moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ułani na krakowskich błoniach

Miłośnicy polskiej jazdy odtworzyli obozowisko kawaleryjskie z okresu międzywojennego. Zwiedzający mogą oglądać pokazy wyszkolenia ułanów, władania białą bronią oraz filmy o tematyce kawaleryjskiej. W niedzielę odbędzie się defilada, która nawiąże do parady zorganizowanej w tym samym miejscu w 1933 roku.Obóz kawaleryjski na podkrakowskich łąkach, który powstał na początku września, odwiedzają codziennie setki osób. Tylko w niedzielę 15 września było ich ok. 10 tysięcy. – Rano odbywają się tu zajęcia edukacyjne dla uczniów. Wieczorami i w weekendy przychodzą mieszkańcy miasta – opowiada Jakub Czekaj z zarządu Związku Stowarzyszeń Federacja Kawalerii Ochotniczej, który zorganizował spotkanie na Błoniach. Związek zrzesza organizacje kultywujące tradycje polskich pułków kawalerii.

W obozowisku odbywa się też kurs dla ułanów, na którym poznają m.in. zasady musztry konnej czyli zespołowego poruszania się grupy jeźdźców. Kurs zorganizowało Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej. - Program zajęć CWKO nawiązuje do tematyki kursów w przedwojennej szkole kawalerii w Grudziądzu – mówi jeden z instruktorów kpt. Robert Woronowicz. Na co dzień kapitan służy w Dowództwie Garnizonu Warszawa. Prowadzi też zajęcia dla ułanów Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

Na zakończenie kawaleryjskiego spotkania odbędzie się wielka parada. W niedzielę 22 września współcześni ułani odtworzą rewię kawalerii, jaka odbyła się w Krakowie 6 października 1933 roku. Defilada została zorganizowana na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego. Miała uczcić 250 rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem. W paradzie wzięło udział 3600 żołnierzy z 12 pułków kawalerii pod dowództwem inspektora armii gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera. „Defilada w kłusie. Trębacze w galopie. Zajeżdżają na swoje miejsca naprzeciw odbierającego defiladę Marszałka. Sztandary chylą się przed panem Prezydentem i Marszałkiem Piłsudskim. Pułki witane były burzą długo niemilknących oklasków i okrzyków” – tak w 1957 roku na odczycie w Londynie wspominał rewię jej uczestnik, płk Kazimierz Plisowski z 14 Pułku Ułanów.


Mieszkańcy Krakowa będą mogli zobaczyć rekonstrukcję parady w najbliższą niedzielę. Około 200 kawalerzystów z 15 stowarzyszeń i organizacji przemaszeruje na Rynek Główny. W samo południe złożą tam meldunek prezydentowi miasta. Potem na Błoniach wezmą udział w wielkiej defiladzie. – Zaplanowano też inscenizację ułańskiej szarży, pokaz musztry konnej i sprawności kawaleryjskiej, finał konkursu władania białą bronią oraz koncert orkiestry wojskowej – wylicza Jakub Czekaj.

Wsparcia przy organizacji krakowskiej rewii udzielili Federacji Kawalerii Ochotniczej m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej i władze Krakowa.

* * * * *

Bitwa pod Wiedniem została stoczona 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Polskiego króla wezwał na pomoc cesarz austriacki Leopold I, kiedy licząca ponad sto tysięcy żołnierzy armia osmańska rozpoczęła oblężenie Wiednia. Pod wodzą Sobieskiego było niespełna 30 tysięcy żołnierzy. Mimo to w bitwie rozbili ogromną armię turecką. W walkach brały udział różne rodzaje wojsk, lecz decydującego uderzenia dokonała kawaleria, wśród której prym wiodła polska husaria. Bitwa zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przestali zagrażać chrześcijańskiej części Europy.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Federacja Kawalerii Ochotniczej, Marta Pasternak

dodaj komentarz

komentarze


Przeciwlotnicy w drodze do USA
 
Łączność: fundament operacji specjalnej
Bridge to Cooperation
Kierunek: misja
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Strzelnice dla terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Układy ze skazą
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Online z mistrzami sportu
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Amerykanie odmładzają F-16
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Galicyjskie przesilenie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polsko-amerykańska współpraca
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Chwała powstańcom
Hekatomba na Woli
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Skok na głęboką wodę
Wymiana podwodnych doświadczeń
Na misjach święta inne niż zwykle
PGZ będzie obecna na MSPO
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wojskowy Hot450Challenge
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kurs dla saperskich ekspertów
Lato z czerwonym terrorem
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Program kosmiczny dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
JTAC – mistrz podniebnej układanki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO