moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lobbyści gotowi do ataku

Duże przetargi dla armii uaktywniły lobbystów, którzy pracują dla zagranicznych firm. Szczególne ich zainteresowanie budzi obrona powietrzna, która weszła w decydująca fazę dialogu technicznego. Jak wynika z informacji portalu polska-zbrojna.pl, niektórzy lobbyści swoje strategie oparli na szkalowaniu urzędników MON i polskich władz.

– Polska stała się dziś dla wielu firm polem walki o wielkie kontrakty zbrojeniowe. Wokół nich toczy się bezwzględna gra lobbingowa – mówił niedawno w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl Waldemar Skrzypczak wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za zakupy dla polskiej armii. – Lobbyści, działając na korzyść koncernów, które reprezentują, nie zawsze przestrzegają norm obowiązujących w naszym kraju – podkreślał Skrzypczak. Słowa wiceministra padły po pytaniu o program modernizacji systemu obrony powietrznej. To jeden z największych i najdroższych przetargów, jakie przygotowuje resort obrony narodowej.

Program jest też priorytetem prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w połowie kwietnia tego roku podpisał nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. Nowelizacja przewiduje, że w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego będą przeznaczane na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Polski system ma być dostosowany do obrony przede wszystkim przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Będzie też  zintegrowany z systemem budowanym przez NATO. Szacuje się, że resort w przeciągu 10 lat wyda na jego budowę około szesnastu-siedemnastu miliardów złotych.  W planach jest zakup 6 baterii rakiet średniego zasięgu – do 100 km o kryptonimie Wisła, 11 baterii rakiet krótkiego zasięgu – do 25 kilometrów  (Narew), 77 zestawów przeciwlotniczych (Poprad). Ponadto zakupy obejmą pociski przeciwlotnicze Grom i stacje radiolokacyjne.

W ubiegłym miesiącu firmy zainteresowane dostarczeniem wojsku zestawów Wisła zostały zaproszone do dialogu technicznego. „Dialog” poprzedza formalne ogłoszenie przetargu i ma na celu sprecyzowanie i ocenę parametrów technicznych oferowanych rakiet. MON chce się również w ten sposób dowiedzieć, w jakim stopniu dany koncern przewiduje współpracę z polskimi firmami przy realizacji kontraktu. Do dialogu technicznego w sprawie Wisły zgłosiło się czternaście firm. Niebawem ruszy też dialog techniczny w sprawie zestawów Narew.  Minister obrony Tomasz Siemoniak w Ustce powiedział, że zostanie on ogłoszony po zakończeniu negocjacji w sprawie zestawów Wisła, gdyż niewykluczone, że oba kontrakty będą realizowane razem. Prawdopodobnie resort liczy na to, że częścią oferty na zestawy Wisła może być ciekawa propozycja na zestawy krótkiego zasięgu.

Negocjacje są więc skomplikowane, a pieniądze na kontrakty ogromne. MON chcąc zapewnić jak największą transparentność zdecydował, że przed ogłoszeniem każdego większego przetargu prowadzony będzie dialog techniczny. – To nie wszystkim się podoba. Wiele osób z tzw. „branży” wolało nieformalnie proponować warunki techniczne, jakie miał spełniać sprzęt, i które według tych osób powinny znajdować się w dokumentach przetargowych. Wolały negocjować w cztery oczy przez pośredników w zaciszu gabinetów – mówi rozmówca portalu polska-zbrojna związany z branżą zbrojeniową, ale proszący o anonimowość. Dodaje, że zmiana sposobu negocjacji również zaostrzyła walkę lobbingową. – Kontrakty lobbingowe to ok. 1‒2 proc. wartości całego zamówienia. Proszę sobie policzyć, ile ci ludzie zyskują, jeśli kontrakt jest wart miliardy złotych. I zapewniam, że za takie pieniądze nie przebierają w środkach – mówi nasz rozmówca. I dodaje, że niedawno w jednej z ambasad znany polski lobbysta przy świadkach zapowiedział działania skierowane w urzędników MON i polskie wadze. – A metody mają różne. Można się spodziewać doniesień do prokuratury, inwigilacji, szukania haków, inspirowania nieprzychylnych materiałów medialnych – wymienia.

Tymczasem obrona powietrzna to nie jedyny przetarg, który przygotowuje resort obrony. Drugi pod względem wartości jest program modernizacji Marynarki Wojennej. Na nowe okręty MON chce przeznaczyć około 10 mld zł. Zamierza kupić trzy okręty podwodne, trzy niszczyciele min  ‒ kryptonim Kormoran II, trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min ‒ kryptonim Czapla oraz trzy okręty obrony wybrzeża ‒ kryptonim Miecznik.

Na ok. 8 mld zł. szacowany jest program zakupu śmigłowców wsparcia bojowego i zabezpieczenia. Ma ich być siedemdziesiąt.

Do osłony przetargów resort obrony zaangażował Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Pytanie, czy to wystarczy, by zapobiec korupcji, ale też ochronić osoby decydujące w MON o zakupach przed oszczerstwami, pomówieniami i szykanami ze strony różnej maści „załatwiaczy” opłacanych przez koncerny do nieczystej walki o kontrakty­. 

 

 

Edyta Żemła, Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Arch. SP

dodaj komentarz

komentarze

~retro
1373882160
Chwała za to, że jest jawność wypowiedzi o negatywnym lobbingu. Sądzę, że tym razem służby specjalne będą działać jak należy.
DD-F3-3C-07
~płk Walter
1373834040
W końcowej części artykułu znalazła się ważna informacja - osłona przetargów przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Obie te instytucje niech wykażą się umiejętnościami w zwalczaniu patologii, czyli niech należycie wypełniają zadania, do których zostały powołane, a nie poszukiwały afer i przestępców tam, gdzie ich nie ma. Z dużą uwagą będę obserwował działalność tych służb.
6E-75-D8-FB

„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
 
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Nowy wiceminister w MON
Arsenał Iranu
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
They Train Together, They Fight Together
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Ostatni samochód Marszałka
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Dragoni na poligonie
Obradowała Rada Gabinetowa
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Wojsko wzywa na kwalifikację
Pomagali z narażeniem życia
Mobilne moździerze dla armii
USA nie zacznie wojny z Iranem
Beagle dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Defense Without Politics
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Misje na dłużej
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Terytorialsi za oceanem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Misja wojownika
Iran uderza w USA
Projekt MON dla szkół
Polsko-łotewska „Zima”
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Powstanie bez sukcesu
To nie mogło się udać, ale…
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Strykery znów na Mazurach
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Kajak idealny dla komandosa
We Are All Darfur
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Bohaterskie Orlęta
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Benemerenti 2020
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Głosuj na wojskowego sportowca roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO