moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Niech się Akademia nie poddaje!

Dewizie „Ne cedat Akademia”, czyli „Niech się Akademia nie poddaje!” od lat posłuszni są ludzie związani z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Słowa te szczególny wymiar nabrały po 6 listopada 1939 roku, kiedy to naziści aresztowali profesorów krakowskich uczelni, w większości UJ, i wywieźli do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau.

Akcja wymierzona w polską inteligencję przeszła do historii pod nazwą „Sonderaktion Krakau”. Z Collegium Novum UJ niemieccy okupanci do więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie wywieźli 183 uczonych. Następnego dnia przewieźli ich do koszar, w których obecnie stacjonuje 16 Batalion Powietrznodesantowy. Od 10 do 27 listopada 1939 roku naukowcy byli więzieni we Wrocławiu, a następnie w obozach koncentracyjnych.

W 76. rocznicę „Sonderaktion Krakau” w sali nr 56 Collegium Novum UJ, w której aresztowano uczonych, odczytano Apel Poległych i przypomniano wydarzenia z 1939 roku. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod Dębem Wolności oraz przed trzema tablicami upamiętniającymi: męczeństwo zamordowanych profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, zbrodnię katyńską i ofiary „Sonderaktion Krakau”. Wartę honorową przy tablicach oraz w historycznej sali nr 56 wystawili żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. Spadochroniarze zaciągnęli również posterunek honorowy w 16 Batalionie Powietrznodesantowym przed tablicą pamiątkową umieszczoną na frontonie budynku, w którym naukowcy byli przetrzymywani od 7 do 9 listopada 1939 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia delegacja UJ, w asyście przedstawicieli 16 bpd i prezes Stowarzyszenia „Ne Cedat Academia”, złożyła pod tablicą wieniec.

Film: Jacek Szustakowski / portal polska-zbrojna.pl
Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO