moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Japońskie okręty w polskim porcie

Dwa okręty szkolne „Kashima” i „Shirayuki”, a także niszczyciel „Isoyuki” zawiną do Gdyni na początku sierpnia. Po raz pierwszy w historii okręty Morskich Sił Samoobrony Japonii pojawią się na Bałtyku. Dziś o szczegółach wizyty rozmawiali japoński ambasador Makoto Yamanaka i dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea.

Spotkanie zostało zorganizowane na historycznym okręcie ORP „Błyskawica”. Podczas wizyty w Gdyni ambasador Japonii poznawał m.in. plany modernizacji polskiej Marynarki Wojennej. Głównym tematem rozmów była jednak wizyta japońskich okrętów.

Rozpocznie się ona 7 sierpnia. Wówczas do portu wojennego w Gdyni zawiną dwa okręty szkolne „Kashima” i „Shirayuki”, a także niszczyciel „Isoyuki”. – Na ich pokładach staż odbywają młodzi oficerowie, którzy właśnie ukończyli studia – wyjaśnia kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik Marynarki Wojennej. Podczas trzydniowej wizyty goście zwiedzą Gdańsk, Gdynię i Sopot. Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli wejść na pokład japońskich jednostek, posłuchać koncertu orkiestr z obydwu krajów oraz obejrzeć pokaz wschodnich sztuk walki. – W planach jest także mecz piłkarski marynarzy polskich z japońskimi, no i przede wszystkim ćwiczenia „Passex” – zapowiada kmdr por. Zajda. – Japońskie okręty będą trenować wspólnie z naszą fregatą. Szczegóły ćwiczenia zostaną ustalone już podczas wizyty – zaznacza rzecznik.

Japoński okręt szkolny „Kashima”. Fot. US Navy.

Wizyta okrętów z Japonii to historyczne wydarzenie. Tamtejsze jednostki bojowe nigdy wcześniej nie wpływały nawet na Bałtyk. W drugiej połowie XIX wieku w tym rejonie świata pojawili się jedynie członkowie misji gospodarczej wysłanej przez szogunat. Mieli odwiedzić wybrane kraje Europy i doprowadzić do rewizji niekorzystnych dla Japonii traktatów handlowych. Na pokładzie brytyjskiego statku odwiedzili wówczas m.in. Prusy i Sankt Petersburg.

– Z pewnością wizytę okrętów japońskich można uznać za początek współpracy sił morskich obydwu państw – podkreśla adm. floty Mathea. – Udowadnia ona, że morze jest środowiskiem nieznającym granic, że jest łącznikiem między krajami nawet tak oddalonymi od siebie, jak Polska i Japonia – dodaje. W podobnym tonie wypowiada się ambasador Yamanaka. – Dla mnie to pierwsza wizyta w Gdyni i jestem pod wrażeniem piękna i gościnności tego miasta. Jestem pewien, że załogi naszych okrętów również tego doświadczą – zaznacza. – Gdynia znalazła się na trasie ich rejsu, ponieważ to bardzo dobry port, baza morska i miasto, w którym mieści się Dowództwo Marynarki Wojennej – tłumaczy.

Japoński niszczyciel „Isoyuki”. Fot. www.mod.go.jp/e/

Japońskie okręty z macierzystego portu wyruszyły 22 maja. W ciągu 162 dni zamierzają pokonać przeszło 55 tysięcy kilometrów. Ich trasa wiedzie przez Ocean Spokojny, Cieśninę Panamską, Atlantyk, Morze Północne i Bałtyk. Stamtąd skierują się na Morze Śródziemne i przez Kanał Sueski przejdą na Ocean Indyjski. W tym czasie odwiedzą porty w 18 krajach, m.in. w USA, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii, na Sri Lance oraz w Wietnamie.

Japońskie Morskie Siły Samoobrony powstały w 1954 roku. Z formalnego punktu widzenia nie są one formacją wojskową i mają charakter wybitnie defensywny. To efekt konstytucji, które została uchwalona w Cesarstwie po przegranej drugiej wojnie światowej. Początkowo zakładała ona, że Japonia w ogóle nie będzie mieć armii. Zmianę nastawienia wymusiła dopiero sytuacja geopolityczna w regionie: powstanie Chińskiej Republiki Ludowej i rosnąca potęga militarna tego państwa, sowiecka inwazja na Afganistan, ciągle tlący się spór z Rosją o Wyspy Kurylskie, a także zagrożenie ze strony komunistycznej Korei Północnej. Od niedawna Japończycy angażują się w misje wojskowe poza granicami swojego kraju. W latach 2004–2006 sześciuset tamtejszych żołnierzy służyło w Iraku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Bartosz Zajda, US Navy, www.mod.go.jp/e/

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1373491560
Japonia ostatnio myśli o stworzeniu kontr-uderzeniowego szybkiego pocisku rakietowego o zasięgu do 500 km. Warto by porozmawiać z nimi czy moglibyśmy - w miarę możliwości- uczestniczyć w tym programie. Flagi mamy w kolorach podobne... .
D0-5D-FA-07

They Train Together, They Fight Together
 
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Ostatni samochód Marszałka
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Misje na dłużej
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kajak idealny dla komandosa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Dragoni na poligonie
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Bohaterskie Orlęta
Pomagali z narażeniem życia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał Iranu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Benemerenti 2020
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Nowy wiceminister w MON
Strykery znów na Mazurach
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polsko-łotewska „Zima”
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Misja wojownika
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Beagle dla żołnierzy?
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Iran uderza w USA
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
To nie mogło się udać, ale…
Projekt MON dla szkół
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Defense Without Politics
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Mobilne moździerze dla armii
Klasy wojskowe po nowemu
Powstanie bez sukcesu
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Terytorialsi za oceanem
Wojsko wzywa na kwalifikację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO