moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ułani na krakowskich błoniach

Miłośnicy polskiej jazdy odtworzyli obozowisko kawaleryjskie z okresu międzywojennego. Zwiedzający mogą oglądać pokazy wyszkolenia ułanów, władania białą bronią oraz filmy o tematyce kawaleryjskiej. W niedzielę odbędzie się defilada, która nawiąże do parady zorganizowanej w tym samym miejscu w 1933 roku.Obóz kawaleryjski na podkrakowskich łąkach, który powstał na początku września, odwiedzają codziennie setki osób. Tylko w niedzielę 15 września było ich ok. 10 tysięcy. – Rano odbywają się tu zajęcia edukacyjne dla uczniów. Wieczorami i w weekendy przychodzą mieszkańcy miasta – opowiada Jakub Czekaj z zarządu Związku Stowarzyszeń Federacja Kawalerii Ochotniczej, który zorganizował spotkanie na Błoniach. Związek zrzesza organizacje kultywujące tradycje polskich pułków kawalerii.

W obozowisku odbywa się też kurs dla ułanów, na którym poznają m.in. zasady musztry konnej czyli zespołowego poruszania się grupy jeźdźców. Kurs zorganizowało Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej. - Program zajęć CWKO nawiązuje do tematyki kursów w przedwojennej szkole kawalerii w Grudziądzu – mówi jeden z instruktorów kpt. Robert Woronowicz. Na co dzień kapitan służy w Dowództwie Garnizonu Warszawa. Prowadzi też zajęcia dla ułanów Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

Na zakończenie kawaleryjskiego spotkania odbędzie się wielka parada. W niedzielę 22 września współcześni ułani odtworzą rewię kawalerii, jaka odbyła się w Krakowie 6 października 1933 roku. Defilada została zorganizowana na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego. Miała uczcić 250 rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem. W paradzie wzięło udział 3600 żołnierzy z 12 pułków kawalerii pod dowództwem inspektora armii gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera. „Defilada w kłusie. Trębacze w galopie. Zajeżdżają na swoje miejsca naprzeciw odbierającego defiladę Marszałka. Sztandary chylą się przed panem Prezydentem i Marszałkiem Piłsudskim. Pułki witane były burzą długo niemilknących oklasków i okrzyków” – tak w 1957 roku na odczycie w Londynie wspominał rewię jej uczestnik, płk Kazimierz Plisowski z 14 Pułku Ułanów.


Mieszkańcy Krakowa będą mogli zobaczyć rekonstrukcję parady w najbliższą niedzielę. Około 200 kawalerzystów z 15 stowarzyszeń i organizacji przemaszeruje na Rynek Główny. W samo południe złożą tam meldunek prezydentowi miasta. Potem na Błoniach wezmą udział w wielkiej defiladzie. – Zaplanowano też inscenizację ułańskiej szarży, pokaz musztry konnej i sprawności kawaleryjskiej, finał konkursu władania białą bronią oraz koncert orkiestry wojskowej – wylicza Jakub Czekaj.

Wsparcia przy organizacji krakowskiej rewii udzielili Federacji Kawalerii Ochotniczej m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej i władze Krakowa.

* * * * *

Bitwa pod Wiedniem została stoczona 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Polskiego króla wezwał na pomoc cesarz austriacki Leopold I, kiedy licząca ponad sto tysięcy żołnierzy armia osmańska rozpoczęła oblężenie Wiednia. Pod wodzą Sobieskiego było niespełna 30 tysięcy żołnierzy. Mimo to w bitwie rozbili ogromną armię turecką. W walkach brały udział różne rodzaje wojsk, lecz decydującego uderzenia dokonała kawaleria, wśród której prym wiodła polska husaria. Bitwa zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przestali zagrażać chrześcijańskiej części Europy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Federacja Kawalerii Ochotniczej, Marta Pasternak

dodaj komentarz

komentarze


Cybersec’19
 
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Codziennie składamy legunom raport
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Wojny wygrywa rezerwa
Najwyższy skok w tandemie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
GROM na kursie działań specjalnych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Nowa spółka lotnicza PGZ
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Black Jack ściąga do Polski
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jani, Miraculously Saved
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Wołyńskie lwie serca
Niechciany traktat
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
101 lat Niepodległej!
Razem się szkolą, razem walczą
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
68W Means Lifesaver
Wojsko na Biegu Niepodległości
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Klasy wojskowe po nowemu
Polacy świętowali niepodległość
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
O służbach specjalnych na ASzWoj
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Thin Blue Line
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Plan modernizacji marynarki wojennej
Mroczne serce okupowanej Europy
Awanse na 11 listopada
Logistycy w akcji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Tyraliera terytorialsów
Wierny Polsce
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Symbol zaklęty w dacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO