moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tak świętuje „osiemnastka”!

11 października 2013 r. obchodzono 54. rocznicę powstania 18 Batalionu Powietrznodesantowego. Ponad pół wieku temu do Bielska przybył Samodzielny Batalion Rozpoznawczy, który stał się zalążkiem dzisiejszej jednostki.


Każdego roku spadochroniarze w szczególny sposób świętują ten dzień. Tak było i tym razem. Koszary przy ulicy Bardowskiego w Bielsku-Białej zostały otwarte i na teren batalionu mógł wejść każdy. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania. Bramę jednostki przekroczyło ponad 2 tysiące osób w rożnym wieku. Były przedszkola, szkoły, dorośli, mieszkańcy Bielska oraz osoby przyjezdne. Dzieci zachwycały szerokimi uśmiechami i ciekawskimi spojrzeniami. Każdy chciał wszystko zobaczyć, wszędzie być i wszystkiego dotknąć. Z karabinem w ręce można było spotkać nawet… zakonnice z zainteresowaniem spoglądające przez przyrządy celownicze. Niesamowite emocje dla odwiedzających i wielka satysfakcja dla tych, którzy służą w batalionie.

Uczestnicy mogli zwiedzić bazę szkoleniową „osiemnastki”, zapoznać się z wojskowym sprzętem i podziwiać skoki spadochronowe. Te ostatnie były wielką atrakcją szczególnie dla dzieci, które na widok lądujących na placu apelowym spadochroniarzy aż krzyczały z zachwytu. Atrakcji było mnóstwo. Każdy mógł z bliska zobaczyć różne rodzaje broni, których na co dzień używają żołnierze. Były granatniki, moździerze, karabiny wyborowe, pojazdy i sprzęt spadochronowy. Była też wojskowa grochówka, symulator wypadków samochodowych, alko-gogle i tory przeszkód zorganizowane przez instruktorów wychowania fizycznego. Wszystko po to, aby dzieci, młodzież i dorośli mogli zobaczyć choć namiastkę tego, czym codziennie w służbie zajmują się bielscy spadochroniarze.

Jednostka wojskowa od wielu lat jest stałym elementem miasta i mieszkańcy przyzwyczaili się do jej obecności. Nikogo już nie dziwi przemarsz bielskich spadochroniarzy ulicami miasta, stąd też wielu mieszkańców bardzo chętnie korzysta z okazji, by móc lepiej zapoznać się z tym, co znajduje się za bramą koszar. Żołnierze 18 Batalionu wielokrotnie spędzali swoje święto z daleka od rodzin pełniąc obowiązki poza granicami kraju. Wielokrotnie również udowodnili swój profesjonalizm i wyszkolenie. Tego jednak roku batalion prawie w całości mógł celebrować rocznicę swego powstania. Była to także znakomita okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla tych, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w służbie.

Przeznaczenie i zadania żołnierzy służących w 18 Batalionie krótko, ale konkretnie ujął w swojej wypowiedzi dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej generał brygady Adam Joks: −Jest to batalion o dużej manewrowości i mobilności, gotowy do przemieszczenia w dowolny rejon świata, do prowadzenia działań bojowych. 

Takie jest przeznaczenie jednostki i o tym, między innymi, chcieli powiedzieć spadochroniarze w czasie dnia otwartego. Podpułkownik Ryszard Burczy, dowódca batalionu, z okazji święta złożył żołnierzom życzenia i podziękował za ofiarną i sumienną służbę oraz przypomniał o zadaniach, które czekają wszystkich jeszcze w tym roku. Pamiętać bowiem należy, że już niebawem batalion czeka certyfikacja, czyli sprawdzenie poziomu wyszkolenia bojowego.

Źródło: ppor. Anita Skowron

PZ

autor zdjęć: st. szer. Mariusz Barabasz

dodaj komentarz

komentarze


Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
 
Symulatory strzelań Rosomaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
For the Right Cause
Defense Without Politics
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iskra – dama polskiego lotnictwa
O Patriotach na WAT
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Obradowała Rada Gabinetowa
They Train Together, They Fight Together
Czerwoni w odwrocie
Nauka zimowego pływania
Podziemna potęga
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy wiceminister w MON
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chciałem walczyć z Niemcami
Ważka bliżej
We Are All Darfur
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Darłowo czeka na śmigłowce
Szturmani na Lipie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Iran uderza w USA
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Własne interesy Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Arsenał Iranu
Stulatka hydrografia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Żyj zdrowiej
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Double Eagle po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO