moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jesienne ćwiczenia

Za dwa tygodnie ruszają rosyjsko-białoruskie ćwiczenia „Zapad-13”. Weźmie w nich udział ok. 13 tysięcy żołnierzy. Kilka tygodni później w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii rozpoczną się zaś największe w tym roku manewry NATO – Steadfast Jazz 2013.

Jesienią 2009 r. w rosyjsko-białoruskich manewrach wzięło udział ok. 12,5 tys. żołnierzy i 200 sztuk sprzętu: czołgów, pojazdów pancernych, dział, samolotów i śmigłowców.

Ćwiczenia „Zapad-13” odbędą się na dziewięciu poligonach w Rosji i na Białorusi. Ale także na Morzach Bałtyckim i Barentsa. Weźmie w nich udział 10,4 tysięcy żołnierzy białoruskich i 2,5 tysięcy rosyjskich. Gen. armii Walerij Gierasimow, szef rosyjskiego sztabu generalnego zastrzegł, że nie jest to liczba ostateczna i może się zmienić. W ćwiczeniu użyte zostanie ok. 250 pojazdów bojowych oraz 60 samolotów i śmigłowców.

Gdy Rosjanie i Białorusini zakończą swoje ćwiczenia, na terytoriach Polski, Litwy, Łotwy i Estonii ruszą manewry wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego pod kryptonimem „Steadfast Jazz 2013”. Ich finalna faza odbędzie się w dniach 2-9 listopada. Manewry mają sprawdzić gotowość Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF). Ich główna część, podczas której ćwiczyć będą wojska lądowe, odbędzie się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Poza wojskami z państw gospodarzy w „Steadfast Jazz 2013” uczestniczyć będą też żołnierze m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Czech.

Zaangażowane ma być ok. 5 tys. żołnierzy oraz ok. 3 tys. z personelu kwatery głównej biorących udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym. Zostanie użytych też 15 okrętów i ok. 40 samolotów. Największy kontyngent wystawi Polska. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że w „Steadfast Jazz 2013” uczestniczyć będzie do 3 tys. polskich żołnierzy, ok. 300 pojazdów, ok. 30 samolotów oraz ok. 10 okrętów. Blisko tysiąc wojskowych przyjedzie z Francji.

Polska i trzy kraje bałtyckie, jako gospodarze ćwiczeń, mają sojuszniczym siłom zbrojnym i organizacjom zapewnić cywilną i wojskową pomoc w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Jednocześnie NATO sprawdzi swe zdolności w udzielaniu militarnego wsparcia nowym państwom członkowskim.

Scenariusz natowskich manewrów skrytykowała Moskwa. – Rosyjskie Ministerstwo Obrony jest zdziwione celem tego ćwiczenia, który przewiduje zastosowanie artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego – oświadczył kilka dni temu Anatolij Antonow, rosyjski wiceminister obrony. – Ćwiczenia te są w duchu zimnej wojny – dodał.

Jednocześnie Antonow podkreślił, że podczas „Zapad-13” symulowane będą tylko działania przeciwko grupom terrorystycznym i nielegalnym formacjom zbrojnym, przenikającym na terytorium Białorusi. Wiceminister nie wymienił państwa, z którego miałoby pochodzić takie zagrożenie.

Gdy w marcu 2013 roku rosyjskie media poinformowały o rozpoczęciu przygotowań do manewrów, podawano, że ich celem jest sprawdzenie zdolności obronnych Związku Białorusi i Rosji w odpowiedzi na rozwój natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Poprzednie duże ćwiczenia białorusko-rosyjskie odbyły się jesienią 2009 r. Wzięło w nich udział ok. 12,5 tys. żołnierzy i 200 sztuk sprzętu: czołgów, pojazdów pancernych, dział, samolotów i śmigłowców.

Natomiast manewry „Steadfast Jazz” odbywają się w cyklu dwuletnim. Dotąd przeprowadzono 17 ćwiczeń na terytorium 14 państw członkowskich NATO. Następne, w 2015 r., planowane są w Portugalii. Ćwiczenia te służą uzyskaniu pewności, że żołnierze Sił Odpowiedzi NATO są gotowi do realizacji różnorodnych zadań w każdej sytuacji i w każdych warunkach terenowych i klimatycznych.

Źródła: MON, NATO , RIA-Novosti

wr

autor zdjęć: Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1376045940
Niewielu mamy sąsiadów, którzy co jakiś czas przedstawiają nam swoje propozycje. Dzięki temu możemy przeanalizować i przygotować się. Doceniam to. Myślę, że wyszkolenie podniosło się i nie będą miały miejsca takie dość niezręczne sytuacje https://www.youtube.com/watch?v=oTypDi6KsEI 20 sekunda filmu Pan z PK, 22 sekunda Pan z drabiną. Powodzenia.
C1-7E-25-56

Policja i wojsko kontra COVID-19
 
Certyfikacja na „Tarczowni”
Sześć dekad pod wirnikiem
Poprad w kolejnej jednostce
Bomby w Odrze
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Defense Without Politics
PKW Orlik na półmetku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Trzy cele na ścieżce
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Rakiety w celu
„Gwiezdne wojny” Reagana
PGZ pomaga w walce z epidemią
Następca RPG-7
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Dwa oblicza agenta wywiadu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iran uderza w USA
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Wojskowi medycy w gotowości
Sukcesy sportowców w mundurach
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Żadnej kapitulacji
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Nowa misja polskich żołnierzy
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Początek katyńskiej zbrodni
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Edukacja na platformie
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Terytorialsi nie stracą dodatku
Logistycy transportują środki ochronne
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Nowy wiceminister w MON
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Ochotnik do Polski
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Medycy WOT kontra COVID-19
Zgrupowanie „Wschód” na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO