moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okręty NATO w rosyjskim porcie

Będą wspólne ćwiczenia na morzu, ale też mecz piłkarski pomiędzy marynarzami i złożenie wieńca na największym w świecie cmentarzu ofiar II wojny światowej. Okręty natowskiego zespołu obrony przeciwminowej, którym przewodzi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” rozpoczęły wizytę w Sankt Petersburgu.


Wizyty okrętów NATO w rosyjskich portach należą do rzadkości. – Przeżyłem to w 2004 roku, także przy okazji udziału w misji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ale wówczas była to wizyta oficjalna. Teraz weźmiemy udział we wspólnych ćwiczeniach. Poszliśmy więc krok do przodu – mówił nam niedawno kmdr por. Piotr Sikora, który dowodzi natowskim zespołem obrony przeciwminowej.

Okręty NATO i Rosji działają na podstawie różnych procedur. Część z nich jest tajna. Trudno więc wyobrazić sobie wspólne manewry, które przygotowują do działań na polu walki. – W tym wypadku ćwiczenia zwykle dotyczą udzielania pomocy na morzu, manewrowania w szykach czy procedur łączności, czyli spraw absolutnie podstawowych. Tutaj obowiązują procedury uniwersalne, wykraczające poza wojskowe sojusze – podkreśla kmdr ppor. Czesław Cichy z polskiej Marynarki Wojennej.

Tak było chociażby w 2008 roku, kiedy to siły NATO i Rosji brały udział w odbywających się na Bałtyku cywilno-wojskowych ćwiczeniach „Zatoka”. Tego też należy się spodziewać podczas manewrów, które w poniedziałek rozpoczną się na Zatoce Fińskiej. – Jednak szczegóły zostaną dopiero z Rosjanami uzgodnione – podkreśla kpt mar. Piotr Wojtas, rzecznik Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – Grupa 1.

Do portu w Sankt Petersburgu zawinęło łącznie sześć okrętów NATO. Są to niszczyciele min z Estonii, Belgii, Holandii, Norwegii i Niemiec oraz stojący na czele zespołu okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Oprócz ćwiczeń na morzu, w programie wizyty znalazły się m.in. spotkanie z dziennikarzami, a także mecz piłkarski między marynarzami natowskimi i rosyjskimi. Delegacja zespołu złoży też wieniec na Cmentarzu Piskariowskim, największym w świecie cmentarzu ofiar II wojny światowej. To właśnie m.in. tam grzebani byli mieszkańcy Leningradu, którzy zmarli z głodu bądź zginęli podczas niemieckiego oblężenia miasta.

– Mamy wiele wspólnych interesów, które wiążą się z bezpieczeństwem na morzu. Możliwość współdziałania to znak, że zrozumienie między NATO i Rosją rośnie – zaznacza kmdr por. Sikora. Przypomina też, że siły morskie obydwu stron współpracują choćby podczas antypirackiej operacji „Ocean Shield” na Oceanie Indyjskim, w pobliżu tak zwanego Rogu Afryki.

Natowski zespół obrony przeciwminowej działa od 40 lat. Obecna misja rozpoczęła się w styczniu. W pierwszej połowie roku grupa, którą dowodzi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” operowała głównie na Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. W tym czasie okręty m.in. wzięły udział w manewrach „Joint Warrior” u wybrzeży Wielkiej Brytanii, czyściły z min wody brytyjskie, holenderskie i belgijskie, a także ćwiczyły ze Strażą Przybrzeżną Islandii. Druga część misji wiąże się z operacjami na Bałtyku. Ostatnio okręty były zaangażowane w manewry „Northern Coasts” u wybrzeży Gotlandii. Jedno z zadań polegało na torowaniu drogi konwojowi z pomocą humanitarną. Najważniejszym zadaniem jesieni będzie udział w ćwiczeniu „Steadfest Jazz”. Wkrótce rozpocznie się ono na poligonach morskich, lądowych, a także w przestrzeni powietrznej Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marynarka Wojenna

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381490820
W odwiedziny to tanie jest samolotem.
F9-66-6A-55

„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Defendery 2019 – część 4
Stalin czekał i kalkulował
Zapal światło dla ofiar Katynia
Oko na Europę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Śląskie sceny z życia
Selekcja w pigułce
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Iranian Chess Game
Thin Blue Line
Agresja sowieckiego kolosa
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Irańskie szachy
Nowy wiceminister w MON
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jedna misja, jeden zespół
Wrzesień ’39 na południu Polski
Samochód do desantowania
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pamięć o tragedii
Kosmiczny gość
Sprawdzają Brutusa
Historia Liberatora wyjaśniona
Nowa misja i nowy sprzęt
Modernizacja Sokołów
Polskie firmy na targach w Londynie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
GROM Challenge
Cienka niebieska linia
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Walka i dyplomacja
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Klasy wojskowe po nowemu
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Rok Żelaznej Dywizji
Umarły dla świata
Wojsko wraca do Łomży
Z maratonu programowania do wojska
Polska nie pozostanie osamotniona
W Indiach mieli swój drugi dom
Defendery 2019 – część 3
Terytorialsi na wysokościach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO