moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Selekcja – bez bólu nie ma efektów

Na poligonie w Drawsku trwa XVI Selekcja. Do ekstremalnej gry terenowej, organizowanej przez majora Arkadiusz Kupsa, stanęło ostatecznie 71 osób. Niektórzy po raz pierwszy, ale są też tacy, którzy próbują ją zaliczyć po raz szósty.


Na początek 78 uczestników miało do wykonania zadanie miejskie. W ustalonym czasie musieli dotrzeć do dziesięciu punktów w niedużym miasteczku Drawsku Pomorskim. Ich odnalezienie należało potwierdzić podpisem instruktora. Nie wszystkim się to jednak udało. W efekcie koszulkę uczestnika Selekcji, już na poligonie w Drawsku, dostało zaledwie 71 osób.

Pierwszym etapem był przegląd wyposażenia uczestników. Po przejrzeniu przez instruktorów plecaków, do depozytu powędrowały zakazane przedmioty: telefony komórkowe, zegarki, własne pożywienie i napoje, środki wspomagające wydolność organizmu czy lekarstwa. Ich los podzieliły także wszelkie pojemniki na wodę. Chodzi o zasady, jakie obowiązują podczas Selekcji. Są one proste, ale bezwzględne – uczestnicy dostają od instruktorów butelkę wody. Jeśli chcą otrzymać kolejną, muszą zdać pustą. – Nie masz jej, nie dostaniesz wody. Nie będziesz nawadniał organizmu – odpadniesz – mówi jeden z instruktorów.

Dlatego uczestnicy najbardziej pilnują dwóch rzeczy: butelki z wodą i opaski z numerem startowym. Opaska jest dla nich niczym dowód osobisty. Major Arkadiusz Kups od początku gry powtarza, że w jej trakcie uczestnicy nie mają imion i nazwisk – są wyłącznie numerami. To nimi posługują się, gdy są o cokolwiek pytani. Omyłkowe, odruchowe podanie nazwiska kończy dla nieszczęśnika grę. Często zdarzają się prowokacje, a wyczerpany organizm nie reaguje tak sprawnie, jak wypoczęty i pytana osoba zamiast numeru podaje swoje dane.

Po przeglądzie wyposażenia rozpoczyna się właściwa selekcja. Forsowne marszobiegi są przeplatane seriami męczących brzuszków, pompek czy ćwiczeń w zespole z kłodą drewna na barkach. Wypełniają one uczestnikom czas między testem harwardzkim, torem psychologicznym, pływaniem, nurkowaniem, torem przeszkód itp.

W trakcie wykonywania takich ćwiczeń wykruszają się kolejni uczestnicy – w poniedziałkowy wieczór zostało już zaledwie 28 osób. Wiadomo też, że dziś kilku następnych, ostrzeżonych o niezadowalających wynikach, pożegna się z imprezą.
– Tegoroczna Selekcja jest trudniejsza niż poprzednia, przede wszystkim ze względu na pogodę. Zamiast zapowiadanych upałów, na poligonie przez większość czasu pada i jest zimno. Nocą nawet jedynie siedem stopni – mówi major Kups.
Nie wszyscy uczestnicy byli na takie warunki przygotowani. Dlatego wielu z nich zrezygnowało lub już odpadło. Obiecują jednak sobie, że wrócą na kolejne zawody lepiej przygotowani.

W Drawsku są osoby, które przyjechały na Selekcję po raz pierwszy, ale są i tacy,
którzy próbują ją zaliczyć już piąty lub szósty raz. Wszyscy zgodnie twierdzą, że Selekcja wciąga. Jest nieprzewidywalna – nie da się do niej do końca przygotować, bo sam trening fizyczny to nie wszystko. Jak mówią, nie wiadomo, kiedy „klęknie psychika”, a to ona jest tutaj najważniejsza, bo nawet wyczerpany, ale zmotywowany człowiek da radę wykonać zadanie.

REKLAMA

762pr

autor zdjęć: 762 pr

dodaj komentarz

komentarze

~Opus
1372783080
Z tymi numerami już jeden eksperyment był, zakończony mało szczęśliwie. Dobra opcja na uderzenie w psychikę. Ciekawe czy prof Zimbardo byłby zadowolony.
25-1D-88-70

Testament Polski Walczącej
 
Prezydent Duda jedzie do USA
Groty z granatnikiem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Amerykanie odmładzają F-16
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent z wizytą w Drawsku
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Online z mistrzami sportu
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ofensywa Tuchaczewskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Informacja Prasowa
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Żołnierze w sztafecie pomocy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Laserowa artyleria US Army
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Współzawodnictwo rozwija
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Wojsko przeciw wirusowi
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Fordy, a nie Nissany
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Most do współpracy
Kraby w Bolesławcu
Zbiegowie z innego świata
F-16 kończą misję w Estonii
16 sekund Liberatora
Ogromne zainteresowanie Soną
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Z menażką na wakacje
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Powstaną kolejne strzelnice
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kajmany na gąsienicach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Weterani w pasiece
„Defender” – pracowity poligon saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO