moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nadal będziemy produkować Rosomaki

Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich podpisały umowę z fińską Patrią Land Service. Dzięki niej przez kolejne 10 lat produkcja transporterów opancerzonych  będzie się odbywała w śląskim zakładzie. Finowie zgodzili się na przekazanie technologii. Mamy także zagwarantowaną możliwość modernizowania Rosomaków zgodnie z naszymi potrzebami.

Film: Mateusz Płoski/ portal polska-zbrojna.pl

Porozumienie podpisano w obecności Tomasza Siemoniaka, ministra obrony narodowej, oraz wiceministrów Waldemara Skrzypczaka i Dariusza Bogdana z ministerstwa gospodarki. Podpisy pod dokumentem złożyli Adam Janik, prezes WZM, oraz Markku Bollmann, wiceprezes Patrii.

– Po wielu miesiącach twardych negocjacji, prowadzonych przez dwa ministerstwa: obrony i gospodarki oraz WZM z Siemianowic Śląskich i naszych fińskich partnerów, udało się uzgodnić warunki umowy. Przedłużenie licencji o 10 lat pozwoli na rozwój zakładu w Siemianowicach, który zatrudnia blisko pięćset osób i współpracuje z ponad 100 firmami, dającymi pracę ponad 3 tysiącom osób – mówił minister Siemoniak.

Polska może nie tylko produkować przez kolejne dziesięć lat Rosomaki, ale zyskała również prawo do ich serwisowania i naprawiania do 2052 roku, prawo do 65 wprowadzonych w ostatnich latach kluczowych modernizacji oraz swobodę eksportową. Niestety, nic za darmo. Choć wszystkich szczegółów finansowych umowy nie ujawniono, wiadomo, że koszt licencji pokryją (w części bądź w całości) niewykonane fińskie zobowiązania offsetowe.

Dlaczego negocjacje z Finami trwały tak długo i były tak trudne? My mieliśmy uzasadnione poczucie, że dziesięć lat temu podpisaliśmy niezbyt korzystną umowę i domagaliśmy się nowej, sprawiedliwej, która m.in. uznawałaby prawa do naszego wkładu w rozwój Rosomaka. Finowie utrzymywali, że chcemy zawłaszczyć ich własność intelektualną.

- Absolutnie nie podważamy ich praw autorskich do tych wozów. Chcemy mieć jednak prawo do ich rozwoju, modernizacji i eksportu – tłumaczył w czerwcu w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony. Chodziło m.in. o 600 poprawek i modyfikacji, które opracowali dla Rosomaków polscy inżynierowie i żołnierze. – Finowie nie chcą przyznać, że te poprawki są polskim dokonaniem. To jedna z kwestii spornych w rozmowach z Patrią. Niestety, wynika to z błędów, jakie popełniono, podpisując pierwszą umowę. Wówczas nie zagwarantowaliśmy sobie tego, że wprowadzone przez nas modyfikacje są naszą własnością – dodawał Skrzypczak.

Polacy, aby dostosować Rosomaki do wymogów misji w Afganistanie, wykonali tytaniczną pracę modernizacyjną. Wprowadzili kilkaset mniejszych i większych poprawek. Dobrym przykładem ulepszeń wprowadzonych w Rosomakach na polskie życzenie jest wyposażenie ich w akustyczny system wykrywania i lokalizacji stanowisk strzeleckich Pilar oraz w kamery do bocznej obserwacji z monitorami dla żołnierzy desantu.

Gdy okazało się, że polska armia chce kupić dodatkowych trzysta Rosomaków, ich producent – WZM Siemianowice Śląskie usiadł z Patrią do rozmów o przedłużeniu licencji. Poza kwestią jej kosztów, spraw związanych z serwisem i naprawami pojazdów w najbliższych latach, najbardziej drażliwą kwestią sporną była właśnie sprawa praw do opracowanych przez Polaków modyfikacji.
Bardzo długo, właściwie do ostatnich dni negocjacji, Finowie nie chcieli się zgodzić na ich przekazanie Siemianowicom. Nawet groźby MON, że zerwie rozmowy, nie kupi dodatkowych trzystu Rosomaków, a niewykonany offset skieruje do sądu, długo nie przynosiły rezultatu.

JT, Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Seweryn Sołtys

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1373707740
Kiedy porządny BWP ?
FD-A8-3B-B8

Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Mobilne moździerze dla armii
Projekt MON dla szkół
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Powstanie bez sukcesu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
To nie mogło się udać, ale…
Benemerenti 2020
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Nowy wiceminister w MON
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
We Are All Darfur
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Beagle dla żołnierzy?
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Klasy wojskowe po nowemu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi za oceanem
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Defense Without Politics
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Misje na dłużej
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Pomagali z narażeniem życia
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Obradowała Rada Gabinetowa
Ostatni samochód Marszałka
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Arsenał Iranu
Wojsko wzywa na kwalifikację
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Iran uderza w USA
Strykery znów na Mazurach
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kajak idealny dla komandosa
Polsko-łotewska „Zima”
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Dragoni na poligonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Bohaterskie Orlęta
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Misja wojownika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO