moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żaroodporni w mundurach

Muszą umieć sprawnie ugasić las na poligonie lub koszary, ale też płonący samolot wypełniony paliwem, skład amunicji i magazyn pełen środków chemicznych. Koledzy żartobliwie nazywają ich żaroodporni. W wojsku służbę pełni 2,5 tysiąca zawodowych strażaków.


Na drodze krajowej nr 18 cysterna z paliwem wpadła do rowu. W każdej chwili mogło dojść do wybuchu. Wśród kilku strażackich sekcji ratowniczo-gaśniczych, które zapobiegły tragedii, byli żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. – W podobnych wypadkach interweniujemy kilka razy w roku. Nie tak dawno gasiliśmy sześć samochodów, które zapaliły się na jadącej lawecie, innym razem wyjeżdżaliśmy gasić płonący domek jednorodzinny, a pięć lat temu braliśmy udział w gaszeniu wielkiego pożaru lasu – mówi chor. Krzysztof Buczkowski, komendant Wojskowej Straży Pożarnej ze Świętoszowa.

Jego 30-osobowa jednostka przez wszystkie dni roku pełni nieprzerwany dyżur bojowy. Najważniejszym zadaniem Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej jest gaszenie pożarów i prowadzenie akcji ratowniczych na terenach i obiektach zarządzanych przez armię, ale w razie potrzeby strażacy wojskowi wspomagają w akcjach kolegów z Państwowej Straży Pożarnej.

W 2012 roku wyjeżdżali do pożarów 942 razy, z czego 736 dotyczyło akcji poza terenem administrowanym przez wojsko. W tym roku uczestniczyli już w 380 akcjach gaśniczych, z których tylko 73 miały miejsce na terenach zarządzanych przez armię.

W Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, która obchodzi 20-lecie istnienia, pełni służbę blisko 2,5 tysiąca żołnierzy i pracowników wojska. Wspomaga ich 30 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. W Polsce nad bezpieczeństwem czuwają 92 jednostki wojskowych strażaków. Najwięcej, bo 33, działa w koszarach i obiektach podległych Inspektoratowi Wsparcia SZ. Najmniej, po jednej jednostce, znajduje się na terenie zarządzanym przez Dowództwo Wojsk Specjalnych i Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia.

Wojskowa Ochrona Przeciwpożarowa ma długą i barwną tradycję. Już w 1920 w roku w Departamencie VIII Budownictwa polskiej armii istniał Samodzielny Wydział Przeciwpożarowy.

– Zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego obiektów i terenów wojskowych wymaga od naszych ludzi sporego wysiłku w działalności prewencyjnej i zagwarantowania sprawności systemu ratowniczo-gaśniczego – mówi płk Tadeusz Likus, szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej. – Strażacy przechodzą gruntowne przeszkolenie w resortowej Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie koło Grudziądza. Staramy się stworzyć tam symulowane warunki miejsc akcji oraz zagrożeń, jakie mogą się wydarzyć realnie w różnych jednostkach i obiektach wojskowych. Chodzi o to, aby potencjalny pożar, miejsce jego zarzewia i sposób gaszenia nigdy nie był dla naszych ludzi zaskoczeniem – tłumaczy pułkownik.

Wojskowi strażacy wyjeżdżają także na misje zagraniczne. W Afganistanie służyło dotąd ponad 180, wielu z nich po kilka razy. Pełnili dyżury bojowe w bazie Ghazni oraz bazie Warrior. Uczestniczyli również w misji w Iraku. Podczas dziesięciu zmian w latach 2003–2008 zadania wykonywało ponad 220 żołnierzy strażaków.

W ramach modernizacji technicznej armii pożarnicy są wyposażani w nowoczesny sprzęt. W 2012 roku dostali 33 nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze za ponad 33 miliony złotych. Za kolejne 5 milionów resort zakupił dla nich między innymi motopompy, agregaty prądotwórcze i oddymiające, zestawy ratownictwa technicznego i pneumatyczne poduszki podnoszące.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Archiwum Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnicy na ratunek
 
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Więcej celowników z PCO dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kraby w Bolesławcu
Weterani znów staną na macie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda jedzie do USA
Oficer jak biała karta...
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Ułańska szarża
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Odznaka dla ratowników pola walki
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Krwawy Wołyń
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Zbiegowie z innego świata
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
PGZ będzie obecna na MSPO
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Amerykanie odmładzają F-16
Rakiety z Mesko w F-35
Przysięga podkarpackich terytorialsów
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Szkolenie wodne podhalańczyków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kolejne Groty dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko ma ofertę dla cywili
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Emisariusz heroiczny
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Żołnierze w sztafecie pomocy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Laserowa artyleria US Army
Brawurowe zagony motorowe
Mały Katyń pod Augustowem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Minister Błaszczak dziękuje medykom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO