowniczo-gaśniczych, które zapobiegły tragedii, byli żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. – W podobnych wypadkach interweniujemy kilka razy w roku. Nie tak dawno gasiliśmy sześć samochodów, które zapaliły się na jadącej lawecie, innym razem wyjeżdżaliśmy gasić płonący domek jednorodzinny, a pięć lat temu braliśmy udział w gaszeniu wielkiego pożaru lasu – mówi chor. Krzysztof Buczkowski, komendant Wojskowej Straży Pożarnej ze Świętoszowa.

Jego 30-osobowa jednostka przez wszystkie dni roku pełni nieprzerwany dyżur bojowy. Najważniejszym zadaniem Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej jest gaszenie pożarów i prowadzenie akcji ratowniczych na terenach i obiektach zarządzanych przez armię, ale w razie potrzeby strażacy wojskowi wspomagają w akcjach kolegów z Państwowej Straży Pożarnej.

W 2012 roku wyjeżdżali do pożarów 942 razy, z czego 736 dotyczyło akcji poza terenem administrowanym przez wojsko. W tym roku uczestniczyli już w 380 akcjach gaśniczych, z których tylko 73 miały miejsce na terenach zarządzanych przez armię.

W Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, która obchodzi 20-lecie istnienia, pełni służbę blisko 2,5 tysiąca żołnierzy i pracowników wojska. Wspomaga ich 30 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. W Polsce nad bezpieczeństwem czuwają 92 jednostki wojskowych strażaków. Najwięcej, bo 33, działa w koszarach i obiektach podległych Inspektoratowi Wsparcia SZ. Najmniej, po jednej jednostce, znajduje się na terenie zarządzanym przez Dowództwo Wojsk Specjalnych i Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia.

Wojskowa Ochrona Przeciwpożarowa ma długą i barwną tradycję. Już w 1920 w roku w Departamencie VIII Budownictwa polskiej armii istniał Samodzielny Wydział Przeciwpożarowy.

– Zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego obiektów i terenów wojskowych wymaga od naszych ludzi sporego wysiłku w działalności prewencyjnej i zagwarantowania sprawności systemu ratowniczo-gaśniczego – mówi płk Tadeusz Likus, szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej. – Strażacy przechodzą gruntowne przeszkolenie w resortowej Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie koło Grudziądza. Staramy się stworzyć tam symulowane warunki miejsc akcji oraz zagrożeń, jakie mogą się wydarzyć realnie w różnych jednostkach i obiektach wojskowych. Chodzi o to, aby potencjalny pożar, miejsce jego zarzewia i sposób gaszenia nigdy nie był dla naszych ludzi zaskoczeniem – tłumaczy pułkownik.

Wojskowi strażacy wyjeżdżają także na misje zagraniczne. W Afganistanie służyło dotąd ponad 180, wielu z nich po kilka razy. Pełnili dyżury bojowe w bazie Ghazni oraz bazie Warrior. Uczestniczyli również w misji w Iraku. Podczas dziesięciu zmian w latach 2003–2008 zadania wykonywało ponad 220 żołnierzy strażaków.

W ramach modernizacji technicznej armii pożarnicy są wyposażani w nowoczesny sprzęt. W 2012 roku dostali 33 nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze za ponad 33 miliony złotych. Za kolejne 5 milionów resort zakupił dla nich między innymi motopompy, agregaty prądotwórcze i oddymiające, zestawy ratownictwa technicznego i pneumatyczne poduszki podnoszące.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Archiwum Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

dodaj komentarz

komentarze


Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
 
Życie po zdjęciu munduru
Kolejne Raki dla wojska
Rescue Like You Would in a War
„Albatros” już na wodzie
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Zapomniany żołnierz Niepodległej
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
68W znaczy ratownik
Niechciany traktat
Gavia na Atlantyku
Rozpoczynamy nową erę
Trening medyczny przed misją
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Cienka niebieska linia
Wyjątkowa operacja minerów
Wojskowe szkolenie dla studentów
Bożeny do modyfikacji
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Fort zagłady
Osa na patrole
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Lotem przeciw bolszewikom
Rapują zapraszając do WOT
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Rozmowy z diabłem
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Sosnkowski przywrócony
Raki strzelały na Bałkanach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Niezwyciężeni znowu trenują
Na strzelnicy w szczytnym celu
68W Means Lifesaver
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Zmarł trzeci z rannych saperów
Nowy wiceminister w MON
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wsparcie dla saperów
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jani, cudem ocalony
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Nowa misja i nowy sprzęt
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Włochy też chcą Tempesta
Iranian Chess Game
Thin Blue Line
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Snajper walczy także z wiatrem
Klasy wojskowe po nowemu
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wabik z WAT-u
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W drodze po zwycięstwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO