moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dla chętnych na oficerskie gwiazdki

Dwie wojskowe uczelnie przygotowały 160 miejsc na kursach oficerskich. Oferta przeznaczona jest dla podoficerów zawodowych oraz absolwentów niektórych szkół wyższych. Na złożenie dokumentów ci pierwsi mają czas do końca września. Kandydaci na oficerów kształcić się będą m.in. w korpusach wojsk lądowych, rozpoznania, łączności i informatyki, medycznym oraz inżynierii wojskowej.


Przyszłych oficerów kształcić będą Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie i Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Szansę na kursy ma 122 podoficerów i 38 cywili, w sumie 160 osób. Tylu bowiem podporuczników w danych specjalnościach potrzebuje polskie wojsko. Limit ten corocznie określa w decyzji minister obrony narodowej.

Do studium oficerskiego dęblińskiej Szkoły Orląt aplikować mogą jedynie żołnierze korpusu podoficerskiego. Sześciomiesięczna edukacja 25 kandydatów na oficerów odbywać się będzie w grupach: pilotów śmigłowców (14 miejsc), nawigatorów naprowadzania (4), inżynieryjno-lotniczej (4) oraz ruchu lotniczego (3).

Wrocławska uczelnia z kolei oferuje miejsca i dla żołnierzy, i dla cywili. –  Na kursy trafi do nas w sumie 135 osób, w tym 97 podoficerów – informuje mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni. Ci ostatni przez pół roku kształcić się będą np. w grupach: pancerno-zmechanizowanej (17), aeromobilnej (4), rakietowej i artylerii (3), eksploatacji systemów łączności (8) oraz saperskiej (10).

O pozostałe 38 miejsc ubiegać się mogą cywile. Na jakich specjalistów będą się mogli szkolić? Najwięcej, bo aż 15 miejsc, czeka na nich na 3-miesięcznym kursie dla przyszłych medyków w mundurach. Kwartalny kurs przejść będą musieli także czterej kandydaci do służby w Ordynariacie Polowym WP. 8,5 miesiąca spędzi we Wrocławiu sześciu chętnych do służby w „finansach”, dwóch, którzy pracować będą w grupie orkiestr i zespołów estradowych, oraz trzech przyszłych wojskowych prawników. – Wojsko potrzebuje też ośmiu oficerów do służby w korpusie łączności i informatyki. Dla kandydatów w tej specjalności kurs będzie trwał najdłużej, bo 12 miesięcy – mówi mjr Szczepański.

Kto ma szansę na udział w kursach? W przypadku podoficerów ci, którzy mogą się pochwalić np. doświadczeniem w służbie i nienaganną opinią przełożonych. – Wszyscy kandydaci do studium oficerskiego muszą mieć natomiast wykształcenie zgodne z wybranym kierunkiem szkolenia – tłumaczy mjr Szczepański.

– Chętny ubiegający się np. o miejsce na kursie w grupie inżynierii wojskowej musi posiadać co najmniej licencjat z budownictwa, mechaniki i budowy maszyn lub mechatroniki – wyjaśnia ppłk Tomasz German, starszy specjalista Inżynierii Wojskowej MON. W przypadku cywili chętnych do służby w orkiestrze niezbędna jest ukończona akademia muzyczna w zakresie dyrygentury. Kandydaci na wojskowych lekarzy muszą być z kolei absolwentami studiów medycznych.

Poza odpowiednim wykształceniem ochotnicy muszą przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. Dopiero pozytywne ich wyniki, określające zdolność do służby wojskowej, będą przepustką do egzaminów wstępnych na studium. Pierwsze odbędą się już w listopadzie. Zdawać je będą podoficerowie oraz cywile ubiegający się o udział w 8,5-miesięcznym szkoleniu w korpusach: finansowym, wychowawczym oraz sprawiedliwości i obsługi prawnej. Co czeka kandydatów? Na początek egzaminy sprawnościowe, potem testy z języka angielskiego. Na koniec z każdym z kandydatów zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna.

Ci, którzy z powodzeniem ukończą naukę w studium oficerskim, otrzymają stopień podporucznika i rozpoczną służbę w jednej z jednostek wojskowych.

Terminy składania dokumentów

6-miesięczny kurs dla podoficerów – wnioski o przyjęcie należy składać w terminie do 30 września 2013 roku;

8,5-miesięczne szkolenie przygotowujące do zawodowej służby wojskowej w grupach osobowych: obsługi prawnej, ekonomiczno-finansowej, orkiestr i zespołów estradowych – do 30 września 2013 roku;

3-miesięczne szkolenie przygotowujące do zawodowej służby wojskowej w korpusach osobowych: medycznym i duszpasterstwa – do 31 stycznia 2014 roku;

12-miesięczne szkolenie przygotowujące do zawodowej służby wojskowej w grupach osobowych projektowo-programowej informatyki, eksploatacji systemów informatycznych – do 15 maja 2014 roku.
REKLAMA

PG

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze

~znana
1407319080
musisz mieć mgr
12-CD-80-8F
~student
1395768900
chciałbym się zapytać, czy w przypadku 8,5-miesięcznego szkolenia przygotowującego do zawodowej służby wojskowej w grupach osobowych: ekonomiczno-finansowej (...) trzeba mieć ukończone studia z tytułem magistra czy wystarczy licencjat?
68-94-F0-EF
~kuczi
1380126000
Witam. Czy jest a jak tak to jaki limit wiekowy kandydatów ?
16-2C-CF-A0

Dodatki dla specjalsów po nowemu
 
Wybuchowa edukacja
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szybciej do wojska
Trenują, aby szkolić innych
Bohaterska obrona wzgórza 385
Kraby kontra okręt
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Laserowa artyleria US Army
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nowe sanitarki dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Ryzykowne remedium
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Zostań studentem ASzWoj
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komisje sejmowe o umowie z USA
Amerykanie odmładzają F-16
Zamek na poligonie
Październik pod znakiem Tallboya
Kabina do zadań specjalnych
Ku czci roku 1918 i 1920
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Aviation Detachment” w Łasku
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
A więc wojna...
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Kaper” przeciw terrorystom
Ukraiński kurs na Zachód
Promocja oficerska w AWL
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
16 Dywizja najlepsza!
Defendery 2020: RobUV
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dekady za wcześnie
F-16 kończą misję w Estonii
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Ochotnik do Auschwitz
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szybsza droga do armii zawodowej
Kraken dla Kormoranów
Nadchodzi Armia Fight Night!
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO