moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tak świętuje „osiemnastka”!

11 października 2013 r. obchodzono 54. rocznicę powstania 18 Batalionu Powietrznodesantowego. Ponad pół wieku temu do Bielska przybył Samodzielny Batalion Rozpoznawczy, który stał się zalążkiem dzisiejszej jednostki.


Każdego roku spadochroniarze w szczególny sposób świętują ten dzień. Tak było i tym razem. Koszary przy ulicy Bardowskiego w Bielsku-Białej zostały otwarte i na teren batalionu mógł wejść każdy. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania. Bramę jednostki przekroczyło ponad 2 tysiące osób w rożnym wieku. Były przedszkola, szkoły, dorośli, mieszkańcy Bielska oraz osoby przyjezdne. Dzieci zachwycały szerokimi uśmiechami i ciekawskimi spojrzeniami. Każdy chciał wszystko zobaczyć, wszędzie być i wszystkiego dotknąć. Z karabinem w ręce można było spotkać nawet… zakonnice z zainteresowaniem spoglądające przez przyrządy celownicze. Niesamowite emocje dla odwiedzających i wielka satysfakcja dla tych, którzy służą w batalionie.

Uczestnicy mogli zwiedzić bazę szkoleniową „osiemnastki”, zapoznać się z wojskowym sprzętem i podziwiać skoki spadochronowe. Te ostatnie były wielką atrakcją szczególnie dla dzieci, które na widok lądujących na placu apelowym spadochroniarzy aż krzyczały z zachwytu. Atrakcji było mnóstwo. Każdy mógł z bliska zobaczyć różne rodzaje broni, których na co dzień używają żołnierze. Były granatniki, moździerze, karabiny wyborowe, pojazdy i sprzęt spadochronowy. Była też wojskowa grochówka, symulator wypadków samochodowych, alko-gogle i tory przeszkód zorganizowane przez instruktorów wychowania fizycznego. Wszystko po to, aby dzieci, młodzież i dorośli mogli zobaczyć choć namiastkę tego, czym codziennie w służbie zajmują się bielscy spadochroniarze.

Jednostka wojskowa od wielu lat jest stałym elementem miasta i mieszkańcy przyzwyczaili się do jej obecności. Nikogo już nie dziwi przemarsz bielskich spadochroniarzy ulicami miasta, stąd też wielu mieszkańców bardzo chętnie korzysta z okazji, by móc lepiej zapoznać się z tym, co znajduje się za bramą koszar. Żołnierze 18 Batalionu wielokrotnie spędzali swoje święto z daleka od rodzin pełniąc obowiązki poza granicami kraju. Wielokrotnie również udowodnili swój profesjonalizm i wyszkolenie. Tego jednak roku batalion prawie w całości mógł celebrować rocznicę swego powstania. Była to także znakomita okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla tych, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w służbie.

Przeznaczenie i zadania żołnierzy służących w 18 Batalionie krótko, ale konkretnie ujął w swojej wypowiedzi dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej generał brygady Adam Joks: −Jest to batalion o dużej manewrowości i mobilności, gotowy do przemieszczenia w dowolny rejon świata, do prowadzenia działań bojowych. 

Takie jest przeznaczenie jednostki i o tym, między innymi, chcieli powiedzieć spadochroniarze w czasie dnia otwartego. Podpułkownik Ryszard Burczy, dowódca batalionu, z okazji święta złożył żołnierzom życzenia i podziękował za ofiarną i sumienną służbę oraz przypomniał o zadaniach, które czekają wszystkich jeszcze w tym roku. Pamiętać bowiem należy, że już niebawem batalion czeka certyfikacja, czyli sprawdzenie poziomu wyszkolenia bojowego.

Źródło: ppor. Anita Skowron

PZ

autor zdjęć: st. szer. Mariusz Barabasz

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wraca do Łomży
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
Zapal światło dla ofiar Katynia
Iranian Chess Game
GROM Challenge
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Rok Żelaznej Dywizji
Klasy wojskowe po nowemu
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Stalin czekał i kalkulował
Irańskie szachy
Walka i dyplomacja
Nowy wiceminister w MON
Głos (z) płonącej Warszawy
Modernizacja Sokołów
W Indiach mieli swój drugi dom
Pamięć o tragedii
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wrzesień ’39 na południu Polski
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Nowa misja i nowy sprzęt
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Umarły dla świata
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Kosmiczny gość
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Defendery 2019 – część 3
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Defendery 2019 – część 4
Chorwacki test polskich kadetów
Śląskie sceny z życia
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Polska nie pozostanie osamotniona
Selekcja w pigułce
Polskie firmy na targach w Londynie
Z maratonu programowania do wojska
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Agresja sowieckiego kolosa
Terytorialsi na wysokościach
Sprawdzają Brutusa
Samochód do desantowania
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Oko na Europę
Historia Liberatora wyjaśniona
Rozpoczynamy nową erę
A Torn Subcontinent
Cyberprzestrzeń priorytetem MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO