moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
69. rocznica operacji karpacko-dukielskiej

Słowacy, Czesi i Polacy w trzech miejscowościach w województwie podkarpackim: Dukli, Nowosielcach i Zarszynie uczcili pamięć poległych żołnierzy w operacji karpacko-dukielskiej z 1944 roku.


Operacja karpacko-dukielska to jedna z najkrwawszych bitew górskich II wojny światowej. Trwała ona od 8 września do 10 października 1944 roku. Według źródeł historycznych zginęło w niej 80 tysięcy żołnierzy radzieckich, 6 tysięcy czechosłowackich i 70 tysięcy niemieckich. Dolina pomiędzy wzgórzem 534, a wsią Chyrowa i Iwla do dziś nosi nazwę „Doliny Śmierci”.

Założeniem operacji miało być szybkie przedarcie się wojsk radzieckich przez przełęcze karpackie, przełamanie niemieckiej obrony i połączenie się z powstańcami na Słowacji. Główne uderzenie miała wykonać 38 Armia generała Kiryłła Moskalenki z 1 Frontu Ukraińskiego marszałka Iwana Koniewa, wsparta 1 Czechosłowackim Korpusem Armijnym dowodzonym przez generała Kratochvila, nieco później przez generała Ludvika Svobodę.

Pamięć o tych walkach wciąż jest żywa. Świadczą o tym coroczne uroczystości odbywające się w miejscach pamięci i na lokalnych cmentarzach. Obchody 69. rocznicy, które odbyły się 4 października 2013 roku, rozpoczęło złożenie kwiatów na Cmentarzu Wojennym w Dukli oraz pod Krzyżem Pojednania, gdzie odmówiono wspólną modlitwę w intencji poległych. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele rządów, władz samorządowych, wojska, policji, straży granicznej.

Obecna była również córka gen. Ludvika Svobody − wielkiego słowackiego dowódcy. Na czele słowackiej delegacji stanął przedstawiciel ministra obrony narodowej Republiki Słowacji  płk Martin Stoklasa, a stronę czeską reprezentował płk Radomir Kuzma, attaché obrony Republiki Czeskiej. Ministra obrony narodowej RP reprezentował Krzysztof Sikora, radca generalny koordynator MON.

Wojskową asystę honorową wystawił 5 Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, a dowódcą uroczystości był porucznik Jerzy Myjak. W obchodach udział wziął także dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Wojciech Kucharski oraz dowódcy jednostek 21 BSP − ppłk Dariusz Czekaj i ppłk Jarosław Piasny.

Druga, a zarazem główna część obchodów odbyła się na cmentarzu w Nowosielcach pod mogiłą żołnierzy 2 Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Przypomniano tam historię walk, odczytano Apel Poległych i uczczono salwą honorową tych, którzy zginęli podczas walk w Karpatach jesienią 1944 r.

Pan Krzysztof Sikora, przedstawiciel ministra obrony narodowej RP odczytał list sekretarza stanu MON Czesława Mroczka. Czytamy w nim: − Chyląc czoło oddajemy dziś cześć znanym i nieznanym żołnierzom poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą pod przełączą dukielską.(…) Wspólnie dajemy świadectwo, że społeczeństwa i Wojsko Polskie pamięta o bohaterskich czynach żołnierzy we wspólnej i solidarnej walce w imię wolności i godnego życia. Ostatnia cześć uroczystości odbyła się w Zarszynie przy mogiłach wojskowych uczestników wojennych wydarzeń. Uroczystości zakończył sygnał „Śpij Kolego”, który zagrał trębacz Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.

Źródło: kpt. Konrad Radzik

PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze


Stalin czekał i kalkulował
 
Klasy wojskowe po nowemu
Selekcja w pigułce
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Oko na Europę
Iranian Chess Game
A Torn Subcontinent
Groźny jak Tallboy
Cienka niebieska linia
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pamięć o tragedii
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Modernizacja starów 266
Agresja sowieckiego kolosa
„Górale” zdobywają miasto
Nowy wiceminister w MON
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Chorwacki test polskich kadetów
Nowa misja i nowy sprzęt
Sprawdzają Brutusa
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Głos (z) płonącej Warszawy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
W Indiach mieli swój drugi dom
Polscy weterani i książę Harry
Irańskie szachy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
GROM Challenge
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Modernizacja Sokołów
Polska nie pozostanie osamotniona
Walka i dyplomacja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Z maratonu programowania do wojska
Polscy nurkowie na Islandii
Rozpoczynamy nową erę
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Dead to the World
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Samochód do desantowania
Terytorialsi na wysokościach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Thin Blue Line
Wojsko wraca do Łomży
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Umowa na Feniksy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO