moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi specjaliści na największych ćwiczeniach teleinformatycznych

Już po raz dziewiętnasty wojskowi specjaliści z różnych dziedzin łączności i informatyki biorą udział w największych na świecie ćwiczeniach teleinformatycznych „Combined Endeavor 2013 (CE13).

Ćwiczenia „Combined Endeavor”, które sprawdzają kompatybilność sprzętu łączności i systemów automatyzujących proces dowodzenia, organizowane są przez Dowództwo Armii USA w Europie (USEUCOM). Rozpoczęły się 12 września w obiektach amerykańskiej bazy wojskowej (Joint Multinational Simulation Center) w Grafenwoehr (Niemcy).

W tegorocznych ćwiczeniach uczestniczy ponad 1600 żołnierzy z 38 krajów i dwóch organizacji (NATO, CSB MNC NE).

Polskę reprezentuje 72 żołnierzy będących specjalistami z różnych dziedzin łączności i informatyki, a także operacyjnego wykorzystania nowych technologii. Żołnierze biorący udział w ćwiczeniach reprezentują Sztab Generalny WP, 11 DKPanc, 12 DZ, 16 DZ, 15 Brygadę Wsparcia Dowodzenia, Brygadę Wsparcia Dowodzenia WKP-W, Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia, Resortowe Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Sieci i Usług Teleinformatycznych i Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego.

Głównym zadaniem, które otrzymała Polska Grupa Zadaniowa WP powołana rozkazem Szefa SG WP do udziału w ćwiczeniach „Combined Endeavor 2013” jest zabezpieczenie usług teleinformatycznych wymaganych na szczeblu batalionu, zgodnie z założeniami przyjętymi w projekcie Rosomak BMS. Polskie bataliony wchodzą w skład brygady niemieckiej i amerykańskiej. W układzie koalicyjnym brygady tworzą komponent lądowy. Poszczególne komponenty (lądowy, morski i powietrzny) dowodzone są przez naczelne dowództwo (Combined Join Task Force). Polscy żołnierze pracują w CJTF, a także prowadzą testy określające poziom bezpieczeństwa cybernetycznego narodowych segmentów sieci teleinformatycznej.

Pozytywne wyniki uzyskane w trakcie „Combined Endeavor 2013” potwierdzają poprawność przyjętego kierunku rozwoju i modernizacji polowych systemów teleinformatycznych. Wskazują również konieczność implementacji w Siłach Zbrojnych RP systemów automatyzujących proces dowodzenia na poszczególnych poziomach dowodzenia wyposażonych w interfejsy umożliwiające pracę w koalicji międzynarodowej. Ćwiczenia są również dobrym miejscem do skonfrontowania specjalistycznej wiedzy posiadanej przez żołnierzy oraz weryfikacji przyjętych założeń szkoleniowych.

*****

Ćwiczenia odbywają się corocznie od 1995 roku. Organizowane są przez USEUCOM i skupiają kraje należące do NATO i PfP. Przygotowanie ćwiczeń poprzedzają cztery konferencje planistyczne. Polska bierze udział w ćwiczeniach od początku ich istnienia z roku na rok zwiększając zakres testów i odpowiedzialności. Obecnie jest jednym z kluczowych uczestników odpowiedzialnych za zabezpieczenie i integrację usług dostarczanych przez sieci teleinformatyczne dowódcom i operatorom pracującym w ramach stanowisk dowodzenia. Oficerowie Sił Zbrojnych RP od wielu lat pracują w kierownictwie ćwiczeń odpowiadając za przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczenia.

Ćwiczenia „Combined Endeavor 2013” swoim zakresem obejmują wszystkie aspekty związane z budową systemów teleinformatycznych na potrzeby sił zbrojnych, począwszy od systemów transmisyjnych, przez sieci komputerowe, systemy informatyczne automatyzujące proces dowodzenia, systemy bezpieczeństwa teleinformatycznego, kończąc na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym.

Zbudowana w czasie ćwiczenia koalicyjna struktura teleinformatyczna ulega ocenie nie tylko w ujęciu technicznym, ale również operacyjnym. Techniczna ocena realizowana jest poprzez obciążenie sieci odpowiednio przygotowanymi profilami ruchu, reprezentującymi pracę poszczególnych stanowisk dowodzenia ugrupowania bojowego. W celu zapewnienia warunków do wykonania testów operacyjnych stworzono scenariusz, który zakłada przeprowadzenie misji bojowych, stabilizacyjnych i pomocy humanitarnej w hipotetycznym państwie Tytan położonym w Afryce. Głównym zadaniem przeprowadzenia scenariusza operacyjnego jest sprawdzenie możliwości sieci do zabezpieczenia pracy systemom automatyzującym dowodzenie siłami koalicji w czasie operacji.

W tym roku podstawowym zadaniem jest budowa struktury teleinformatycznej zabezpieczającej dostęp do usług sieciowych niezbędnych do prowadzenia misji. W trakcie budowy systemu teleinformatycznego przeprowadzane są testy sprawdzające poprawność współpracy rozwiązań stosownych przez poszczególne kraje. Zebrane wyniki służą do opracowania oceny instrukcji opisujących procedury dołączania/odłączania się do sieci teleinformatycznej przyszłych operacji (Future Mission Network).

Źródło: Zarząd Planowania Systemów Dowodzenia i Łączności P-6 SG WP

PZ

autor zdjęć: mjr Radosław Urycki/15 Brygada Wsparcia Dowodzenia

dodaj komentarz

komentarze


Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Głos (z) płonącej Warszawy
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Modernizacja Sokołów
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Jedna misja, jeden zespół
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Modernizacja starów 266
W Indiach mieli swój drugi dom
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Walka i dyplomacja
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy nurkowie na Islandii
Cienka niebieska linia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Z maratonu programowania do wojska
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
A Torn Subcontinent
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Oko na Europę
Polscy weterani i książę Harry
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi na wysokościach
Stalin czekał i kalkulował
Irańskie szachy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Thin Blue Line
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowa misja i nowy sprzęt
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Groźny jak Tallboy
Festiwal Orkiestr w Mundurach
GROM Challenge
Wojsko wraca do Łomży
„Górale” zdobywają miasto
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Agresja sowieckiego kolosa
Pamięć o tragedii
Sprawdzają Brutusa
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Klasy wojskowe po nowemu
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Umowa na Feniksy
Dead to the World
Polska nie pozostanie osamotniona
Iranian Chess Game
Selekcja w pigułce
Rozpoczynamy nową erę
Samochód do desantowania
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO