moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senatorowie poparli oszczędności w MON

Senacka Komisja Obrony Narodowej przyjęła projekt zmian w budżecie państwa dotyczący wydatków na obronność. Budżet Ministerstwa Obrony zostanie zmniejszony o ponad 3 mld zł. Oznacza to przeniesienie płatności za niektóre zakupy na przyszły rok, zmniejszenie wydatków na naprawy i konserwacje oraz ograniczenie dotacji dla instytucji podległych ministrowi obrony.


– Resort obrony, tak jak inne ministerstwa, musi szukać oszczędności, bo zmusza go do tego sytuacja finansowa państwa – podkreślał wiceminister obrony Czesław Mroczek na posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej. Przedstawiciele MON zaprezentowali parlamentarzystom propozycje oszczędności zaplanowane w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 r. Budżet MON ma się zmniejszyć o 10 proc., czyli o 3 146 500 tys. zł z zaplanowanych 31 170 785 tys. zł.

Minister Mroczek potwierdził, że w związku ze zmianą ustawy budżetowej w tym roku nie będzie miała zastosowania zasada, zgodnie z którą na obronność ma być przeznaczane 1,95 proc. PKB. – Zawieszenie tego wskaźnika ma charakter incydentalny i jednorazowy, już w 2014 r. zasada ta będzie przestrzegana – zapewniał wiceminister.

Propozycja zmniejszenia budżetu MON wywołała sporo pytań wśród senatorów. Jarosława Laseckiego z PO martwił wpływ oszczędności na programy zakupu sprzętu. – Umowy już zawarte będą realizowane zgodnie z harmonogramami – uspokajał gen. bryg. Grzegorz Sodolski, dyrektor Departamentu Budżetowego MON. Jak dodał, resort przeniesie tylko część płatności na następny rok lub rozpocznie później niektóre inwestycje.

Senatorów interesowało też, czy oszczędności nie odbiją się negatywnie na kondycji polskiego przemysłu obronnego. – Ograniczymy zamówienia głównie u zagranicznych kontrahentów. Zamówienia składane u polskich producentów będą mniejsze jedynie o ok. 200 mln zł – wyliczał gen. Sodolski.

Pytano też o ograniczenia w zakupie paliwa lotniczego o 11 tys. ton (z 50 tys. planowanych). – To może oznaczać mniej godzin w powietrzu i spadek bezpieczeństwa lotów – mówił Bogdan Pęk (PiS). – Zmniejszenie zakupów paliwa nie odbędzie się kosztem szkolenia. Ograniczymy za to udział naszego lotnictwa w niektórych ćwiczeniach – stwierdził gen. bryg. Sławomir Pączek, szef Zarządu Planowania Rzeczowego w Sztabie Generalnym WP.

Po wysłuchaniu informacji przedstawicieli MON senacka komisja obrony przegłosowała przyjęcie planowanych przez resort cięć. Teraz nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2013 zajmie się Senat.

***

Zgodnie z decyzją premiera Donalda Tuska tegoroczny budżet państwa ma zostać znowelizowany, a wszystkie resorty muszą obciąć wydatki w sumie o ok. 8 500 000 tys. zł. Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej będzie zmniejszony o 3 146 500 tys. zł. Na wydatki majątkowe MON zostanie wydane o 1 876 251 tys. zł mniej, a na wydatki bieżące – 885 700 tys. zł mniej. Oznacza to m.in. zmniejszenie zakupów paliwa i amunicji oraz rezygnację z części przeglądów i konserwacji. Wydatki na dotacje, m.in. dla uczelni wojskowych czy Agencji Mienia Wojskowego na utrzymanie przekazanego jej mienia, zostaną obcięte o 19 proc., czyli 241 300 tys. zł. Mniejsze będą też o 143 200 tys. zł świadczenia dla osób fizycznych, głównie wypłaty emerytalne dla odchodzących żołnierzy. Oszczędności te wynikają z mniejszej liczby odejść z wojska niż zakładano. Cięcia w wydatkach resortu obrony nie dotkną natomiast wynagrodzeń żołnierzy i pracowników wojska oraz emerytur i rent.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: mjr Jakub Block

dodaj komentarz

komentarze


Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Rakiety z Mesko w F-35
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kolejne Groty dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Powstaną kolejne strzelnice
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Współzawodnictwo rozwija
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Most do współpracy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ułańska szarża
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent Duda jedzie do USA
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
PGZ będzie obecna na MSPO
Weterani znów staną na macie
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
„Defender” – pracowity poligon saperów
Ogromne zainteresowanie Soną
Kraby w Bolesławcu
16 sekund Liberatora
Brawurowe zagony motorowe
Ochotnicy na ratunek
Szkolenie wodne podhalańczyków
Zbiegowie z innego świata
Żołnierze w sztafecie pomocy
Laserowa artyleria US Army
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Groty z granatnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO