moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komisja Obrony o wojskowej służbie zdrowia

Armia przegrywa wojnę o lekarzy. Co czwarty etat przeznaczony dla medyka jest nieobsadzony. Powód? – W cywilnej służbie zdrowia zarabia się lepiej – mówił gen. bryg. Piotr Dzięgielewski, szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. Posłowie Komisji Obrony Narodowej wysłuchali wczoraj informacji MON na temat sytuacji wojskowej służby zdrowia.


Do końca czerwca 2013 roku aż jedna czwarta etatów przeznaczonych dla wojskowych lekarzy pozostawała nieobsadzona. Ale i tak sytuacja jest lepsza niż jeszcze cztery lata temu, gdy wolnych etatów było aż 40 procent. Dziś w armii pracuje 759 lekarzy. Udało się zmniejszyć liczbę lekarzy, którzy chcą odejść ze służby. Rekordowy pod tym względem był rok 2010, gdy z mundurem pożegnały się na własną prośbę aż 164 osoby. Do końca lipca tego roku takich odejść było 41. Jednocześnie przyjęto do służby 33 medyków.

Obecnie MON podlegają 52 zakłady, w tym 49 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Są to cztery szpitale kliniczne, osiem szpitali wojskowych i cztery uzdrowiskowo-rehabilitacyjne, 32 przychodnie lekarskie oraz Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Z danych przedstawionych przez Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia wynika, że w ubiegłym roku aż 43 wojskowe placówki wypracowały zysk w wysokości ponad 16 mln złotych. Zwiększyła się także liczba przyjmowanych przez nie pacjentów. W 2012 roku do wojskowych zakładów trafiło ponad 240 134 osoby, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem o ponad 3 tysiące pacjentów. Średni pobyt chorego wynosił 5 dni.
Wiceminister Czesław Mroczek podkreślał, że zdecydowana większość pacjentów leczonych w wojskowych placówkach to cywile. – Żołnierze stanowią zaledwie 3 proc. pacjentów – mówił wiceminister, dodając, że zadaniem szefa MON nie jest zajmowanie się służbą zdrowia.

Gorsze wyniki finansowe miały instytuty badawcze podlegające szefowi Inspektoratu. Najwięcej strat odnotował Wojskowy Instytut Medyczny. 2012 rok przyniósł ponad 22 mln zł straty, podczas gdy w 2011 roku WIM miał zysk w wysokości ponad 7 mln zł. – Główną przyczyną tak wysokiej straty było nieopłacenie przez NFZ świadczeń wykonanych ponad ustalony z Funduszem limit – tłumaczył gen. Dzięgielewski.

Szef Inspektoratu poinformował posłów, że od 2003 roku, czyli od momentu rozpoczęcia misji polskich żołnierzy w Iraku, do końca sierpnia tego roku ewakuowano 459 osób poszkodowanych podczas pełnionej służby. Od 2003 roku, gdy zaczęto przyznawać legitymację osoby poszkodowanej, taki dokument przyznano 389 osobom, przy czym 102 legitymacje przyznano od marca tego roku, czyli od wejścia w życie ustawy o weteranach.

Posłowie wysłuchali też informacji na temat systemu opieki nad żołnierzami poszkodowanymi podczas pełnienia służby oraz nad rodzinami żołnierzy poległych. W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku wydano 1071 decyzji o wypłaceniu odszkodowania dla żołnierzy i członków rodzin żołnierzy, którzy polegli lub zostali poszkodowani podczas pełnienia służby. Do końca czerwca 2013 roku pod opieką psychologów wojskowych było 270 poszkodowanych (udzielono im łącznie 500 konsultacji). Z pomocy psychologów korzystali też członkowie rodzin poległych żołnierzy. Z danych zebranych w pierwszym półroczu wynika, że udzielono już 12 zapomóg na łączną kwotę 17 600 zł. W ubiegłym roku wypłacono weteranom i weteranom poszkodowanym 8 zapomóg na łączną kwotę 25 500 zł.

REKLAMA

JT

autor zdjęć: Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia

dodaj komentarz

komentarze


Wyzwania polskiej prezydencji
 
Kajmany na gąsienicach
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Fordy, a nie Nissany
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie porty bardziej otwarte
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
16 sekund Liberatora
Informacja Prasowa
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ogromne zainteresowanie Soną
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Żołnierze w sztafecie pomocy
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Online z mistrzami sportu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent Duda jedzie do USA
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Most do współpracy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent z wizytą w Drawsku
Testament Polski Walczącej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kim przekracza granice
Laserowa artyleria US Army
Współzawodnictwo rozwija
Ubiory ochronne z Maskpolu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
Weterani w pasiece
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
F-16 kończą misję w Estonii
Z menażką na wakacje
Powstaną kolejne strzelnice
Wojsko przeciw wirusowi
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Groty z granatnikiem
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO