moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dla chętnych na oficerskie gwiazdki

Dwie wojskowe uczelnie przygotowały 160 miejsc na kursach oficerskich. Oferta przeznaczona jest dla podoficerów zawodowych oraz absolwentów niektórych szkół wyższych. Na złożenie dokumentów ci pierwsi mają czas do końca września. Kandydaci na oficerów kształcić się będą m.in. w korpusach wojsk lądowych, rozpoznania, łączności i informatyki, medycznym oraz inżynierii wojskowej.


Przyszłych oficerów kształcić będą Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie i Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Szansę na kursy ma 122 podoficerów i 38 cywili, w sumie 160 osób. Tylu bowiem podporuczników w danych specjalnościach potrzebuje polskie wojsko. Limit ten corocznie określa w decyzji minister obrony narodowej.

Do studium oficerskiego dęblińskiej Szkoły Orląt aplikować mogą jedynie żołnierze korpusu podoficerskiego. Sześciomiesięczna edukacja 25 kandydatów na oficerów odbywać się będzie w grupach: pilotów śmigłowców (14 miejsc), nawigatorów naprowadzania (4), inżynieryjno-lotniczej (4) oraz ruchu lotniczego (3).

Wrocławska uczelnia z kolei oferuje miejsca i dla żołnierzy, i dla cywili. –  Na kursy trafi do nas w sumie 135 osób, w tym 97 podoficerów – informuje mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni. Ci ostatni przez pół roku kształcić się będą np. w grupach: pancerno-zmechanizowanej (17), aeromobilnej (4), rakietowej i artylerii (3), eksploatacji systemów łączności (8) oraz saperskiej (10).

O pozostałe 38 miejsc ubiegać się mogą cywile. Na jakich specjalistów będą się mogli szkolić? Najwięcej, bo aż 15 miejsc, czeka na nich na 3-miesięcznym kursie dla przyszłych medyków w mundurach. Kwartalny kurs przejść będą musieli także czterej kandydaci do służby w Ordynariacie Polowym WP. 8,5 miesiąca spędzi we Wrocławiu sześciu chętnych do służby w „finansach”, dwóch, którzy pracować będą w grupie orkiestr i zespołów estradowych, oraz trzech przyszłych wojskowych prawników. – Wojsko potrzebuje też ośmiu oficerów do służby w korpusie łączności i informatyki. Dla kandydatów w tej specjalności kurs będzie trwał najdłużej, bo 12 miesięcy – mówi mjr Szczepański.

Kto ma szansę na udział w kursach? W przypadku podoficerów ci, którzy mogą się pochwalić np. doświadczeniem w służbie i nienaganną opinią przełożonych. – Wszyscy kandydaci do studium oficerskiego muszą mieć natomiast wykształcenie zgodne z wybranym kierunkiem szkolenia – tłumaczy mjr Szczepański.

– Chętny ubiegający się np. o miejsce na kursie w grupie inżynierii wojskowej musi posiadać co najmniej licencjat z budownictwa, mechaniki i budowy maszyn lub mechatroniki – wyjaśnia ppłk Tomasz German, starszy specjalista Inżynierii Wojskowej MON. W przypadku cywili chętnych do służby w orkiestrze niezbędna jest ukończona akademia muzyczna w zakresie dyrygentury. Kandydaci na wojskowych lekarzy muszą być z kolei absolwentami studiów medycznych.

Poza odpowiednim wykształceniem ochotnicy muszą przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. Dopiero pozytywne ich wyniki, określające zdolność do służby wojskowej, będą przepustką do egzaminów wstępnych na studium. Pierwsze odbędą się już w listopadzie. Zdawać je będą podoficerowie oraz cywile ubiegający się o udział w 8,5-miesięcznym szkoleniu w korpusach: finansowym, wychowawczym oraz sprawiedliwości i obsługi prawnej. Co czeka kandydatów? Na początek egzaminy sprawnościowe, potem testy z języka angielskiego. Na koniec z każdym z kandydatów zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna.

Ci, którzy z powodzeniem ukończą naukę w studium oficerskim, otrzymają stopień podporucznika i rozpoczną służbę w jednej z jednostek wojskowych.

Terminy składania dokumentów

6-miesięczny kurs dla podoficerów – wnioski o przyjęcie należy składać w terminie do 30 września 2013 roku;

8,5-miesięczne szkolenie przygotowujące do zawodowej służby wojskowej w grupach osobowych: obsługi prawnej, ekonomiczno-finansowej, orkiestr i zespołów estradowych – do 30 września 2013 roku;

3-miesięczne szkolenie przygotowujące do zawodowej służby wojskowej w korpusach osobowych: medycznym i duszpasterstwa – do 31 stycznia 2014 roku;

12-miesięczne szkolenie przygotowujące do zawodowej służby wojskowej w grupach osobowych projektowo-programowej informatyki, eksploatacji systemów informatycznych – do 15 maja 2014 roku.
PG

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze

~znana
1407319080
musisz mieć mgr
12-CD-80-8F
~student
1395768900
chciałbym się zapytać, czy w przypadku 8,5-miesięcznego szkolenia przygotowującego do zawodowej służby wojskowej w grupach osobowych: ekonomiczno-finansowej (...) trzeba mieć ukończone studia z tytułem magistra czy wystarczy licencjat?
68-94-F0-EF
~kuczi
1380126000
Witam. Czy jest a jak tak to jaki limit wiekowy kandydatów ?
16-2C-CF-A0

Iran uderza w USA
 
Dragoni na poligonie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
To nie mogło się udać, ale…
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Terytorialsi za oceanem
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wzywa na kwalifikację
Beagle dla żołnierzy?
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Ostatni samochód Marszałka
Benemerenti 2020
Strykery znów na Mazurach
Kajak idealny dla komandosa
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Arsenał Iranu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Kobieta technikiem pokładowym Casy
They Train Together, They Fight Together
Nowy wiceminister w MON
Polsko-łotewska „Zima”
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Klasy wojskowe po nowemu
Bohaterskie Orlęta
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Defense Without Politics
Mobilne moździerze dla armii
Misja wojownika
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Projekt MON dla szkół
Powstanie bez sukcesu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Obradowała Rada Gabinetowa
Pomagali z narażeniem życia
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Misje na dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO