moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okręty NATO w rosyjskim porcie

Będą wspólne ćwiczenia na morzu, ale też mecz piłkarski pomiędzy marynarzami i złożenie wieńca na największym w świecie cmentarzu ofiar II wojny światowej. Okręty natowskiego zespołu obrony przeciwminowej, którym przewodzi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” rozpoczęły wizytę w Sankt Petersburgu.


Wizyty okrętów NATO w rosyjskich portach należą do rzadkości. – Przeżyłem to w 2004 roku, także przy okazji udziału w misji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ale wówczas była to wizyta oficjalna. Teraz weźmiemy udział we wspólnych ćwiczeniach. Poszliśmy więc krok do przodu – mówił nam niedawno kmdr por. Piotr Sikora, który dowodzi natowskim zespołem obrony przeciwminowej.

Okręty NATO i Rosji działają na podstawie różnych procedur. Część z nich jest tajna. Trudno więc wyobrazić sobie wspólne manewry, które przygotowują do działań na polu walki. – W tym wypadku ćwiczenia zwykle dotyczą udzielania pomocy na morzu, manewrowania w szykach czy procedur łączności, czyli spraw absolutnie podstawowych. Tutaj obowiązują procedury uniwersalne, wykraczające poza wojskowe sojusze – podkreśla kmdr ppor. Czesław Cichy z polskiej Marynarki Wojennej.

Tak było chociażby w 2008 roku, kiedy to siły NATO i Rosji brały udział w odbywających się na Bałtyku cywilno-wojskowych ćwiczeniach „Zatoka”. Tego też należy się spodziewać podczas manewrów, które w poniedziałek rozpoczną się na Zatoce Fińskiej. – Jednak szczegóły zostaną dopiero z Rosjanami uzgodnione – podkreśla kpt mar. Piotr Wojtas, rzecznik Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – Grupa 1.

Do portu w Sankt Petersburgu zawinęło łącznie sześć okrętów NATO. Są to niszczyciele min z Estonii, Belgii, Holandii, Norwegii i Niemiec oraz stojący na czele zespołu okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Oprócz ćwiczeń na morzu, w programie wizyty znalazły się m.in. spotkanie z dziennikarzami, a także mecz piłkarski między marynarzami natowskimi i rosyjskimi. Delegacja zespołu złoży też wieniec na Cmentarzu Piskariowskim, największym w świecie cmentarzu ofiar II wojny światowej. To właśnie m.in. tam grzebani byli mieszkańcy Leningradu, którzy zmarli z głodu bądź zginęli podczas niemieckiego oblężenia miasta.

– Mamy wiele wspólnych interesów, które wiążą się z bezpieczeństwem na morzu. Możliwość współdziałania to znak, że zrozumienie między NATO i Rosją rośnie – zaznacza kmdr por. Sikora. Przypomina też, że siły morskie obydwu stron współpracują choćby podczas antypirackiej operacji „Ocean Shield” na Oceanie Indyjskim, w pobliżu tak zwanego Rogu Afryki.

Natowski zespół obrony przeciwminowej działa od 40 lat. Obecna misja rozpoczęła się w styczniu. W pierwszej połowie roku grupa, którą dowodzi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” operowała głównie na Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. W tym czasie okręty m.in. wzięły udział w manewrach „Joint Warrior” u wybrzeży Wielkiej Brytanii, czyściły z min wody brytyjskie, holenderskie i belgijskie, a także ćwiczyły ze Strażą Przybrzeżną Islandii. Druga część misji wiąże się z operacjami na Bałtyku. Ostatnio okręty były zaangażowane w manewry „Northern Coasts” u wybrzeży Gotlandii. Jedno z zadań polegało na torowaniu drogi konwojowi z pomocą humanitarną. Najważniejszym zadaniem jesieni będzie udział w ćwiczeniu „Steadfest Jazz”. Wkrótce rozpocznie się ono na poligonach morskich, lądowych, a także w przestrzeni powietrznej Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marynarka Wojenna

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381490820
W odwiedziny to tanie jest samolotem.
F9-66-6A-55

Arsenał Iranu
 
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Darłowo czeka na śmigłowce
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Defense Without Politics
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ważka bliżej
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
We Are All Darfur
Własne interesy Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
O Patriotach na WAT
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rozpoznają skażenie Rosomaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rywalizacja strzelców wyborowych
Symulatory strzelań Rosomaków
For the Right Cause
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Żyj zdrowiej
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Czerwoni w odwrocie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Chciałem walczyć z Niemcami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Szturmani na Lipie
Obradowała Rada Gabinetowa
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Centrum dla Viperów w Łodzi?
They Train Together, They Fight Together
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Podziemna potęga
Klasy wojskowe po nowemu
Krwawe walki o Monte Cassino
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Stulatka hydrografia
Double Eagle po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nauka zimowego pływania
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO