moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Pułaski” wśród znakomitości

Fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” to ósmy okręt, który trafił na kolekcjonerską dwuzłotówkę. To ostatnia moneta z serii wybitej przez Narodowy Bank Polski. Jej wodowanie odbyło się w Gdyni. Podczas imprezy można było m.in. zwiedzić port wojenny, wybrane okręty Marynarki Wojennej.

Film: Reporterzy MW


Emisja monet z wizerunkami polskich okrętów rozpoczęła się w ubiegłym roku. Do tej pory na dwuzłotówki trafiły m.in. historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica”, zaginiony podczas drugiej wojny światowej okręt podwodny ORP „Orzeł”, a także kuter rakietowy ORP „Gdynia”, który w momencie podniesienia bandery ze względu na unikatową technologię był jednostką ściśle tajną. Ostatnio do tego grona dołączył pierwszy okręt pozostający w czynnej służbie – ORP „Lublin”. – Każda z monet została wyemitowana w 800 tysiącach egzemplarzy. Mają wartość kolekcjonerską, ale też można nimi płacić – podkreśla Paweł Kuk z Narodowego Banku Polskiego. Jak zapewniają pracownicy NBP, dwuzłotówki cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza na Wybrzeżu.

Kolekcja została oficjalnie zamknięta. W Gdyni odbyło się uroczyste wodowanie ósmej, ostatniej monety – tym razem z wizerunkiem fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”.


Mieszkańcy Trójmiasta i turyści mogli wejść na pokłady czterech okrętów: fregat rakietowych ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko”, a także okrętów ratowniczych OORP „Lech” i „Zbyszko”. Na chętnych czekał też krótki rejs holownikiem Marynarki Wojennej. Na nabrzeżu sprzęt zaprezentowali marynarze m.in. z Grupy Nurków Minerów i 43 Batalionu Saperów. Na kolekcjonerów czekało też specjalnie stoisko wymieniające tradycyjne dwuzłotówki na monety z okrętami.

ORP „Gen. K. Pułaski” to jedna z dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. Może odeprzeć atak zarówno z powietrza, wody, jak i spod powierzchni morza. Jest wykorzystywana przede wszystkim do osłaniania transportów morskich oraz poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. – Służące w naszej marynarce fregaty zostały zbudowane przeszło 30 lat temu. Amerykanie przekazali nam je na przełomie wieków – przypomina kmdr ppor. Piotr Adamczak z biura prasowego Marynarki Wojennej. 15 marca 2000 roku na pierwszym z nich załopotała biało-czerwona bandera. Okręt stał jeszcze w amerykańskim porcie i nosił nazwę USS „Clark”. Po sprowadzeniu do Polski został przemianowany na „Pułaskiego”.


Potem w dziejach jednostki było jeszcze co najmniej kilka momentów zwrotnych. – Za takie uznałbym na pewno szkolenie w Plymouth, które przygotowywało załogę do służby w Siłach Odpowiedzi NATO, no i dwie misje, które nastąpiły potem – zaznacza kmdr ppor. Paweł Werner, p.o. dowódcy ORP „Gen. K. Pułaski”. W skład zespołu SNMG-1 polska fregata weszła w 2006 i 2008 roku. Operowała na Morzu Śródziemnym oraz Morzu Czarnym.

– Pod względem rozwiązań technicznych i warunków bytowych to jeden z najlepszych okrętów na świecie. Jest bardzo manewrowy. Czasem marynarze półżartem porównują go do dużej motorówki. Ponieważ został zbudowany głównie z myślą o oceanach, doskonale sprawdza się podczas sztormów – wylicza kmdr ppor. Werner i dodaje, że fregatę spotkało niezwykłe wyróżnienie: – Na okolicznościowe monety trafiają zazwyczaj osoby niezwykłe, znakomitości. A my znaleźliśmy się z tymi znakomitościami w jednym szeregu. To dla nas duży zaszczyt.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, archiwum MW

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
 
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Wojsko na Biegu Niepodległości
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Codziennie składamy legunom raport
Mroczne serce okupowanej Europy
GROM na kursie działań specjalnych
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Logistycy w akcji
68W Means Lifesaver
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Thin Blue Line
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Symbol zaklęty w dacie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
T-72 strzelają na poligonie
Tyraliera terytorialsów
Obrona bez polityki
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowa spółka lotnicza PGZ
Klasy wojskowe po nowemu
101 lat Niepodległej!
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Polacy świętowali niepodległość
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
PESCO z polskim projektem
Nowi generałowie Wojska Polskiego
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Razem się szkolą, razem walczą
Podaruj upominek kombatantowi
Najwyższy skok w tandemie
Jani, Miraculously Saved
Nowy wiceminister w MON
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Black Jack ściąga do Polski
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wołyńskie lwie serca
Awanse na 11 listopada
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Wyzwania polskiej fotoniki
Eksperyment z przywództwa
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Niechciany traktat
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO